Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Computer de bord Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
logan1.5dci
http://www.ukobd.co.uk/gstore/store/g_view...sp?idProduct=90
Ce parere aveti ?
Ca multi intreaba pe forum daca isi pot monta computer de bord , daca nu au avut din fabrica. Poate fi asta un raspuns , e chiar mai bun .





SCA001 ScangaugeII

ScangaugeII is a highly versatile and simple to operate car computer, compatible with all OBD2/EOBD protocols (see compatibility guide or contact us for details).

Features

ScanGaugeII - The 3-in-one Automotive Computer

The ScanGaugeII is an extremely compact automotive computer designed to read and display information about your vehicle in real time.

Simply connect the ScanGaugeII to your vehicle through it's OBDII port using the included cable, turn the ignition key and the ScanGaugeII automatically connects to your cars internal computer - it's that simple.



Trip Computer
Automatically tracks four sets of trip data - Each with 11 individually stored parameters.
Maximum Speed
Average Speed
Maximum Coolant Temperature
Maximum RPM
Driving Time
Driving Distance
Fuel Used
Trip Fuel Economy
Distance to Empty
Time to Empty
Fuel to Empty

Digital Gauges
Display 4 gauges at a time from the 12 built-in digital gauges. the information is presented in Real-time!
Fuel Economy
Fuel Rate
Battery Voltage
Coolant Temperature
Intake Air Temperature
Engine Speed (RPM)
Vehicle speed (MPH)
Manifold Pressure (not available on some vehicles)
Engine Load
Throttle Position
Ignition Timing
Open/Closed Loop

Scan Tool
The ScanGaugeII allows you to troubleshoot your own car, read error codes, and the conditions present when the error occurred. You can also turn off the “Check Engine” light and avoid those costly trips to the mechanic.
Reads Trouble Codes
Reads conditions that set the Trouble Code
Clears Trouble Codes
Turns off the "Check Engine" light
Tells you when vehicle is "Ready" to pass OBDII testing
Make and store up to 10 rewritable special codes
to send to the vehicle computer




MORE!
In additional the features listed above, the ScanGaugeII also includes these features:


Easy to Operate

Simple on-screen operation
4 menu driven soft keys
User settable update rate (Slow, Normal and Fast)
A HOME key to quickly return to the start screen

User Settable Backlight Display Color

7 Standard screen colors and a custom setting with 63 possible colors.
Backlight for night use
Both display and keys backlit
User settable Off, Low and High
Big display - 50% larger than the original ScanGauge

Automatic Power Control

Automatic delayed power-down after engine shutoff
Automatic power-up when engine is started
Manual power-up with delayed power-down via HOME key

Non-Volatile memory
(stored information is not lost when disconnected)

User settings automatically saved
Up to 10 user commands can be stored and recalled
Today, Yesterday and Tank Trip data automatically saved
Vehicle settings automatically saved
Easy Installation - no Tools Required!

Cable detachable at the ScanGauge II. Can be connected on the back or side.
Easily move from vehicle to vehicle
Big display - 50% larger than the original ScanGauge
Compact Size - just 4.8"W x 1.5"H x 1"D






dan.gutu
Interesant,dar unde se gaseste asa ceva ?
TIulian
Am vazut ceva asemanator (nu exact ala) - au cativa prieteni; de gasit se gaseste pe la magazinele de accesorii pentru "tuning" (ce nu sufar termenu asta "tiuning" - "ti-ai tiunat masina ?.." - de cocalar biggrin.gif) - am auzit ca la unii "aspad" - pe la baneasa se gaseste; e interesant, ca pe langa ce afiseaza CB standard de logan, mai afiseaza si timpul de accelerare 0-100km/h, arata puterea estimativa (CP / Nm), etc.. dar pentru vreo 200iuro cat costa parca ar fi trebuit sa stie muuuuult mai multe (carburant gratis & shit biggrin.gif)
logan1.5dci
Momentan studiez si eu , cred ca se poate lua de aici :http://www.scangauge.ro/buy/reseller.html

