Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fire dezaburitor luneta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Sorin_18
sal am si yo o mica mare problema....am o dacie 1300 din 82 dar are o problema....se aburesc geamurile d le ia toti dracii cine imi zice si mie cum pot trage 2 fire la dezaburitorul d p luneta???sau d unde si cum as putea monta un buton ceva plss
B31AYZ
Salut ,

Eu mi-am pus luneta si buton pt. dezaburire .Firul de plus il iei de pe contact . Iti mai trebuie si un releu , eventual si o siguranta . Masa (-) se ia de la caroserie . Mergi cu firul (+) pana-n spate si gata .Daca ai buton cu lumina , trebuie sa legi (+) buton sa fie comun cu (+) luneta .Cand il apesi apare (+) pe firul catre luneta si se aprinde si becul din buton . Complicat nu e . Eventual o schema daca te ajuta (facuta de mana) .
Sorin_18
Ms pt ajutor o sa incerc chiar azi dar mai am o intrebare..au am ceva butone care au ramas fara intrebuintare dupa repararea masini yo ma gandeam sa ma leg d acolo .....mi se pare mai simplu....d la care din cei 3 papuci trebui sa ma leg ?biggrin.gif
B31AYZ
Salut ,

Ia un buton si daca ai aparat de masura , pune pe rezistenta si iale prin incercare .Prin 2 picioruse se face contact cand se apasa butonul (de regula pe -) si altu (+) e pt. becul indicator din buton .Chiar sunt si semne pe buton . Nu ai cum sa gresesti . Ia un fasung cu bec si incearca la baterie daca nu . Trebuie sa faci asta sa te lamuresti singur . Nu am vazut unde stai poate ne vedem si pe ajut .
Sorin_18
Ms mult am reusit ieri sa il fac biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.