Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: apa in porbagaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bebe96
salutare.pentru cine ma poate ajuta am o intrebare:imi intra apa in portbagaj,credeam ca e de la cheder dar am schimbat chederul,am pus unul nou si tot intra apa.multumesc.
leionutz
QUOTE(bebe96 @ 19 Nov 2007, 16:09)
salutare.pentru cine ma poate ajuta am o intrebare:imi intra apa in portbagaj,credeam ca e de la cheder dar am schimbat chederul,am pus unul nou si tot intra apa.multumesc.
*




salut! am acelasi model de masina, culoare, 5 trepte si aceeasi problema.

ajutati-ne, ca ploua rau. credeti ca niste silicon rezolva problema?

la mine apa e undeva in fata stanga.
Brainie
O sugestie:

N-am avut de lucru într-o vară și am desfăcut sticlele colorate de la lămpile spate (4 holșuruburi fiecare) să le spăl pe dinăuntru. Modelul de stopuri mari, pe 2 nivele (1310). Pe urmă la prima ploaie a intrat apă în portbagaj la greu. Am observat o dâră cum că a intrat apă pe lângă lampa stânga. Am desfăcut lampa, am desfăcut sticla lămpii (nu conteză ordinea), dar le-am montat în ordinea asta: întâi sticla pe lampă și apoi lampa pe caroserie (bineînțeles spălate/curățate de noroi). Fără silicon/mastic. Probabil că s-a așezat chederul mai bine. N-a mai intrat de atunci pe la lampă. Apă a mai intrat și după respectiva operație dar mai puțină, la ploi mai puternice, dar altceva nu am mai făcut, deci nu mai am alte sfaturi.
leionutz
ideea e ca NU stiu pe unde intra apa...

ma gandeam sa pun niste silicon pe sub cheder si apoi sa mai vad ce face...
msanyix
Te ai uitat daca nu este distanta intre chederul NOU si capota?
Cel mai simplu, baga-te in portbagaj si inchide capota numai sa nu te inchizi
leionutz
QUOTE(leionutz @ 20 Nov 2007, 10:29)
ideea e ca NU stiu pe unde intra apa...

ma gandeam sa pun niste silicon pe sub cheder si apoi sa mai vad ce face...
*




si daca este distanta, care ar fi solutia? daca chederul e nou, atunci trebuie inaltat cumva. stie cineva cum?

daca apa din portbagaj se datoreaza distantei dintre cheder si tabla, asta se poate datora faptului ca s-au carat cu masina frigidere, masini de saplat, mobila etc.

deci, atentie...astea deranjeaza chederul...
razvanarghius
aceiasi problema si eu. intro zi cu soare mam bagat in porbagaj si lam inchis. I partea de sub parbriz era o distanta de aproape un deget intre capot si garnitura eu inca nu miam rezolvat problema dar am vazut cauza:p
Edu
QUOTE(bebe96 @ 19 Nov 2007, 16:09)
salutare.pentru cine ma poate ajuta am o intrebare:imi intra apa in portbagaj,credeam ca e de la cheder dar am schimbat chederul,am pus unul nou si tot intra apa.multumesc.
*



A incercat cineva sa demonteze capota portbagajului si s-o monteze mai aproape cu 1 cm de cheder? Nu imi dau seama daca in cazul asta o sa mai vina bine la incuietoare.
Stiu pe cineva care a demontat capota portbagajului ca sa care un frigider si cand a pus-o la loc i se umplea portbagajul de apa.
nelu_1985
degeaba demontezi capota portagajului, ca nu ai cum sa o montezi la loc mai aproape de cheder. Singura metoda prin care se mai poate apropia de cheder este sa mergi la un meserias care stie sa iti traga capota din balamale ca ele s-au indoit datorita fortarii la inchidere. aceasta operatie se face folosind o cheie de indoit fier beton (cred ca stiti cum arata) cu care sa se indoaie la un unghi bun balamalele. Asta e singura operatie care se poate aplica asupra balamalelor pentru reglajul inaltimii. si mai mult ''cineva'' ala cu frigideru' nu a mai impins destul capota in balamale in plan orizontal si deaceea ii intra apa in portbagaj.
diaconuliviu
Sau, cind a carat frigiderul, daca a fost mai greu, s-o fi indoit putin tabla de la panoul spate, raminind putin spatiu intre cheder si capota.
Edu
QUOTE(nelu_1985 @ 22 Nov 2007, 19:38)
si mai mult ''cineva'' ala cu frigideru' nu a mai impins destul capota in balamale in plan orizontal si deaceea ii intra apa in portbagaj.
*



