Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Troncanit la roata din stanga fata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
nirosbogos
De 2 zile am remarcat un troncanit care vine din directia rotii stanga-fata.La inceput era destul de redus zgomotul ,dat azi a devenit chiar insuportabil.Cand accelerez,as zice ca se reduce simtitor zgomotul,dar daca o las pe liber troncane intr-una.Am sesizat ca se mai atenueaza zgomotul si daca franez usor.
M-am uitat sa vad ce ar putea fi dar nu am sesizat nimic.
Stiti cumva care sa fie problema???
unikat45
verifica sa nu fie rupt suportul de la motor si sa fie din cauza asta...eu ultima oara asa am avut pe partea dreapt ziceam ca e ceva la roata...

daca face asa ridicata pe cric si invartind de roata...poate s-au terminat placutele de frana..... face asa si cand stai pe loc sau numai in mers...?
nirosbogos
QUOTE(unikat45 @ 6 Nov 2007, 21:03)
verifica sa nu fie rupt suportul de la motor si sa fie din cauza asta...eu ultima oara asa am avut pe partea dreapt ziceam ca e ceva la roata...

daca face asa ridicata pe cric si invartind de roata...poate s-au terminat placutele de frana..... face asa si cand stai pe loc sau numai in mers...?
*


Cand stau pe loc nu se aude nimic suspect,motorul merge bine.Toata treaba e doar la mers.

7 Nov 2007, 09:45:
Nu ma poate ajuta nimeni? sad.gif
thedragon
radica masina pe crick si uitete sa vezi daca are joc ! ni teai gandit ca poate sa fie rulmentu? si verifica si placutele de frana
tgg2k
"troncanit"... da putin mai multe detalii... se aude constant sau variaza in functie de turatie sau viteza?! la frana de motor sau la mersul cu spatele se schimba intr-un fel?! zgomotul e troncanit, huruit sau metal pe metal?!

PS. poate sa nu fie de la stanga fata deoarece zgomotele se pot propaga dintr-o parte in alta. deci daca te apuci sa verifici, verifica amandoua rotile.
thedragon
bine spus ! am omis asta blush.gif incearca sa mergi si pe teren accidentat (piatra cubica, drum de pamant cu denivelari, etc ) sa vezi daca se aude la fel sau se amplifica si in alta parte
nirosbogos
QUOTE(tgg2k @ 7 Nov 2007, 10:53)
"troncanit"... da putin mai multe detalii... se aude constant sau variaza in functie de turatie sau viteza?! la frana de motor sau la mersul cu spatele se schimba intr-un fel?! zgomotul e troncanit, huruit sau metal pe metal?!

PS. poate sa nu fie de la stanga fata deoarece zgomotele se pot propaga dintr-o parte in alta. deci daca te apuci sa verifici, verifica amandoua rotile.
*


Se aude constant,metal pe metal,as zice.Oricum as merge se aude la fel.Am observat ca daca o scot din viteze si calc frana usor,zgomotul se diminueaza simtitor.
diaconuliviu
Placutele iti joaca in portetrier? Ai scos cumva acele lamele-arc? Sau le-ai "intins" ca sa fie miscarea mai usoara?
Edu
QUOTE(nirosbogos @ 6 Nov 2007, 19:53)
De 2 zile am remarcat un troncanit care vine din directia rotii stanga-fata.La inceput era destul de redus zgomotul ,dat azi a devenit chiar insuportabil.Cand accelerez,as zice ca se reduce simtitor zgomotul,dar daca o las pe liber troncane intr-una.Am sesizat ca se mai atenueaza zgomotul si daca franez usor.
M-am uitat sa vad ce ar putea fi dar nu am sesizat nimic.
Stiti cumva care sa fie problema???
*



Am avut si eu aceiasi probleme, era de la etrierul de frana cazusera penele de prindere si troncanea la denivelari, cand apasam frana tacea.
nirosbogos
S-a rezolvat!!!Am fost la mecanic si mi-a schimbat rulmentii (2 la numar) de pe partea stanga fata.Roata avea joc mare .Pe langa rulmenti mi-a mai schimbat si flansa aceea in care intra rulmentii,cu tot cu fuzeta(le-am gasitla dezmembrari aproape noi).Cele vechi erau pline de pansoane iar rulmentii erau super uzati.Doar rulmentii i-am cumparat noi.
Toata afacerea 100 ron.
Multumesc tuturor.
EUROPE_
O sa spun problema mea aici ca sa nu mai deschid alt topic.

Problema sta in felul urmator, de vreo 2 saptamani imi scartaie ceva pe stanga fata, sunetul pare a fi de cauciuc - metal, nu sunt sigur.
Incepe sa se auda dupa vreo cativa km, cand se incalzeste motorul, desi n-are nicio legatura roata cu motorul.
De joc in rulmenti sau pivoti sau altele nu cred ca poate fi vorba, pentru ca in decembrie am facut verificarea, iar celor de la itp le-am spus sa o verifice cum trebuie ( problema e ca m-au pus sa schimb ceva ce nu trebuia, pivotul inf., care era in perfecta stare, ori au facut asta ca sa-mi dea de lucru, ori n-avea nicio legatura cu mecanica, si acum mai am pivotul, il pastrez ca amintire mad.gif ).
Se aude la denivelari, gropi, pe drum drept nu se aude nimic. Cu masina oprita am pus pe cineva sa se lase pe partea din fata si sunetul pare a veni din partea amortizorului/arcului.
Ce credeti ca ar putea fi? Pe amortizor nu sunt urme de lichid. Am verificat si etrierul si sta bine in suport.
costy_DST
verifica arcul sar putea sa ai vreo spira rupta
vallyyy
asa imi facea si mie ....e din etrier ,s-a largit ...am dat etrierul jos l-am batut putin cu ciocanul si gata am scapat de boncanituri icon_mrgreen.gif
oki
salut am si eu un zgomot stanga fata dar nu e de la etrier. rulmentii noi schimbati, placute noi, pivoti noi de la ce o fi zgomotul ca nu imi dau seama. se aude doar in mers nu pe loc
EUROPE_
Vezi sa nu frece aparatoarea pe janta.
Iar despre mine, bine ar fi sa fie din etrier, nu as vrea sa cred ca amorizorul a obosit cu toate ca se tine destul de bine. Sper ca sambata sa am timp sa ma bag sa vad care-i treaba.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.