Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Apa in masina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
gygy
Dupa fiecare ploaie mai serioasa, gasesc balta subt presul pasagerului din dreapta.
Pe unde mad.gif intra?
Tiberiu-Andrei
Ai tabla gaurita pe dedesubt.Cu ocazia asta verifica si tabla din aripa si pragurile.In functiede marimea gaurii iei decizia daca carpesti tabla sau infunzi gaurica cu antifon.Totusi verifica la sange si fa tabla CA lumea ca maine poimaine ne comunici ca a picat pasagerul afara.
Minel
Mai fratilor pe mine ma dispera deja ,problema este in felul urmator :imi intra apa in masina numai la sofer pe la parbriz care a fost siliconat acum 3 saptamani in intregime cu silicon negru dar am pastrat penele acelea care sunt la parbriz pt canalele acelea de scurgere ,eu am bord CN si mi se prelinge pe tubul acela de la admisie aer din exterior in locasul din stanga pt sigurante si de acolo pe pres dar numai dupa o ploaie zdravana si sa dureze mai mult de o zi ,cand l-am siliconat am pus furtunul pe ea pe la toate imbinarile si nu curge pe nici unde doar pe acolo ,am ajuns la performanta sa nu am apa in portbagaj si sa am la picioarele soferului tongue.gif ,oare pe unde intra apa ??? huh.gif huh.gif
tony_oa
QUOTE(Minel @ 2 Nov 2007, 07:32)
Mai fratilor pe mine ma dispera deja ,problema este in felul urmator :imi intra apa in masina numai la sofer pe la parbriz care a fost siliconat acum 3 saptamani in intregime cu silicon negru dar am pastrat penele acelea care sunt la parbriz pt canalele acelea de scurgere ,eu am bord CN si mi se prelinge pe tubul acela de la admisie aer din exterior in locasul din stanga pt sigurante si de acolo pe pres dar numai dupa o ploaie zdravana si sa dureze mai mult de o zi ,cand l-am siliconat am  pus furtunul pe ea pe la toate imbinarile si nu curge pe nici unde doar pe acolo ,am ajuns la performanta  sa nu am apa in portbagaj si sa am la picioarele soferului  tongue.gif ,oare pe unde intra apa ??? huh.gif  huh.gif
*




...."se prelinge pe tubul acela de la admisie aer din exterior in locasul din stanga pt sigurante si de acolo pe pres " pai mai ramine apa in acea tubulatura grofata (am patit si la fel ma intrebam de unde naiba.... caci pe la parbriz NU, pe la antena NU... pe la aripi sau portiere NU.... si tot CN) , treaba este ca daca este inclinata pe stinga cind e parcata normal sa ajunga apa in priza de aer stinga..... dupa cum ai vazut cele doua scurgeri sunt undeva pe mijloc plus ca au acea "buza" de fixare de vreo 4...5 mm si asa "creste nivelul apelor pe cursul dunarii".... acum ramine de vazut unde si cum mai pot fi facute doua gauri scurge pe lateralele..... plus ca acea pisla de pe contraaripa este imbibata cu apa si la mine de exemplu pisla se prelungeste pina la 3..4 cm fata de chederul parbriz.... poate ti-e inbibata cu apa si usor in timp se "mai scurge"... ia vezi nu ai acea pisla imbibata sub bord, in spatele sigurantelor ?.....
dacia_gpg
Verifica cheder parbriz,daca este de cel vechi acolo unde se imbina,taie 2 bucati
dintr-o mina de pix si aseaza-le sub cheder pe laterale unde are o mica degajare,verifica chederul de la portiera sa fie corect fixat,vezi daca nu intra apa pe la cuzinetii de la stergatoarele de parbriz prin cele doua garnituri de cauciuc,scurgerile din compartimentul de incalzire sa nu fie obturate ,pe la aeroterma de ventilare si orice gaura suspecta in caroserie.
Adrian_Boy
Asa mai patesc si eu in spatele soferului, si nu stiu pe unde intra apa?

