Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pompa benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionut232
maneta aia de la pompa de benzina(cama) imi sta cam lasata...
stiu ca la inceput nu statea asa lasata...si simt la mana ca atunci cand dau la ea ..nu prinde chiar din pozitia de sus ci prinde de undeva de mai jos!(pe la jumate din cursa)
cum as putea sa o fac sa stea ridicata(si tare biggrin.gif )?
membrana nu are probleme...pompa fuctioneaza bine...doar ca sta putin lasata si cand dai de ea de sus pana la un animit punct merge in gol...si nici nu baga benzina in intervalu ala daca pot sa zic asa...ceva idei?
berlina '98
whitesorcerer12
maneta aia are un arc..nu te supara deloc ca nu sta tare..
la mana o simti diferit in functie de pozitia motorului, daca e sau nu pe cama..
roteste elicea si ai sa simti ca prinde in pozitii diferite..
la 300 de ture pompa tre as bage un jet aprox continuu,,
scoate furtunu din carb si fa proba sa vezi daca e ok, eventual curatza membrana din capac si cu asta sanatate!!
ionut232
stiu si faza cu elicea...se ridica doar pana la jumatatea cursei(de jos in sus)...
si cred ca si arcul ala e bun...poate s-a mai scurtat intre timp smile.gif dar nu prea cred!
deci ce as putea sa fac?
Dyda
Acest incident nu determina anomalii in functionare motorului, singurul lucru ce face acest arc - readuce coada pompei ceea ce poti face si tu cu mina sau faci rost de un arc cilindric pe care-l vei prinde de gaurica din coada iar celalalt capat il agati de teava pe unde intra benzina in pompa adica tur, lungimea o vei realiza prin incercari sau prin masuratori sau cum doresti in asa fel incit sa fie tensionat si sa tina coada pompei
ionut232
din cate stiu eu nu se poate agata de nimic...
se pune pur si simplu...
o modalitate ar fi largirea arcului prin tragere de el...zic eu... smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.