Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Se ejecteaza stergatoarele
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
blana
Salut!

Am 1310 cu stergatoare de parbriz model vechi (fara prindere cu piulite).
Cand functioneaza si apar socuri inerente soselelor , bratul stergatorului sare din nuca sa de fixare cu caneluri (cred ca am 'botezat-o') si aterizeaza pe capota sau, in cazul neferict, pe sosea.
Nucile in care se fixeaza bratele stergatoarelor sunt originale (1985) si nici bratele nu sunt prea noi. Deci formeaza o echipa de soc care ar trebui pensionata sau intarita urgent.
Desi canelurile nu par vizibil deteriorate (nici cele de pe nuci, nici cele din baza bratelor), eu banuiesc ca ele sunt de vina si cred ca am urmatoarele optiuni:

1. Schimb in primul rand nucile si apoi bratele, sau invers?
Se mai fabrica asemenea nuci antice? Oare gasesc pe undeva ?(vitan? la dezmembrari nu m-as risca pt poate nimeresc tot unele tocite);
Nucilor le demontez din mecanismul de sub bord? Cred ca accesul e facil pt ca nu am bord CN... sper ca nu trebuie sa demontez bordul...
Dezavantaje: alergatura pe la magazine, chinuiala sub bord, pretul nucilor(?).

2. Maresc priza dintre nuca si brat: prin lipire definitiva sau introduc ceva ca un cauciuc elastic intre parghia din interiorul bratului si nuca?
Dezavantaje: scot stergatorul f dificil, nu am garantia rezolvarii problemei.

3. Gaurirea si introducerea unui surub, perpendicular pe axa nucii, prin baza bratului si prin nuca, am vazut ca se practica.
Avantaje: rezolvarea garantata a problemei si pot chiar sa si sa scot stergatoarele.

Sau e de vina parghia din baza bratului?
Multumesc anticipat pt sugestii!

maryus_83
Eu le aveam la aia mai veche bagate fortat cu ceva pe langa ele.. o bucata de carpa parca. Le-am prins asa pe o ploaie dupa ce le pierdusem deja de vreo 2 ori si asa au ramas.
vis-a-vis
Cel mai simplu e sa schimbi axul stergatoarelor sau cuzinetii cu totul, cu unii cu prindere cu piulita.
ceaki
baga carpa. asa am avut si io.
fnp
Incearca cu un adeziv tip rasina 2 componente. Dar trebuie sa fie afara peste 10 grade pt 24 ore pana se intareste. Eu am folosit la fierul de calcat si tine. Cauta unul care tine la -20 grade cel putin.
cosminus
Dai gaura in ax si pune un surubel de 4, dar de alama ca sa nu rugineasca. Eu asa am avut la masina veche din 71
blana
Deocamdata, din comoditate, am ales solutia cea mai simpla: am varat intre nuca si bratul stergatorului o bucata de carpa. Sa vedem cum rezista...
Daca apar probleme, cred ca fie schimb nucile, fie dau gauri si pun suruburi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.