Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pompa de apa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mrx
Salutare,

A venit iarna si vrand sa schimb antigelul, la service mi-au spus ca e defecta pompa de apa (sau capacul doar). Mi-au recomandat sa schimb capacul, insa n-am vrut sa risc si am luat eu toata pompa (productie romaneasca). Intrebarea/intrebarile mea/mele este/sunt:
Pot sa o schimb eu ? Trebuie neaparat sa merg la un service / cineva priceput ? De ce trebuie sa tin cont ?

Pe scurt, masina e o dacia 1300, am pompa + o garnitura noua.

Multumesc anticipat pentru raspuns,
Mrx
mirceas
fiind prima data, ti-as recomanda totusi sa mergi la un service sau la un mecanic la care sa poti sa vezi ce face.

se pun urmatoarele chestiuni mai sensibile:
- suruburile trebuie desfacute cu atentie. daca se rup in bloc ti-ai facut de lucru si o sa regreti.
- strangerea suruburilor trebuie facuta cu masura si in anumite conditii, pentru a evita scurgeri ulterioare sau ruperea suruburilor
- incarcarea instalatiei si aerisirea trebuie facuta bine pentru a nu afecta motorul
mrx
ok. o sa merg la service.

Merci!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.