Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Placute Frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
CriSTI68
cum se schimba placutele de frana si discurile ? ca ma tot saturai sa dau banii auirea la mecanici care nu fac nimic sad.gif
cosminus
Ce placute de frana sunt bune? Mar interesa producator, dar sa nu fie foarte scumpe. Am vazut in magazin cu 16 lei si cu 22 lei set de 4. Cele de calitate slaba sunt tari, scartaie si uzeaza discurile de frana si am iteles ca nici nu prinde frana bine cu ele.
Mai am o problema: daca trag frana de mana pedala de frana tine mai sus cam cu 1cm. E problema din autoreglaj saboti spate?
vijelie
QUOTE(Adrianno @ 4 Nov 2007, 19:27)
cum se schimba placutele de frana si discurile ? ca ma tot saturai sa dau banii auirea la mecanici care nu fac nimic  sad.gif
*



Da-le banii la final, macar faci economie laugh.gif
pishoiasul
cozmin! daca tragi frana de mana si pedala de frana tine mai sus...da se datoreaza autoregajului de la rotiile de pe spate(parca excentice ceva de genu asta parca) ia o cheie de 19 (parca) si incearca se reglezi tu dar vezi cum ca poti sa apropi prea mult ferodourile de tambur si sa merg infranat.Bafta!
sddragos
Se schimba usor placutele,iti trebuie doar o surubelnita si un patent. Cred ca exista un topic unde e explicat in amanunt,cu poze.
Cumpara de Fermit (Rm Sarat) - "cutie rosie", pret intre 18 si 23 RON (depinde de magazin).
CriSTI68
si pe spate ce modific la punte ca sa pun discuri si etriere ? icon_mrgreen.gif
Alexu7
QUOTE(sddragos @ 4 Nov 2007, 22:17)
Se schimba usor placutele,iti trebuie doar o surubelnita si un patent. Cred ca exista un topic unde e explicat in amanunt,cu poze.
Cumpara de Fermit (Rm Sarat) - "cutie rosie", pret intre 18 si 23 RON (depinde de magazin).
*




ai vedeate-as io cum dai roata jos cu un patent si cu o surubelnita tongue.gif
sddragos
Le-ai schimbat? Vine frigul si o sa-ti inghete mainile pe etriere.
CriSTI68
maine don`t worry are nasimiu garaj incalzit icon_mrgreen.gif
argon
QUOTE(cosminus @ 4 Nov 2007, 20:58)

  Mai am o problema: daca trag frana de mana pedala de frana tine mai sus cam cu 1cm. E problema din autoreglaj saboti spate?
*




strange cablul de la frana de mana , dar nu prea tare sa nu mearga infranate rotile.
diaconuliviu
Nu-l mai invata aiurea; din ce scrie are dacia noua, cu autoreglaj.
Ala trebuie reglat manual daca nu mai functioneaza 'automat", nu cu cheie de 10 (nu de 19 cum afirma cineva mai sus). Operatia e greoaie, trebuie reglat dinte cu dinte, cum explica dyda pe undeva.
argon
Poate imi explici ce e asa "aiurea". Tocmai pentru a evita bataia de cap cu acea "Operatie greoaie" metoda mea e buna la tamburii cu autoreglaj(pe care apropos nu cred ca-i reglezi manual si bine in veci unsure.gif ) . La aia tip vechi nu stiu si nu ma intereseaza daca merge.
diaconuliviu
Pentru ca reduci inutil cursa cablului.
Chiar daca stringi cablul sa compensezi acea uzura vei vedea cu stupoare ca frina de mina tine la 3-4 dinti.
Iar acel reglaj, scuze, de ce la mine se poate face manual si la altii "in veci"?
argon
Probabil pentru ca stii sa il faci. Daca te duci la orice service, 95 % din mecanici vor strange cablul de frana. De cele mai multe ori nu se reduce cursa manetei asa mult, si va prinde normal, la 7-8 dinti.
diaconuliviu
Off: "Vezi, Ioane, ca se poate?"
cosminus
Se poate, ca frana prinde cam 13-15 dinti
Mersi
argon
prinde cam sus...daca crezi ca esti in stare sa reglezi autoreglajul, regleaza-l, sau mergi la un meserias, dar cablu' de frana oricum trebuie strans. Eu zic ca daca strangi cablul, o sa-ti rezolvi problema ta.