Pai nu asta zic si eu? Sa demonteze capota si s-o impinga in plan orizontal pana se apropie suficient de cheder.
Daniel M.
salut,
la mine apa ajungea in portbagaj pe la chederul de la stopul stanga. Rezolvat cu ajutorul siliconului.
JDL
problema asta o am si eu, am facut toate cele ca sa nu o mai am, cu exceptia siliconului... nu voi aplica niciodata aceasta solutie de ultima ora.

ce am mai observat eu... am inlocuit unu din stopuri in urma unui accident minor, inlocuit cu totul, adica geamul lui + tot montajul lui... si pe acolo nu mi-a mai intrat apa! de unde am dedus ca ar putea fi si din cauza garniturilor invechite (masina mea are 4 ani, si pana la prima ploaie de anul asta nu am avut probleme).

solutia care nu am incercat-o si a specificat-o cineva mai sus... ar fi aia cu desfacutul lor, si pus stopul pe caroserie dupa ce a fost prins geamul !! eu intotdeauna am prins de caroserie dupa care am pus si geamul...

ma rog e doar o sugestie. mie clar imi intra numai pe la stopuri, atat! nu am carat frigidere, nu am chinuit masina, nu nimic. wink.gif
Merced
Hai sa ma bag si eu in discutie, ca am cam comis-o azi. M-am gandit si eu sa fac spalarea bianuala a "covatei". M-am dus la tara in curte, era soare, interiorul pe care-l curat mai des l-am facut bec, cu aspiratorul, am spalat presuri am siliconat bord si panouri usi, tot tacamul. Cand a venit vorba de exterior m-am apucat cu detergent de vase sa o sapunesc bine de tot, ca praful din Bucuresti se simtea prea bine pe ea.
Intre timp am scos covorul de cauciuc pe care-l am in portbagaj, care acopera si sonda.

