Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbare telescop hayon
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
viperfox
problema e asa: hayonul meu de la break se ridica foarte greu si incet (singur), nu mai e cum era la inceput, il ridicai tu cu mana pana la un punct si porma sarea singur, acum tre sa il ridic cu mana pana mult mai sus de punctu ala si dupaia se ridica singur dar foarte incet, si nu ajunge pana sus, adica de unde se opreste el, dac ail imping se mai ridica ceva pana la capat;

mi s-a mai intamplat asta odata si diagnosticul a fost ca unul din acele telescoape care ridica hayonul nu mai functiona (nu mai impingea), si a fost schimbat (cel vechi il am si acum in casa si intr-adevar, e bleg, il apesi cu mana)

intrebarea mea e: cum imi dau seama care din cele 2 e cu problema, si cum il schimb? pe cel vechi e usor sa il dau jos ca e bleg, dar cel nou, care e puternic, cum il bag?

(data trecuta nu am schimbat eu)
djasu82
Cum il bagi ? simplu ridici hayonul si bagi o scandura ceva ca sa-ti stee ridicat dupa aceea desfaci suruburile la telescopul vechi si al pui pe cel nou prinzi suruburile scoti suportul de blana si gata. Si eu am brec si am avut cam aceleasi probleme.
ATM
Si ca sa identifici care e bleg..zic si eu din cap... ori te uiti care are urme de scurgeri de lichid, ulei (am inteles ca se mai duc ceva garnituri si scapa lichid, deci moare) ori, in pozitia descrisa de djatsu (adica cu scandura sub hayon, sa nu-ti pice in cap) demontezi ambele telescoape si vezi care e mai bleg, cu ajutorul muschilor proprii. Parerea mea, hac alcoholic.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.