Masina sta pe loc si dupa cateva ore de ploaie (3-4) sa zic ca am juma de cana in spate jos. Geamul se inchide destul de usor, poate se intre pe la usa, pe la geam, chedare?
Mihai Simon
Si eu patesc la fel... Gasesc putina apa sub presul din dreapta-fata, dar chestia e ca se intampla asta doar dupa ce spal masina... Usile si geamurile se inchid bine de tot, nu se vede nici o urma pe unde ar putea intra apa!!! Totusi ma gandesc sa nu intre prin locul acela de sub grilajul de la capota, pe langa ventilatorul de la incalzire(stiti voi ca exista o decupare in tabla acolo...) si sa curga pe sub bord pana sub pres... Nu stiu... Astept parerile si sfaturile voastre!!!
Va multumesc!!! cu ochiul.gif
Minel
Tocmai am vizualizat mai bine "problema" cand ploua afara si a observat dupa ce a scos tubul de la admisie aer si apa se prelingea pe langa stalpul dintre usa fata si parbriz in stanga sus ,dar cum poate sa ajunga acolo apa cand tot chederul este siliconat huh.gif ??
Kruger
Mai...am avut si eu problema asta, dar apa intra din cauza stalpului gaurit de rugina. De fapt, era gaurita cupola in care sta fixat capatul superior al stalpului. Nu prea se poate verifica treaba asta...decat daca dai aripa jos. Sau, daca ai un endosop lung smile.gif).

S-au dat si alte solutii mai sus, ce iti spun eu e cel mai rau caz. Mai incearca sa siliconezi imbinarea dintre aeroterma si tabla.


Minel
@Kruger
stalpul NU este afectat de rugina ca si masina de altfel (am avut eu grija de cea fost ,niste mici tentative de rugina)
Tocmai de jos de la masina vin si am siliconat tot inclusiv portiunea interioara a chederului de pe stalp si am eliminat si pana din exteriorul chederului si am bagat silicon pana a dat afara ,sa vedem daca dupa-amiaza cand o sa pun furtunul pe ea sau daca da Domnul sa ploua va mai curge in interior ,sa speram ca nu !!! rugaciune.gif
Sorin_18
aceasi problema o am si eu....la fel am siliconat parbrizul,am schimbat garniturile d la lagarele d stergatoare .....schimbarea se vede dar totusi imi intra apa la o ploaie mai zdravana p unde???nu stiu simt k inebunesc oare sa fie p la cheder ??ajutorrr plss la fel si in porbagaj acolo mai akm un pic si dau la peste
Minel
@Sorin_18
Ai cumva antena sau turela , eu si pe acolo am avut probleme ,mai precis pe unde iti intra apa in habitaclu ??
apollo
stiti unde sa verificati mai bine, am vazut ca acolo e problema la majoriotatea berlinelor.

exact la picioare, unde vine oana de la roata fata cu stalpul masinii.unde tii piciorul cand mergi la drum intins si nu folosesti ambreiajul.

acolo arunca roata si daca mai ai surpriza sa mai vezi si mâl, e clara treaba.

antena sa fie stransa bine.

chederul daca e din acela despartit, verificati imbinatura.

face-ti acele scurgeri de sub cheder, in coltul parbrizului.

verificati sa aveti gurile de scurgere desfundate din acel grilaj de aerisire.

verificati gurile de scurgere din portiere.va intrebati de ce acum, nu?

pe la chederul geamului de la portiera intra apa si e posibil sa se prelinga pe capitonaj si sa se scurga in masina sau daca acele scurgeri is infundate patiti ca si mine, creste nivelul apei pana da afara, dar in masina si portiera e plina cu apa.

si eu ma dadeam cu capul de pereti ca nu stiam care e problema , dar s-a rezolvat.


