Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Axul de la carburator ?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
MRM_Roby
Ma intereseaza daca se gaseste axul de la carburator separat in magazin, si garniturile de la ax (de teflon), si un pret informativ despre ambele.
vi_escu
Da. Axul in jur de 5 lei si garnituri 2 la leu.
MRM_Roby
Mai am o intrebare, daca schimb axul si garniturile de la ax, o sa mai dea benzina pe la garnituri. Problema e ca am pus 3 axuri de la 3 carburatoare si la fel face, pierd benzina. Ma gandesc ca decat axul se uzeaza, nu si gaurile alea de la carburator pt ca asta inseamna inlocuirea corpului. Cand m-am uitat pe toate cele 3 axuri am vazut ca au o uzura exact unde vin garniturile.
vi_escu
Aha, asta este problema! Garniturile au rolul de a impiedica patrunderea aerului fals (amestec incorect, mers aiurea al motorului). Benzina iti curge daca ai nivelul prea mare in cnc. Cauze: reglaj incorect, plutitor spart sau intepenit, cui poantou care nu etansaza, circuit de retur al pompei de benzina infundat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.