Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme mecanici
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
kalyyyyyy
Am avut o bataie la motor si am fost la un service.Am dat de niste mecanici...Dupa ce mi-au spart cilindrul lovindu-l cu ciocanul ca sa iasa si alteleam luat masina de la ei ca sa nu ii mai vad,chipurile reparata.Acum imi afuma bujiile in 5 minute.Presupunind ca aprinderea si carburatia este ok,chiuloasaa fost reparata ,slava domnului in alta parte(schimbat ghiduri,supape),care poate sa fie cauza afumarii bujiilor?Mentionez ca in etapele asanblarii motorului a fost montata conducta de apa de la carburator in iesirea de vacuum si a ijnytrat apa in cilindrii,dupa ce au ars elecromotorul,au tractat masina pana a iesit fum din ambreaj ,dupa aia au inlocuit uleiul si pus conductele corestunzator(poate are o relevanta intamplarea asta)(chiuloasa a fost reparata dupa intaplare)
diaconuliviu
Apa in cilindrii impreuna cu tractarea poate avea efect de spargere piston, strimbare biele...
Reglajul culbutorilor cine l-a facut? Poate ai joc mic sau inexistent la ei.
Apoi, spui ca in 5 minute afuma, n-as crede chiar asa. Daca mergi cu masina pe drumuri scurte si motorul nu apuca sa se incalzeasca, e normala innegrirea. Daca asta se intimpla dupa un drum lung, de macar 100 km, atunci e problema de aprindere, carburatie (amestec bogat), supape.

Ca idee, cum ai nimerit pe mina alora?
kalyyyyyy
5 minute pe ceas,de piston si biela sper ca nu e vorba(desi,cum se manifesta fenomenul?).nu conteaza daca e drum lung sau scurt,am incercat sa merg pana in Baneasa,de la jumatea drumului intreruperile sunt asa de mari ca zici ca se rupe motorul in 2.Cu buji curatate/noi merge normal,cam tremura la relanti,dar nu ceva de speriat.Merci liviu pentru raspuns.
diaconuliviu
Citeste pe aici reglajul aprinderii si verificarea ei, reglajul carburatiei. As banui o aprindere prost reglata sau, daca n-ai stat linga ei, ceva inlocuit "la repezeala". Sint multe potential posibile, de la pompa de alimentare, platina proasta, supape neetanse, prost reglate, cum am mai spus. Ia-o incet, metodic, cu rabdare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.