Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema electrica
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alex G.
De ceva timp incoace instrumentele de masura din bord nu mai functioneaza. Acul de benzina si de indicare incarcare baterie stau pe 0. Indicatorul de soc nu se mai aprinde. Restul functioneaza cum trebuie.

Intreb eu: este vreo siguranta pe bord ? Sau a sarit vre-un "plus" ceva sau poate vreo masa.

Sugestii ?
mikkai
ori nu face contact o mufa de la ceasuri ori e o siguranta proasta sau care nu face contact.
bygy007
este o siguranta care face probleme a doua sau a treia
mad toz
Sigur e de la sigurante,eu o pateam cand mergeam pe un drum cu gauri ,mi se stingea tot .
gino73
Daca ai tabloul de sigurante in masina este a 3 siguranta de sus in jos. Dar nu cred ca este siguranta ptr ca nu ti-ar functiona nimic din bord. Mai degraba este mufa de la ceasuri care nu face contact .
Alex G.
Multumesc pentru raspunsurile prompte. Am sa ma apuc maine de verificat mufaraia si sigurantele.

PS: Cutia de sigurante e sub capota, langa motor.

Multumesc,
Alex
Alex G.
Multam fain tuturor.

Am rezolvat problema din cutia de sigurante. Prima siguranta de sus (dinspre bidonul de apa de spalat parbrizul) era intrerupta.

Totusi imi pare ciudat ca pe ea scrie 25A. Cam mult pentru un bord amarat. Ceea ce ma duce cu gandul la vre-un scurt ceva... (25Ax13V = 325VA ... mult prea mult).

blink.gif blink.gif

Oricum am rezolvat-o. Multam fain inc-odata.

Alex
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.