Eh dupa ce am clatit-o bine de tot cu jet de apa am constatat ca ajunsese ceva apa in portbagaj si culmea cel mai mult in jurul sondei. Am scos-o cu un burete dar presupun ca mi-a ajuns si in rezervor.
De ce spun asta? Pentru ca la plecare relatiul era ceva de speriat si mergea in suturi bine de tot. Decantatorul nu parea sa aiba apa in el, desi se cam intunecase si nu vedeam mare lucru. Pana la urma dupa ce s-a oprit de vreo doua ori si-a revenit si cand am ajuns acasa parea in regula.
Intrebare: daca a fost niste apa prin circuit e musai sa-mi fi afumat vreo bujie? Adica trebuie sa le dau jos acum si sa le controlez?
Pareau sa-si fi revenit si d-aia intreb.
Multumesc anticipat!
ATM
Pai, daca si-a revenit ar trebui sa isi faca autocuratire...la un drum mai lung.
Si mie-mi ploua bine-n portbagaj. Intr-atat de bine incat mi-a oxidat un papuc de la sonda de combustibil pana s-a rupt (cu ajutorul pretios al unui borcan de castraveti, ma rog...) E capota de portbagaj prea inalta fata de cheder. Sa fie sanatoasa, pe frigul asta n-am chef de demontaj.
Merced
Cam asta e situatia si la mine, ca gauri n-am Dumnezeului, d-aia ma si gandeam pe unde a intrat atata apa. Am mai fost putin plecat cu ea, i-am dat mai tare si-si revenise. Sper sa nu-mi afecteze bujiile prea rau, ca de iesit stiu ca iese toata pana la urma. happy.gif
sorin1983
un alt cheder nu ar merge pus? am vazut ca si cielo are acelasi sistem si pare mult mai bine realizat si mai inalt smile.gif
Merced
Inca unul peste asta poate. laugh.gif La mine portbagajul se vede de la o posta ca sta mult mai sus, dar asa sta de ani de zile si era ultima chestie la care ma gandeam pana azi. Probabil ca o sa incerc sa-l fac sa se inchida mai ermetic, si sa-i pun un cheder nou cand imi vine cheful. happy.gif
sorin1983
cordon de sudura si e ermetic biggrin.gif
si la mine sta cracanat plus ca m-a lovit un microbuz fix in el biggrin.gif
Merced
Nu-l sudez ca mai bag oameni acolo. Cate doi, ca unul se plictiseste. radmasa.gif
Fara misto acum, eu zic ca se poate etansa destul de usor, eu unul cel putin n-am gauri pe nicaieri cu un cheder bine pus si portbagajul in sine reglat un pic poate sta ceas. Cel putin pe sus apa n-ar mai trebui sa-mi intre. happy.gif
sorin1983
e o metoda babeasca de indoit balamalele ...ceva cu pus un lemn intre balama si partea de sub luneta a portbagajului si fortat in sus dar nu stiu exact procedeul smile.gif
kalyyyyyy
Am avut si eu aceeasi problema,am indoit la balamalele alea de m-am plictisit.Solutia a fost un cheder nou,nu de berlina,ci de brek.De plouat nu mai ploua,doar ca sta capota ceva mai sus(nu la linie).
brigada_diverse
m-am chinuit sa gasesc pe unde intra apa......
am etansat pana la urma tot portbagajul cu silicon.....
si tot intra apa...cu gramada......
pana mi-am dat seama ca era ud de la stop in jos...nenorocirea de garnitura de la stop era indoita.....si intra apa pe acolo....dupa ce am etansat cu silicon sanitar, nu am mai avut nicio problema icon_mrgreen.gif
M.I
Si la mine mai ploua in portbagaj.
Intra apa prin spatiul dintre cheder si capota, in partea de sus spre luneta.
Am lipit o banda cauciucata de genul celor care se pun la imbinarea ferestrelor, lipita bineneteles pe partea interioara a capotei, in dreptul chederului, o perioada nu a mai intrat apa dar a inceput iar sa intre, cred ca sa tasat acea banda, trebuie sa iau alta.
CriSTI68
deci eu am lipit pe capac bandou tubular autoadeziv (este vorba de un tub cauciucat care se gaseste la materiale de constructii) care actioneaza ca un al doilea cheder si nu mai intra apa, vreau sa pun si la usi unde chiar am nevoie de asa ceva
the fast and furious
Stie cineva daca in pe partea cu aripa stanga ( partea opusa rotii de rezerva ) exista in caroserie vreo gaura de evacuare a apei.
M-am apucat acu 2 zile sa pun cricu sa mauit la o roata si cand sa iau cricu si cheile de acolo le-am gasit in balta ( cred ca erau vreo 2 litri de apa acolo ) .
Oricum e prima data cans gasesc apa acolo.+
Brainie
Ce e "pe" ? Dacă este vorba de portbagaj, da, există o gaură de golire și pe partea stângă, în punctul cel mai de jos al spațiului ăla îngust dintre aripă și "contraaripă" (nu știu dacă așa se cheamă, dar e vorba de peretele vertical din stânga fundului protbagajului). Se poate desfunda băgând un băț sau o șurubelniță, de jos în sus sau invers (un pic mai greu).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.