Dupa ce-l strangi, neaparat ridici spatele pe cric, si invarti pe rand de roti, sa nu-ti mearga infranate cu maneta jos.
Paca
placute de fermit rm sarat...am cumparat eu azi...25.5 ron...nu intr 180 si 23 cum zicea cineva tongue.gif:P
cosminus
Am strans cablul de la frana de mana, prinde 7-8 dinti si pedala acum prinde mai sus, la 1/2 cursa. Ca sa verific daca nu merge infranata masina, am impins de ea un pic. Mergea usor. Asta ca sa nu ma mai chinui sa ridic masina. Dar cum se face reglajul manual pentru autoreglaj. Am opservat ca pe dreapta spate prinde frana de mana si de picior mult mai bine. Daca apas frana mai tare e roata care se blocheaza mai repede. La aceasta roata nu am umblat de loc, iar la stanga spate ap schimbat recent garniturile ca prelingea pe langa. Ferodourile sunt bune toate. Care trebuie sa fie cauza?
tgg2k
cauza sunt reglajele sau varsta pistoanelor (cel de pe dreapta poate e mai nou si culiseaza mai usor). sau poate o aerisire completa va rezolva problema.

si gaseste-ti timp sa ridici masina, nu fi lenes. daca o impingi, nu iti vei da seama daca una din roti merge infranata sau nu.
cosminus
De acord dar de ce si cand trag frana de mana. Poate fi si din cauza mecanicului? Sa fi pus mana unsa pe saboti, iar eu nu am franat destul de mult ca sa se incinga un pic tamburul. Frana prinde mai slab pe partea unde a schimbat garniturile. Dar cand merg acasa, am sa trag un pic frana de mana ca sa se duca mizeria. Daca o avea
diaconuliviu
Pe partea cu garniturile nu ti-a facut acea reglare a "autoreglajului". Poate acolo ai ceva rugina la dintisorii aia si mecanismul nu functioneaza.
argon
Dupa ce am schimbat rulmentii pe dreapta fata nu mai prindea frana pe partea aia, tragea stanga ca la balamuc, nu mi-a luat prea mult sa ma prind ca s-a pus mana unsa pe disc, a trecut de la sine in 2 zile. Poate e aceasi problema si la tine, poate a cazut niste vaselina din rulmenti in tambur...
Paca
zicea cineva ca e pe forum un tutorial complet de schimbare a placutelor de frana....am cautat de-am inebunit....daca e cineva mai apt ca mine...rog sa posteze link-ul aici...scuze de offtopic...multumesc
sddragos
QUOTE(Paca @ 6 Nov 2007, 20:04)
placute de fermit rm sarat...am cumparat eu azi...25.5 ron...nu intr 180 si 23 cum zicea cineva tongue.gif:P
*



Am zis ca depinde de magazin. Eu am cumparat saptamana trecuta de la Mioveni (unde sunt cam cele mai ieftine mazine de piese auto) si am platit 18,3 RON pentru un set.
Paca
la IASI se practica preturile mari tongue.gif
CriSTI68
eu am folosit FERODO PREMIER dar nu stiu de ce sa tocit asa repede, acum am trecut pe cele de "UZINA"
bullet
app despre placute am brak din 2002 am schimbat recent placutele de frana eu cu mana mea dar iata chestia trecant numai prin batrancioase am descoperit la asta ca are la fiecare roata 1 cablu cu un papuc cat si la placutele vechi am gasit an ele un cablu cu un sant si o gaura rotunda mai pe mijloc posibil ala sa fie un senzor ?stie cineva se cumpara placute cu senzor sau pui tu senzoru pe placuta chiar nu stiu sincer ce era ala de pe placuta chiar mi sa aprins si becul de alte pericole an bord de ceva vreme ar trebui sa ma duc cu ea la tester ???
neajiji
Nu cred ca a avut vro dacie berlina sau break senzor de uzura al placutelor...poate ma insel
ydaniel
pai senzorul e pe placute-la bord e un fir si un bec;)
CriSTI68
plaucute cu senzor... zi si mie unde este senzorul ? am dacia din 98 si nu am bec nici senzor
ydaniel
pai in placuta;) cand se uzeaza prin intermediul firului din ea se aprinde un bec la bord;)
MECCA
QUOTE(CriSTI68 @ 26 Jun 2008, 23:04)
plaucute cu senzor... zi si mie unde este senzorul ? am dacia din 98 si nu am bec nici senzor
*


se poate face fara probleme.Dai o gaura (max de 2mm) in placuta, partea de metal si inca 1-2 mm in materialul de frictiune.Bagi un fir acolo il lipesti bine de partea de metal, si te duci cu firu asta in bord la un bec care vreo tu, de ex becul cu " !".Ii dai si un plus prin contact, iar cand placuta ajunge la cei 2 mm firul o sa atinga de disc, face masa si iti aprinde becu in bord.Simplu si eficient.

27 Jun 2008, 19:55:
nu uit sa tii cont si de grosimea discului de frana, deoarece la 2 mm de placuta la un disc uzat zboara placuta de acolo fara probleme, a patit-o un tov de-al meu
bullet
Mecca nush care e treaba da tartzu asta de masina care il am eu a fost comandat din fabrica de un tigan cu bani full option eu stiu atunci ma intreb de ce am cele 2 cabluri la roate ?? unu pe stanga si unu p dreapta si nu am nici un beculet care sa indice un cablu cu o liniuta ....mda bafta
badboy_marius
si un prieten de-al meu are asa, nu stiam ce-s cu firele alea, dar aflu acum...

p.s dacia din 2002 pe injectie
Adrian_Boy
Va tot complicati cu becurile astea, pana se tocesc placutele, mai degraba va lasa garnitura de la etrier si atunci aruncati un ochi si pe la placute wink.gif

... se mai duce un rulment, etc. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.