Manual ---http://www.scangauge.net/support/pdfs/SGIIManual.pdf
Mario_b
QUOTE(TIulian @ 12 Nov 2007, 10:03)
am auzit ca la unii "aspad" - pe la baneasa se gaseste; e interesant, ca pe langa ce afiseaza CB standard de logan, mai afiseaza si timpul de accelerare 0-100km/h, arata puterea estimativa (CP / Nm), etc.. dar pentru vreo 200iuro cat costa parca ar fi trebuit sa stie muuuuult mai multe (carburant gratis & shit biggrin.gif)
*


Ce zici tu e alta mancare de peste...
Ala se cheama accelerometru si nu se leaga la mufa OBD a masinii.
TIulian
Nu te contrazic, dar parca sa zic ca avea cineva unu care se si conecta la OBD.. (arata si consum, turometru, mai multe chestii..) nu stiu foarte multe detalii, ca nu m-a interesat prea tare subiectul..
logan1.5dci
Adica arata asa?
TIulian
nu, nu era chiar atat de avansat, stia sa afiseze niste chestii pe un display alfanumeric cu vreo doua linii parca, si era negru - oricum, e putin important, cine vrea sa isi cumpere, Google..
logan1.5dci
Ops! vad ca s-a mai discutat aici , scuze pentru topic nou.
http://www.daciaclub.ro/Diagnosticare-moto...BD2-t57465.html
Dsign
In curind vor fi disponibile(in 2-3 saptamani) aceste device-uri pe piata la noi, la preturi competitive. Produsul este in curs de testare pe loganul propriu!
zanga
Si cam care ar fi pretul? Macar orientativ.
SUPERCAR
QUOTE(logan1.5dci @ 12 Nov 2007, 10:35)
Adica arata asa?
*


de unde se poate cumpara din romania asa ceva?
OldMan
...si cam care ar fi utilitatea in timpul condusului?
Nu credeti ca toata cantitatea de informatii pe care le da nu pot fi accesate in trafic?
Poate doar de fite. Da daca vreau fite stau vesnic cu laptopul si interfata cuplata si ma dau sme.
Se "pupa" oare protocolul de comunicatie?
logan1.5dci
Atita stiu ca nu ma interesat , din cite vad se poate comanda cu card , de pe pagina http://www.gtechprostore.com/ , mai incercati cu google

Oricum nu cred ca va poate fi de folos , sau poate lucrati la vreo publicatie si faceti des drivetest.
Dsign
va fi un singur dealer, cu exclusivitate pentru Romania. Asteptati un pic, sa ma mai joc nitel cu el, are foarte multe functii si nu le pot accesa in timp ce conduc.

Printre alte chestii utile, una din cele mai utilizate functii de catre mine este aceea care citeste temperatura lichidului de racire. Cunosc in acest mod cind trebuie sa merg linistit si cind pot sa folosesc motorul la capacitati optime.

Cel mai aiurea lucru este ca inca nu i-am gasit un loc in masina, nu este mare insa pur si simplu nu ii gasesc un loc in care sa-l pot vizualiza cum trebuie si sa nu-i atirne cablul aiurea ...

Voi reveni cu detalii.
IRONICK
aha ... si de ce nu cauti tu o cochilie centrala de la un reno ? la culoare identica si marginile de jos pilite pentru a lua forma ...
Dsign
hai mai intii sa vad ce stie sa faca si dupa aia ma mai strofoc cu montajul.
XanRO
Te-ai lamurit cu el? Mai asteptam? smile.gif
AR-18-MOS
Se pare ca mai asteptam ... din moment ce de anul trecut nu s-a mai zis nimic.
C@talin
mdea merge pe orice tip de masina,de ex o merge pe ficatu meu din semnatura ? smile.gif
logan1.5dci
Vinde cineva (firma ,da nu zic ca fac reclama) , google.gif
Bagati un ochi pe site , s-ar putea sa va ajute .
alphabluesky
loganul 1.4 mpi din 2005 are fire trase pentru calculatorul de bord ????
silviu_79
Nu are.
alphabluesky
e sigur ca nu are firele trase ??????
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.