Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Placute frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
adumitrachy
Dupa ce mi-am schimbat placutele de frana, am inceput sa am o scartaitura pe stanga fata numai la hopuri. Ce ar putea fi?Precizez ca aparatoarea aia din tabla am indioto pe toate partiele si nu cred ca e de la ea.
RIon
scartaie placutele, te vei obisnui, la fel am patit si eu, si noi...
adumitrachy
Da numai la hopuri? Daca is ele le schimb, ca ma zgaraie pe creier.
Dyda
La unele placute in compozitie mai scapa cite o pietricica sau la insertia de alama mai scapa span de otel care in contact cu otelul discului de frina produc aceste neplaceri.
Se dau jos placutele se verifica vizual si in caz ca se gasesc aceste corpuri se elimina cu ajutorul unei scule cu firf ascutit. Am avut o perioada in care am facut aceasta operatie de 2-3 ori pe an
MosMartin
Eu unul m-am saturat de scartzaieli si frane asimetrice (ma intorceam ca la raliu , dar fara sa vreau), asa ca am schimbat si placutele si discurile, desi nu erau subtiri, insa aveau niste santuri si erau uzate mai mult la diametrul exterior. Probabil de acolo si scartielile si franele asimetrice. De cand am schimbat tot , nu mai am treaba. FRANELE SUNT IMPORTANTE!!! merita toata atentia!!!
dragos.a
Adevarul este ca materialul din care sunt placutele pt dacii berline(la celelalte nu stiu compozitia)este inferior calitativ de ne trezim dupa un anumit nr de km ca discurile sunt zgariate,scartaie etc pe cand la cele straine sunt aproape perfect netede.,
adumitrachy
Eu am atins un pic discurile data trecuta pe exterior.Dar, cand am vrut sa le schimb, mecanicul a zis ca nu e nici o problema.A.Si inca ceva dubios.Daca ar fi de la placute nu ar trebui sa scartie si cand pun frana?
dragos.a
Daca placutele au bucati de span+fier in compozitie si sunt bucati mai mari in special de fier astea fac numai cand pui frana fara exceptie de la regula si de aici=zgarierea discului in santuri mai mari sau mici.Mai bine schimba-le cu unele noi ca asa iti mai netezesti fetele discului cat de cat.
diaconuliviu
Dar asa cum se gasesc segmenti Goetze, etc, nu se gasesc si placute de frina straine? adica cu material bun in ele, care sa nu zgirie discul?
dragos.a
Ai dreptate...dar majoritatea prefera o 'investitie' ieftina la 'masinile care le avem' si de aici calitatea se vede.
adumitrachy
Am inteles ca de r9 sar potrivi.
diaconuliviu
QUOTE(adumitrachy @ 16 Nov 2004, 21:26)
Am inteles ca de r9 sar potrivi.
*



Multumesc, o sa caut si o sa spun daca merg.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.