Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1300, benzina de 98
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
BlueSoulFusion
Salut! Am o Dacia 1300 din 1977, pana acum i-am pus benzina cu cifra octanica 95, dar de acum am inceput sa ii pun PREMIUM Euro 4 de 98. Simt ca masina merge mai bine acum, trage mai bine. Care sunt restul efectelor? O sa traga mai bine cand e rece? Creste consumul? Multumesc.
Merced
Eu ti-as spune ca ti se pare. Oricum si daca e o diferenta, nu prea ar avea ce sa se simta pe Dacia ta. Am mai bagat si eu intr-a mea Premium 99+ de la Petrom si sincer n-am vazut o diferenta cat de mica, care sa justifice diferenta de pret.
Teoretic masina ar trebui sa se comporte mai bine si consumul chiar sa fie un pic mai scazut. Practic cred ca o sa fie aproximativ acelasi lucru.
djasu82
Sincer e o diferenta la cei cu aprinderile proaste reglate e aprinderea mai rapida in rest nu se justifica. Eu merg cu 95 de cand am masina din 99 si consumul la drum lung e in jur de 5.5% si fara modificari la aprindere gen aprindere eletronica.
BlueSoulFusion
E posibil sa ai dreptate. Poate e doar efectul placebo, dar cata vreme nu consuma mai mult, si cata vreme nu merge mai rau, lasa-ma sa visez ca trage mai bine, macar asa pot trece de CIELO-ul lu' vecinu'-miu cu 80 intr-a treia... Mersi de parere.
Merced
Hehehe... Pai eu cu benzina normala ajung lejer la 100 intr-a treia. ph34r.gif Daca vreau, si n-am mai vrut.
Ca fapt divers cu Cielo motorizat de 1.5 SOHC, deci motorul cu 8 valve, am ajuns la 130 intr-a treia parca. Deci ori te lasa vecinu', ori nu stie sa dea dupa ea. radmasa.gif
fiderzen
urca la 110 cu a3`a wink.gif biggrin.gif....posibil sa se simta ca trage mai bine...da..dr este aproape insesizabila diferenta....singura chestie care cred ca o simti tu diferita este faptul ca raspunde putin mai repede la aceleratii in mers..asa este? smile.gif
BlueSoulFusion
Da, si asta, am impresia ca s-a scurtat cablul de acceleratie.

<span class='edit'>16 Nov 2007, 21:19:</span>
QUOTE(Merced @ 16 Nov 2007, 21:05)
Hehehe... Pai eu cu benzina normala ajung lejer la 100 intr-a treia.  ph34r.gif Daca vreau, si n-am mai vrut.
Ca fapt divers cu Cielo motorizat de 1.5 SOHC, deci motorul cu 8 valve, am ajuns la 130 intr-a treia parca. Deci ori te lasa vecinu', ori nu stie sa dea dupa ea.  radmasa.gif
*




Nu am incercat sa trec de 80, ma faceti curios acum, ori ies supapele prin capota, ori imi indispun vecinul. blink.gif Hai ca o sa incerc... rolleyes.gif
djasu82
Eu daca am masina cu 5 viteze inseamna atunci cand voi schimba treapta 4 sa fie la 120 si treapta 5 la 160 sofer5.gif . In fine hai sa fim seriosi , ce imi e benzina de 95 ce imi e cea de 98,99 creste un pic cifra octanica.
BlueSoulFusion
QUOTE(djasu82 @ 16 Nov 2007, 21:22)
Eu daca am masina cu 5 viteze inseamna atunci cand voi schimba treapta 4 sa fie la 120 si treapta 5 la 160  sofer5.gif . In fine hai sa fim seriosi , ce imi e benzina de 95 ce imi e cea de 98,99 creste un pic cifra octanica.
*




Asa e moshule, dar diversificam si noi discutia aici. In ce priveste, benzina de 95 si 98, asa e...ca si femeia: ce mi-e de 95 de kile, ce mi-e de 98...tot scroafa e biggrin.gif Scuze doamnelor de 95 si 98 de Kg. unsure.gif
Merced
Bine eu vorbesc de ce poate masina mea. Intr-adevar am atins pe kilometraj intr-a treia si 110km/h. N-a patit nimic masina, dar nu as repeta prea curand experienta. Intr-a patra am prins 150km/h tot dupa kilometraj. Atat as prinde cu orice tip de benzina.
Totusi ce nu inteleg eu, de ce sa-ti superi vecinu' care prinde 50 intr-a intaia, 90 intr-a doua, parca 130 intr-a treia si intr-a patra sa zic ca m-am oprit ca se termina drumul si venea o curba. radmasa.gif
djasu82
Man mai repeta tu asa ceva repede ca fugulita te duci sa schimbi garnitura de chiuloasa segmenti si alte dracari tongue.gif In fine fiecare face ce vrea cu propia lui masina .
Merced
De Cielo vorbeam, sper ca intelegi. Repet, ca doar schimbam exact la limita cand atingeam vitezele astea. La Dacie nu mai repet, ca m-am convins din prima. laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.