Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ventilator aeroterma /radiator suplimentara
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cormoran
Va salut din nou, cu aceeasi placere cu care citesc si topicurile.
Incerc sa gasesc un raspuns mai portivit la o noua probl.
Asadar, mi-am pus in dacie un radiator de golf1 - mic si dragut - l-am amplasat "suspendat" pe un suport langa aeroterma originala, sub bord cumva. - asadar, bate in jos.
Am tras furtune in afara, conectat cu T -uri de la centrale termice, in fine, totul e estetic si functional, apa infierbanta radiatorul foarte bine etc. Treaba de 4 ore pt mine - sa nu mai platesc si manopera la mecanici
Problema e ca i-am pus ca ventilator 3 coolere de sursa care, din pacate, nu fac fata sa bage aerul prin radiator....
In concluzie, am in masina un radiator fierbinte si discret, dar nu stiu cu ce e mai bine sa mai si "imprastii" caldura in masina.
Ce ventilator ar trebui sa iau sa faca fata? am vazut la piese de calculatoare un cooler cat o farfurie medie cu 20 ron (cam 15 cm diametru as zice). oare are putere destula sa impinga aerul?
Multam anticipat. Daca vrea cineva amanunte cu modul in care am pus radiatorul, e f. eficient. relativ simplu si ai caldura super toata iarna. E a doua dacie pe care o echipez asa si garantez eficienta 100%. diferenta e ca la primul aveam un ventilator deja pus pe aeroterma si nu l-am bagat in seama sa vad ce fel e. mi-ar fi fost de folos acum...
Numai bine!
StefanT
Lasa coolerele ca nu fac fata. Cauta ca sunt cel putin 2 topicuri si un tutorial despre ventilatoarele folosite pentru incalzire suplimentara, pe forum.

Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.