Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Predare leasing
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Zona Financiara
stef12
Salut.
As dori sa aflu si eu care sunt conditiile pentru predarea unui leasing.
Ideea e simpla, cineva care are firma sa faca leasing ( platesc eu avansul ) iar dupa aia sa mi-l predea mie.
1. Ce conditii trebuie sa indeplinesc eu, cel care preia respectivul leasing? Aici ar mai fi de mentionat si faptul ca eu abia am schimbat locul de munca ( am mai putin de 1 luna de cand m-am mutat ) deci.. cu vechimea stau prost.
2. Exista vreo limitare in timp pentru predarea leasing-ului ( adica sa nu se poata preda in mai putin de 1 an sau ceva de genul? ).
3. Alte detalii completari etc legate de subiect sunt foarte binevenite (rog sa se pronunte in special cei care chiar stiu despre ce e vorba si au date clare, eventual chiar au avut de aface cu asa ceva).

Va multumesc.
corvinarh
sal... vrei sa preiei un leasing?
pe persoana fizica sau juridica?
AlexC
Din ce spui tu acolo eu inteleg ca masina e deja cumparata, si ca tu vrei acum sa o treci pe numele tau, pe persoana fizica.

1. contractul de leasing nu se poate modifica in primul an.
2. cedarea contractului prevede in 90% din cazuri o analiza de bonitate pentru cel care preia leasingul. Daca nu ai 3 luni vechime si vrei sa preiei contractul pe pers. fizica, numai firma de leasing iti poate spune conditiile exacte.

Pune intrebari concrete si vei primi raspunsuri mai la obiect.
stef12
Nu, masina nu e deja cumparata.
Ideea e destul de simpla.
Dat fiind faptul ca eu abia am schimbat serviciul exista o problema.
Iar sincer.. rabdare nu prea am. Am banii de avans, dar pentru a obtine o finantare trebuie sa ai cel putin 6 luni vechime la locul de munca.
De aceea as fi vrut sa stiu in ce masura se poate sa ia faca altcineva ( un prieten foarte bun, de incredere.., care are o firma ) dosarul pentru leasing iar dupa aia sa preiau eu leasing-ul... Aici fiind un avantaj foarte mare si dobanzile mult mai avantajoase pe leasing...
Dar.. probabil dupa ce trece la o persoana fizica.. majoritatea avantajelor se duc... Sau nu?
Nu stiu, nu am mai avut de a face pana acum cu asa ceva si de aceea va rugam daca-mi puteti oferi mai multe detalii.

Multumesc.
AlexC
Si eu am fost in situatia ta, si am ales... leasing pe firma cumnatului smile.gif

El preia leasingul, iar la terminarea lui (sau preferabil cu 1 luna inainte de expirarea contractului) el o sa cesioneze contractul de leasing catre o persoana fizica, recte tu. Valoarea cesiunii va fi aproape zero (ca sa nu se incarce degeaba cu bani in firma), iar tu sa platesti cat mai putin. Din momentul ala e pe numele tau, cu toate avantajele si dezavantajele.

Cat timp e pe firma, avantajele sut:
- nu platesti TVA la leasing
- poti deduce benzina, daca firma amicului are activitate si profit, si vrea sa faca asta.
- el poate deduce alte cheltuieli, cum ar fi revizii, achizitii accesorii, etc.

Singurul risc pentru tine este daca intre timp va certati, tu practic nu ai nici un fel de drept asupra masinii.
sadi
daca mai ai putina rabdare, poti sa faci un leasing pe numele tau. sunt banci care accepta 3 luni vechime la actualul loc de munca
corvinarh
ce masina vrei?
stef12
Pai vroiam sa ma orientez spre o masina din gama Renault.
Mi se par cele mai convenabile tinand cont de raportul dotari/pret.
Acum, nu stiu exact ce sa aleg.. As alege intre un Clio 3 si un Megane ( Bicorp ).
Dar pana sa aleg masina, trebuie mai intai sa clarific bine situatia financiar.. deci.. implicit treaba cu leasing'ul.
@ Sadi. In primul rand multumesc pentru raspuns. Stiu ca se poate face leasing si pe persoana fizica dar din ce am citit si pe net... pare un pic mai avantajos credit'ul in majoritatea situatiilor ( ma refer acum pentru persoane fizice. Pentru juridice ramane clar in continuare avantajul leasing'ului).
Totusi, as vrea sa stiu mai multe despre cedarea unui leasing de catre o PJ unei PF. Daca e adevarat ca se poate doar dupa un an si ce alte detalii ar mai fi.