bafta
ageana
Vedeti ca mai e un loc prin care poate intra apa: sub grila de aer sunt niste gauri pe care trebuie sa fie prinse niste furtue ovale. Daca acestea nu mai sunt, apa se scurge pe peretele anti-foc si de acolo pe cablaje / cabluri direct in interior. Eu am patit-o dupa reparatia la tinichigerie, cand meseriasul le-a dat jos.
Dupa ce am siliconat chederul, am pus distantiere in partea de jos a chederului, tot imi intra apa pe deasupra pedalelor. sad.gif
Nu mai stiu ce sa mai fac.
Kruger
Da, am observat ca tinichigii au o pasiune sa nu mai puna nimic la loc. Ca zugravii, iti repara peretii si iti strica mobila. Probabil ca pentru ei, o masina se reduce la tabla buna si atat. Mie nu imi merge nici caldura mai nou de cand am scos-o. La calorifer in fata nu au mai refacut nici un fel de izolatii.
Sorin_18
ms pt ajutor ....o sa verific si antena...la asta nu mam gandit
tony_oa
Pentru cei ce au avut probleme la chedere....... nu stiu cum se numeste dar se gaseste ca rezerva prin DEDEMAN si alte centre comerciale pentru izolarea geamurilor termopan dupa lipirea acestora inainte de a fi puse in rama se dau pe margine cu acest cauciuc, este un fel de cauciuc siliconic cu un foarte mare grad de aderenta la metal, sticla si cauciuc. Eu am primit un astfel de "salam" de la un amic, era plesnit pe margine si nu mai putea fi folosit in pistol. Se poate pune sub cheder foarte usor cu o seringa si surplusul care iese afara sa nu il intindeti cu vreo cirpa, lasai acel snur surplus ce iese de sub cheder 48 de ore dupa care cu un cater taiati surplusul exact pe linga cheder dupa care il curatati. Eu nu am fost inspirat sa folosesc hirtie autoadeziva pentru corectii asa ca aceasta curatire mi-a luat cam 10 minute pentru o latura cheder. Cred ca daca lipeam pe parbriz pe linga cheder hirtie autoadeziva il curatam mai usor dupa ce-l taiam cu caterul.

Bafta - Tony. Sper ca info sa va fie utila
Hacker
Sa va spun ceva si mai anormal. Ieri am venit pe autostrada Soarelui ( A 2 ) . Ploua torential si a inceput sa ploua in masina.
Faza e urmatoare. Ploua in dreapta ( pasagerul din dreapta exact pe picioarele lui ) si ploua serios. Ploua pe undeva sub bord pe mijlocul masini cum ar veni, in zona schimbatorului, dar sub bord. Ploua in stanga, la sofer. Am apa pe presuri nu multa, foarte multa.
Acum intrebarea mea, pe unde ploua ? Pe la cheder? pe la aeroterma? Cam pe unde?
Eu m-am uitat si am observat ca intre imbinarea dintre bord si tabla picura.

4 May 2008, 19:49:
Cum verific chederul de la parbriz? Ce ii fac? Simp0lu de spus dar ma uit " curca in lemne "


4 May 2008, 16:50:
Nu ma ajuta si pe mine cu problema asta?
Ploua rau de tot.
Nici Cd-playerul nu il mai tin in masina.


4 May 2008, 19:50:
Am postat si aici, poate ma ajuta cineva, sunt disperat...
SebyAvrig
si la mine a plouat in masina dar acum am rezolvat.
poti sa verifici si sa pui silicon negru pe interiorul chederului de la parbriz,toata partea de jos.vezi pe la aeroterma unde iasa cablul de jos.si te utiti daca poti sub bord la imbinarea stalpului in fata cu caroseria sa nu fie gaura de rugina.eu asa am avut si am astupat-o cu spuma de termopane.acum nu mai am probleme mari cu apa...
cred ca mai poate sa intre si pe la garniturile stergatoarelor de parbriz daca nu ma insel...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.