Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ajutor, trepideaza
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
diaconuliviu
De la o vreme-pe care am "suprapus-o" cu alimentare cu premium (de regula bag fara plumb) pe la 2000 rpm acul de la turometru incepe sa urce si sa coboare vijelios, se simt trepidatii, masina chiar se zguduie inainte si inapoi, ca si cind amestecul ar fi sarac si asta cu precadere la tendinta de accelerare; solutia momentana este trecerea in treapta inferioara dar doar de moment, pentru ca si aici incep trepidatiile; fenomenul se manifesta cu predilectie pe timp ploios-am observat la un drum prin ploaie ca pe portiunile pe care nu ploua se reducea fenomenul; azi dimineata la fel, fara ploaie s-a manifestat doar o data; am curatat filtrele-nu era apa in pahar, doar ceva urme de rugina, dar am avut momente in care rugina era in cantitate mai mare si nu se manifesta; de asemenea, nu mai pot regla relantiul NUMAI din surubul de amestec; acum trebuie sa "atac" putin si pirghia de la acceleratie; de la ce poate face asta?
RIon
Avansul.
adumitrachy
Vezi oleaka fisa de la bujia 4.Sa nu iti fure scanteie de la suportul alternatorului.Eu asa am patit.Si tot numai pe ploaie.
diaconuliviu
QUOTE(adumitrachy @ 16 Nov 2004, 09:50)
Vezi oleaka fisa de la bujia 4.Sa nu iti fure scanteie de la suportul alternatorului.Eu asa am patit.Si tot numai pe ploaie.
*


Si cum ai rezolvat? Doar ai chimbat fisele? sau ai izolat cu ceva?

Avansul nu cred ca e, mai ales ca nu face mereu.
dragos.a
O fi si un inceput de fisura la capacul delco,eu am patit o chestie din asta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.