Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme yala stanga-fata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
K-tlyn
Salutare!
Aseara, dupa ce tatal meu mi-a adus masina ce i-o imprumutasem sa mearga pana la tara, am observat cu stupoare ca yala/butucul cilindric a ramas intepenit inauntru. Ce ar putea sa aiba? E sarit vreun arc, ceva? Plus ca daca in chid portiera, cu greu o mai deschid. Daca introduc cheia finut, o pot trage spre mine si numai in anumite pozitii o pot impinge ca sa pot deschide usa. O pot roti, insa nu de fiecare data se deschide. A mai patit cineva asa ceva? Se poate remedia, sau ma apuc de cautat o yala noua?
Merci! (
florinutzu
Ce maner are, ce model e masina?
Daca e 1300 nu ma pricep, eu am 1310 si le-am desfacut de ... zeci de ori (a nu se intelege 10 ori, ci nenumarate ori, numarce depaseste numarul 10 si pe 20).
Bafta!
K-tlyn
E maner de 1300 sad.gif
Am avut si eu o 1310 si stiam cum se face pe ca butucul era separat de maner, insa la asta nu stiu cum sa fac. Nu am desfacut-o pentru ca era intuneric aseara iar astazi e duminica si nu ma bag.
K-tlyn
Nu stie nimeni de la ce ar putea fi?
Are vreo calam, ceva asemanatoare ca la 1310?
driverx
Daca e de 1300, ti s-a dus nitul care leaga butonul de restul mecanismului. Daca bine tin minte e din aluminiu, si se cam duce. Eu le-am inlocuit cu un surub de 3 si stau foarte ferme si acum.
K-tlyn
Merci, driverx! Am sa ma uit sambata la dansa. Din pacate sunt la servici toata ziua iar eu cand ma intorc seara acasa, nu pot vedea acolo care sunt piesele.
razvanarghius
e la fel ca yala de la porbagaj, cea cu buton.
K-tlyn
O fi, insa din pacate eu nu am mai avut probleme. La cealalta dacie ce am avut-o, yala la portbagaj era de CN...am sa ma uit eu maine, cred...

8 Dec 2007, 11:18:
Salut, baieti!
In cele din urma s-a rezolvat. Asa cum spunea si driverx, era dus nitul care facea legatura intre yala si mecanismul de deschidere. Tot ieri am schimbat si toba inteermediara, desi dupa ce a fost data jos cea veche, am ajuns la concluzia ca mergea si sudata pentru ca nu avea fisuri mari. Dar daca tot am luat una noua, am zis sa se bucure si baba mea de piese noi, mai ales ca toamna trecuta am schimbat si finala. A mai rama sa montez manerul de la frana de mana (cu intrerupator) ca sa-mi semnalizeze becul aprins in bord. Cred ca asta am s-o fac astazi...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.