Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Huse pentru scaune cu airbaguri
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
madalin82_badescu
Salut!

Am si eu un logan de cateva saptamani si as vrea sa ii pun niste huse la scaune. Problema e ca nu stiu daca trebuiesc cumparate huse speciale pt. masini cu airbaguri laterale sau se pun unele normale.
Stiu ca pentru unii ar putea parea stupida intrebarea dar am mai intrebat niste persoane care nu au stiu sa imi dea un raspun clar.

Multumesc anticipat.
speed_fane
daca pui huse normale, in ca de Doamne Fereste! nu cred ca o sa se deschida airbag-urile sau daca se deschid, se deschid oarecum aiurea, cumva sub husa daca ma intelegi


gasesti peste tot in cora,metro,carrefour husa pentru scaune cu airbag, iar cand le montezi trebuie sa tii cont ca simbolul de airbag(sau deschizatura)din husa sa fie suprapusa peste simbolul de airbag din scaun.


asta e parerea mea

spor la cumparaturi
OldMan
...la presiunea pe care o are un aibag(100bari), eu zic ca husa aia va crapa fara nici o problema. Gandeste-te ca sunt masini la care este imbracat in piele tot volanul inclusiv aibagul.
Am avut ocazia sa vad volan cu aibag imbracat in piele si explodat. Sti cum crapa pielea si consistenta pielii e mai mare ca a unei bucati de postav. Cred ca nu vrei sa le imbraci in postav de paltoane.
madalin82_badescu
Multumesc de raspunsuri. As inclina sa iau din cele speciale asa cum zice speed_fane

"daca pui huse normale, in ca de Doamne Fereste! nu cred ca o sa se deschida airbag-urile sau daca se deschid, se deschid oarecum aiurea, cumva sub husa daca ma intelegi"

Ma gandesc ca daca exista huse speciale pt scaune cu airbaguri au si ele un rost.

Pt OldMan - Nu am de gand sa le imbrac in "postav de paltoane", doar vreau ceva de bun simt care sa protejeze tapiteria si care sa fie si sigure cat de cat. Adica sa nu blocheze cumva airbagurile in caz de accident.

Inca o data multumesc de replay-uri.

Observ ca a mai fost initiat un topic pe tema asta:

Cum-montezi-husele-daca-ai-airbag-uri-laterale

Scuze ca nu l-am observat de la inceput. Cred ca am putea sa il inchidem pe acesta.
valeriu ciprian
Hurele trebuie sa aibe asa ceva in lateralul scunului...
madalin82_badescu
[QUOTE]Hurele trebuie sa aibe asa ceva in lateralul scunului...

Poti cumva sa spui si ce fel de huse sunt, unde se gasesc si cam cat ar costa?

Multumesc.

octav83
off topic - intrebare pentru madalin: am zis ca ai masina foarte de curand, vroiam sa te intreb daca ai avut ocazia sa vezi la dealer cand ai ridicat-o sau cand ai comandat-o vreo masina Beige Sable, noua culoare disponibila din octombrie. Ma intereseaza foarte mult cum arata culoarea respectiva, la Dacia pe site nu prea se distinge iar eu sper sa nu fie fostul bej tundra. Merci
speed_fane
offtopic: ba chiar ala e, dupa parerea mea
madalin82_badescu
[QUOTE] off topic - intrebare pentru madalin: am zis ca ai masina foarte de curand, vroiam sa te intreb daca ai avut ocazia sa vezi la dealer cand ai ridicat-o sau cand ai comandat-o vreo masina Beige Sable, noua culoare disponibila din octombrie. Ma intereseaza foarte mult cum arata culoarea respectiva, la Dacia pe site nu prea se distinge iar eu sper sa nu fie fostul bej tundra. Merci

Din pacate nu am vazut. Masina am luat-o pe 5 octombrie si nu stiu daca aveau deja noile culori.
OAP
Intr-adevar eu am deschis topicul acela mai vechi. Pana la urma m-am hotarat sa nu pun huse. masina arata mai bine asa si cu putina atentie nu se intampla mai nimic. Bine, daca e vorba de copii care mananca inghetata sau ciocolata in masina poate fi o mica problema. la fel cum scoti husele se poate scoate si tapiseria masini sa o speli, iar daca se strica rau poti sa o inlocuiesti (cu costuri ceva mai mari). pe de alta parte protejezi tapiseria originala ca sa ce?
madalin82_badescu
Sincer si eu as lasa-o fara pentru ca e clar ca arata mult mai bine. Problema este ca sunt mult prea deschise la culoare dupa parerea mea si nu e neaparat sa am copil mic sa se murdareasca. Cred ca e de ajuns sa fie vremea mai urata pe afara si sa ma ating de ceva din greseala ca sa las urme pe scaune.
Oricum momentan nu am banii necesari pentru huse asa ca mai am cam o saptamana de gandire.
Eu ma mai gandeam si la optiunea unor huse care sa vina doar pe spatar si pe sezut in partea din fata fara sa imbrace tot scaunul, doar ca nu am vazut la nimeni sa imi dau seama cum ar arata.
OAP
Am mai spus decat sa dau 200 RON pe huse mai bine schimb tapiseria cand o sa fie nevoie
IRONICK
La aceeasi concluzie am ajuns si eu. Cum este acelasi pret cu husele de pe piata, am comandat tapiterie de Prestige. In weekend o sa imi soseasca, saptamana viitoare procedez la schimbare ...
OAP
@IRONICK: Unde ai facut comanda? Multumesc anticipat de raspuns! (daca cumva e reclama rog PM).
madalin82_badescu
Cred ca e mai multa lume interesata de lucrul acesta asa ca ar fi bine sa fie pus pentru toti cei interesati (daca se poate) ca sa nu cerem fiecare PM.

IRONIK tapiteria de Prestige este numai pentru scaune sau si pentru fetele de usi?

Multumesc.
IRONICK
De materialul de pe fetele usi nu sunt pasionat. Dar probabil ca exista si asa ceva ...
IRONICK
Am pus tapiteria de Prestige pe tetiere si bancheta spate. Scaunele din fata le-am lasat sa le fac alta data, pentru ca mai am ceva de adaugat prin zona. Se monteaza destul de usor, cu ceva indemanare si timp. Am folosit aceleasi inele metalice la prindere.

PS. Personal cred ca ii sta mai bine cu tapiterie inchisa. Daca as fi avut alta culoare la masina, mi-as fi pus tapiterie de kissfm. Imi place cusatura de pe maginea sezutului.
magic_car
Eu am facut huse la comanda speciale pt Logan si au si cusaturi speciale ca sa iasa airbag-ul afara , am gasit pe net firma care face ca pe baza magazinelor nu gaseam , astia cu magazinele nici nu stiu sa aduca marfa potrivita dur aduc marfa ieftina din china si o vind scump catre noi . va pun link catre locul unde am facut comanda de huse --> http://www.autoproiasi.ro/huse%20Dacia%20Logan.html .
bafta .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.