Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Por la rezervor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Chupacabra
Am un por la rezervor, chiar sub presul din portbagaj.
Cum il astup? cat mai ieftin si cat mai repede, poate sa fie o solutie de moment.
Silicon? pistol lipit +letcon icon_mrgreen.gif ? scotch?
Apare miros putenric de benzina cand e rezervorul plin , sau cand fac manevre mai bruste.
apollo
poxipol, kit... sau plumb topit, dar ai grija.golesti tot ca sa nu faca vreun "boom" smile.gif

ai zis de urgenta, nu?

acel por e aparut din cauza ruginii?daca da, incepe sa-ti cauti altul cat tine poxipolul sau kit-ul acolo.

bafta
mirceas
poxipolul nu adera asa de bine la suprafata plana, o sa iti sara destul de repede.

daca e vorba doar de pori, eu am mai folosit kit-ul de caroserie, se aplica usor, se usuca repede. poti da ulerior si cu un spray de vopsea din ratiuni estetice. elimini si riscurile care le implica celelalte metode la cald.

cum a sublinat si apollo, daca e vorba de rugina e mai dificil ca in timp lucreaza si se intinde (chiar pe interior). mie totusi mi-a tinut ani de zile. i-am facut si tatalui meu aceeasi operatiune am si uitat de cand si nu a mai avut probleme.
apollo
daca locul e curatat bine, are priza si poxipolul.

de 2 luni il am pus pe o gaurica la toba si inca se tine bine.

am gaurit toba intr-un cui fara sa vreau...si fâsâia urat pe acolo.

acum doar sa-l sparg ca sa-l dau jos.
Chupacabra
Ms mult!
E curata zona, fara rugina, rezervorul a mai fost schimbat o data.
Am sa incerc sa astup cu chit. Sambata execut operatia.
Sa degresez mai intai cu niste benzina, probabil, si cand aplic sa nu imping chitul in gaurica (e cat un varf de ac), doar asa la suprafata o pelicula. Zic bine?
apollo
zici foarte bine.
daca e asa mic porul, o sa tina, dar cu timpul o sa se mareasca pe interior.

ai mai putea sa te duci la cineva care sudeaza cu MIG-MAG-ul.

nu gaureste si e foarte bun, dar si sudorul trebuie sa fie la fel de bun.


incepe usor, sa cauti la dezmembrari un rezervor.pentru orice eventualitate ca nu se stie.

azi ti-a facut un por intr-ul loc, maine iti face o gaura in alt loc.

asa ca...taka care....

bafta
thedragon
da cu smirghel suprafata si ai mai multe modalitati de a o astupa !
1.chit
2.poxipol (dar dupa o curatire temeinica de vopsea )
3.chit pentru teava de esapament este gen poxipol tar se transforma intr-o substanta tare asemenea metalului
djasu82
Zi frate silicon rosu e cam 150-200 de mii. Rezista la temperaturi extrem de mari .
apollo
QUOTE(djasu82 @ 26 Nov 2007, 21:30)
Zi frate silicon rosu e cam 150-200 de mii. Rezista la temperaturi extrem de mari .
*




il dizolva benzina din pacate sad.gif
djasu82
Baga rezervorul intr-o baie de plumb prealabil trebuie sa fie decapat bine daca nu altu .
apollo
dar poate sa toarne plumb doar unde e problema.eventual si un petic de tabla si turnat plumb peste si asa ai siguranta ca va mai tine chiar daca se va mari acel por.

dar din una in alta, cea mai buna solutie e alt rezervor.
djasu82
Rezervor de aluminiu dar cine mai lucreaza in aluminiu sa ati faca o asemenea lucrare . Nici inosul nu tine aluminiul e cel mai bun pentru a mentine benzina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.