Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pierdere lichid de frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Echo
Salut, va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat intr-o problema mai ciudata. Daca nu circul cu masina ~3 zile pierd tot lichidul de frana pe undeva in zona puntii spate. Daca folosesc masina nu se pierde mai nimic. De sambata masina a stationat si am pus pe pedala de frana o greutate sa vad cum se comporta. Frana tinea la fel ca ultima data cand am folosit masina si foarte putin lichid s-a scurs. Va rog sa-mi dati un sfat/idee ce sa fac.
Merced
Probabil ca ai spart vreo garnitura de la unul din pistoane, dar oricum e ciudat cum de nu pierzi mereu. Verifica si tu exact unde gasesti balta de lichid si vom putea da un sfat mai bun. happy.gif
sorin1983
pierzi mereu smile.gif probabil depinde de cum o lasi parcata.
Edu
Aceiasi problema si la mine, daca ma uit sub masina vad ca e umed mereu repartitorul de la puntea spate. M-am resemnat si astept sa fac rost de bani sa schimb repartitorul. O parchez mereu in acelasi loc si s-a facut o pata imensa sub masina, se agita vecinii, le e frica sa nu fie benzina. laugh.gif
maho
Reinvii postul asta, cu o problema asemanatoare. Povestea e asa:
In noiembrie, am deblocat, curatit si gresat etrierii (se infierbantau jantele fata), ocazie cu care am schimbat si garniturile aferente. Dupa vreo 5 zile, mi s-a aprins martorul de frana - lichidul din bidonas era la minim. Am completat, am aerisit, frane ok.
In decembrie, dupa un drum lung, aceeasi problema (bidonas aproape gol), iar sub roata fata -dr. umed. Am completat pana la nivelul max., am lasat-o asa in garaj la hibernare.
Alaltaieri m-am dus s-o trezesc, nivelul asa cum l-am lasat (max.). Am miscat-o 3 metri - cat s-o scot din garaj si s-o sterg de praf.
Azi am iesit cu ea s-o spal, nu m-am mai uitat sub capota, dupa vreo 10 km se aprinde martorul - bidonasul aproape gol, pe la roata dr. fata iar picura !
Ce parere aveti, garniturile etrier sunt de vina ? Pana sa le schimb n-am avut probleme...si daca da, atunci de ce din decembrie pana alaltaieri nu a curs nimic ?

Mi-am mai adus aminte de o chestie, poate schimba datele problemei:
Prin 15 aprilie imi expira itp-ul, ma gandesc sa-mi rezolv problema intr-un service care face si itp (chiar daca ma jumulesc de bani mai rau ca nevasta...), sa le cer garantie la lucrare, si, daca la itp am probleme cu franele, le pun garantia in brate...ce ziceti ?
ghitza
garnitura de presiune de la etrier cand ai schimbat-o ai montat-o corect?ca nu se pune asa cum se vede are o pozitie,mai poate fi pe la aerisitor sa se fi dus filetu in corpu etrierului,sau pe furtunu adica sa nu mai ai jaoba de Cu intre furtun si etrier la imbinare
maho
Etrierii nu i-am "rezolvat" eu, i-a facut un nene care lucreaza in service, de peste 30 de ani face numai dacii, eu prefer sa nu ma bag la ceva, daca nu rezolv perfect si rapid, las pe altii cu mai multa practica la bord. Repet, de la sf. anului trecut, pana acum 4 zile, nu mai pierduse nimic...se pare ca atunci cand sta mai mult timp nu picura, doar cand circul.
maho
Am rezolvat: m-am dus (doar in frana de motor, si aia de mana, ca ramasesem fara frane) cu ea in service-ul unde ulterior am facut si itp-ul, era garnitura etrier ciupita; au schimbat-o, + ambele furtune de frana, au probat-o pe stand, (doar fata, care o facusera), totul ok. La itp (prima tura), probleme "banale": ineficienta si dezechilibru de 67% pe spate (stg. fata de dr.), pierdere usoara de ulei c.v., joc bucsa fata dr. Iar cu ea in service, schimbat cilindru frana spate stg. (era de break, si se pare ca modelul "Comefin" e putin mai mare decat restul - constatat la magazin), (in timp, s-au umezit ferodourile si tamburul, cu lichid de frana, picurat din cilindru), completat, aerisit...o mica "atentie", si luat itp-ul la tura 2-a. Se pare ca la dacii doar daca vrei nu gasesti bube. greata.gif
bundaionut
salut
se schimba greu un cilindru de frana?
multumesc
r3d
nu sa schimba greu.doar ca trebuie sa ai grija la conducta care intra in el.daca e ruginita ai grija sa nu ii strici hexagonu .
bundaionut
am inteles,
deci se desfac cele doua suruburi care il tin, desfac conducata (cu mare grija), si ar trebui sa iasa dintre saboti. mai desfac arcul care tine sabotii sau iese asa?
multumesc de raspuns
burlacu marian
In mod normal ar trebui scos, insa scoate cablul de la frana de mana si desfa clichetul de la autoreglarea sabotilor. Se vor departa destul cat sa scoti cilindrul. Inca un sfat.... dupa ce slabesti aerisitorul cilindrului apasa pedala de franala maxim cu un ciocan sprijinit in scaunul soferului si treci la inlocuire. Asta pentru economie de lichid de frana.
maru
si inca ceva: pana sa desfaci acele surubele de 6 (cheia de 10) slabeste putin conducta deoarece iti va fi greu pe urma sa o slabesti (se poate torsiona)

p.s: NU este nevoie sa umblii la cablu frana mana,arculete sau altceva de la saboti ci doar sa dai putin de de la reglaj ca sa indeparteze cat mai mult "pintenii" care apasa pe pistonasele cilindrului sa`l poti scoate lejer sau mai exista varianta sa nu umblii la absolut nimic ci doar sa misti stanga-dreapta de saboti cand scoti cilindrul
bundaionut
problema e ca nu pot sa desfac conducta, si nu imi trece prin cap cu as putea sa fac asta fara sa stric acel hexagon....ma gandesc sa schimb doar garniturile de la cel nou la cel vechi, dar problema e cu datul sabotilor la o parte
maru
ai doua variante:

1.daca e distrus hexagonu` incerci sa desfaci conducta cu un cleste tip papagal sau daca vezi ca se rasuceste cu tot cu conducta tii fix cu clestele si rotesti cilindrul
2.cumperi alta conducta (nu e prea scumpa deoarece e scurta) si rezolvi treaba repede si nu mai stai cu grija pe urma ca poate cand o sa`l rasucesti pe cel nou (cilindrul) nu a strans suficient pe conducta veche

p.s: NU trebuie sa demontezi sabotii pentru aceasta operatie,nici macar arculetele tip clopot
r3d
o desfaci dupa repartitoru ala dupa punte,ca de acolo se va desface sigur,si o scoti cu tot cu conducta.apoi o prinzi in menghina si o desfaci.
bundaionut
i-am pus garniturile din cilindru nou in cel vechi si vad ca pana acum se comporta cum trebuie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.