Merci mult.
b76bgaarh
cine va mintit ca nu se poate novatie?????mai repede de un an....(novatie inseamna ca se schimba utilizatorul...nu conteaza ca e firma sau pf.........propreitarul ramane firma de leasing)
novatia contractului de leasing se poate face si de a doua zi (acum depinde si de firma de leasing)...nu se poate inheia contractul mai repede de 1 an....aia e alta mancare de peste......


stimate coleg...
masina se ia pe firma de leasing X...cu utilizator Y....
dupa un timp Y nu mai vrea sa tina masina si vrea sa faca novatie catre o alta parte care e Z.....sau sa o dea inapoi firmei de leasing......

firma de leasing (care nu vrea sa se proceopseasca cu masina ca pierde bani) dupa ce iti analizeaza dosarul.....(de obicei te pune sa iei un girant daca nu ii place din prima de ochii tai) face un contract de cesiune a utilizarii vehicullui aflat in proprietatea sa de la Y la Z (binenteles ca cu aceleasi conditii sau mai naspa chiar, si in urma unei taxe modice ce poate sa ajunga la 100 de euroi)

F FFFFFFF important...proprietar ramane firma de leasing se schimba doar utilizatorul..........
corvinarh
daca te intereseaza, cedez leasing la laguna
stef12
Nu multumesc.
Nu ai inteles. Masina mi'o aleg eu si o vreau de noua. Vroiam sa gasesc solutii de a grabi achizitionarea ei ( tinand cont ca astepti un timp semnificativ si pan a ti'o aduce ) si eventual sa profit de avantajul unui leasing pe firma.

tiberiu27
Vreau sa va intreb daca este un termen de 5 ani la finante, in care masina luata pe o firma se amortizeaza ??
Am luat masina pe firma - iese din lesing in iunie cand implineste 4 ani - ma gandeam sa o pun direct pe persoana fizica dar contabilul a zis ceva ca dupa 5 ani.
Nu stie el sau chiar asa e?
sadi
fiecare mijloc fix intrat in contabilitatea firmei are un anumit nr de ani de amortizare, nr de ani dat prin niste reglementari.
cu siguranta contabilul tau stie ce vorbeste. daca nu crezi, il poti ruga sa-ti arate reglementarile respective si te poti lamuri singur
AlexC
Daca vrei sa inchei contractul de leasing atunci treci masina pe firma. Nu sunt sigur la ce se refera contabilul, caci masina nu este bunul firmei ca sa platesti amortizare la el. Daca gresesc eu si se plateste amortizare, atunci dupa 5 ani teoretic el are valoare zero si firma poate sa o dea gratis mai departe.

Cred ca e mai simplu sa nu inchei contarctul de leasing si sa faci transfer de responsabilitate catre o persoana fizica (TU). In felul asta la sfarsitul perioadei de leasing masina trece direct pe numele tau. Mai e un avantaj, in CIV nu apar decat 2 nume, al firmei de leasing si al tau.

Intereseaza-te la firma de leasing cum se face exact, si apoi discuta detaliile aflate si cu contabilul firmei.
clr
Am si eu o intrebare: daca preiei lesingul de la cineva, ti se transfera in mod automat desfasuratorul asa cum il actualul proprietar, sau se considera o finantare noua si ti se face calculul pe soldul ramas la dobanzile actuale (presupunand ca dobanda actualului titular este mai mica decat ce se ofera in ziua de azi pentru un leasing nou) ?

Multumesc.
99AIM
Preiei exact ce are vechiul proprietar,cel putin la RCI Leasing asa este -am vrut eu sa preiau de la cineva leasingul si asa mi-au raspuns de am renuntat,nici macar avans nu voiau sa le dau ca sa scad ratele.
aqua
se termina leasingul la un logan, contractul a fost facut pe un nume
se poate trece masina direct pe numele altcuiva sau obligatoriu se trece pe cel din contract si apoi se face vanzare cumparare?
merci
gotty
se poate trece direct pe alt nume.Ai in plus de completat o fisa de inmatriculare si un contract de vanzare cumparare intre utilizator(din contractul de leasing) si cel pe numele caruia se inmatriculeaza masina.
aqua
merci
ca si cheltuieli si timp e mai avantajos banuiesc sa o treaca din prima pe celalalt nume, decat sa o treaca mai tarziu pe celalalt nume
ideea este ca tre' sa conving pe cineva ca e mai bine sa o faca din prima, si asta din punct de vedere al banilor si timpului pierdut mai tarziu
gotty
pai daca nu o trece acum,va trebui sa plateasca din nou tot ce tine de o inmatriculare cap-coada.
aqua
da, merci
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.