Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: PROBLEME ELECTRICE
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
danny_b
help !!!
quinn
Verifica incarcarea adica sa ai in jur de 14 volti pe bornele acumulatorului.

danny_b
Am releu electronic care nu da voie mai mult de 14,2 v .Incarcarea e ok iar bateria e noua.
alinushy
care becuri palpaie, alea rosii de la bord?
Merced
Vezi ca asta poate sa nu fie o problema electrica, ci una cu presiunea uleiului. radmasa.gif
br17rfg
si mie imi papaiau deoarece aveam relantiu prea mic.cum i lam marit palpaitu a disparut
Merced
Fie relantiul cat de mic nu e normal sa palpaie. Patea si un prieten de-al meu la rabla lui. Avea presiune mica la ulei, ceea ce nu e un lucru bun. Ca da, creste un pic cu turatiile e adevarat, si becurile se sting dar nu e bine la relanti sa fie acul aproape de 0.
Ori e asta, ori e o problema la sonda de presiune, oricum ar trebui verificat.
djasu82
Daca uleiul e pacura trebuie schimbat.
Merced
Daca o mai fi ulei p-acolo. radmasa.gif
cosminus
E de la presiune ulei, e prea mica. Poata sa fie din cauza: ulei uzat, motor uzat, pompa ulei uzata, sonda inexacta. Daca ai motor uzat pune ulei 20w50, ca e mai gros si face presiune mai buna. Daca pui romanesc nu-l lasa mai mult de 3000 km
djasu82
Schimba uleiul gataaaa cu un semisintetic 10w 40 de preferinta elf competition si daca iti mai indica becul ca e pe rosu sa ne spui , presiune vei avea destul de buna cam la 4 bari la turatie mare si 700 -1 bar la 800-900 de ture. Ai grije fara aditivi , aditivi distrug uleiurile , ma refer la acesta 10w40 nu necestia .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.