Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vibreaza volanul de la 90 km/h !
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
iepurasu13
Salutare tuturor posesorilor de dacia si nu numai. Am o noua problema pe care nu o pot intelege, si anume ca imi vibreaza volanul de pe la 90km/k in ciuda faptului ca toate cele 4 roti sunt echilibrate. Am o dacia papuc cu 2 locuri din 98 si inainte nu aveam aceasta problema, mergeam si cu 130km/h pe autostrada fara vibratii majore in volan. Va multumesc pt orice indicatie.
apollo
posibil sa fie cauciucurile.sa fi facut gālme.alea nu le mai poti echilibra, sau din planetare, daca e pe fata..stiu ca dau o bataie in volan si ele.
psihoursu
cauciucuri nasoale sau nu ai unghiu de fuga
marioos17
am avut si eu aceeasi problema. am schimbat jantele pe fata si s-a rezolvat. bafta
SSilent
[/QUOTE]am avut si eu aceeasi problema. am schimbat jantele pe fata si s-a rezolvat. bafta[QUOTE]
omu' a zis ca are toate jantele echilibrate
whitecar
Verifica bucsa in cruce care este sub volan (pe tija care duce la caseta de directie desigur )undeva cam la 10 cm deasupra pedaleleor ,poate este un joc acolo in suruburii sau garniturile de cauciu sint deteriorate
bafta
gyony19
Salut. asa am patit si eu cum treceam de 90-100 incepea volanul sa tremure de ziceai ca se descompune. verifica bucsa de la caseta de directie. este una de plastic unde se prinde capatul de bara la bieleta din dreapta. este inauntru. costa 1 leu dar este ceva mai greu de schimba. si dupa aceea verifica si pivoti si bieletele daca tot te apuci. eu am schimbat pivoiti(superiori si inferiori+ bieleta dreapta pe care am taiat-o cu flexul ca nu am putut sa o dau jos) si acum merge fara nici o problema. pe la 120 incepe forte putin sa miste volanul. asta poate o fii si din cauza faptului ca unghiul de fuga este reglat de mine la ochii. succes!!!
apollo
aia nu e bucsa de teflon?

poate ca dupa ce ai echilibrat rotile, pe interior ai lovit janta cu ceva.sau te-ai uitat sa vezi daca mai ai plumbul acela acolo.

ca multi la vulcanizare le pun si pica imediat.
iepurasu13
Gentile de pe fata sunt noi, mentionez ca si dupa ce am facut echilibrarea rotilor am avut aceeasi problema, cred ca este din alta cauza, exclus rotile. Crucea de la volan nu are absolut deloc joc, este si ea schimbata de curand. Am planetara de pe dreapta care bate si s-ar putea ca asta sa fie cauza, multumesc pentru sfaturi!!!
CriSTI68
QUOTE(iepurasu13 @ 10 Nov 2007, 16:05)
Gentile de pe fata sunt noi, mentionez ca si dupa ce am facut echilibrarea rotilor am avut aceeasi problema, cred ca este din alta cauza, exclus rotile. Crucea de la volan nu are absolut deloc joc, este si ea schimbata de curand. Am planetara de pe dreapta care bate si s-ar putea ca asta sa fie cauza, multumesc pentru sfaturi!!!
*



gentile alea sunt din piele ? ca vreau sa ii iau si eu prietenei o Janta
argon
QUOTE(SSilent @ 9 Nov 2007, 21:09)
omu' a zis ca are toate jantele echilibrate
*




nu conteaza , echilibratu nu le centreaza, pot sa fie perfect echilibrate, si sa fie descentrate sau strambe, asa am patit eu, si pana nu le-am schimbat nu s-a rezolvat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.