Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: credit doar cu buletinul?!merita?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Zona Financiara
daniM
am fost la Ford si am vazut oferta de leasing pe persoana fizica doar cu buletinul.ce spuneti,e mai bine decat un credit obisnuit la banca?
AlexC
pai zi-ne si noua ce oferta e aia, ca nu suntem atotstiutori in ofertele de finantare Ford numai cu buletinul...

Daca tie iti convine oferta inseamna ca e buna. Daca nu ar fi oferta de finantare buna nu ai mai lua masina respectiva? Daca iti zic ca la Renault e dobanda zero te duci maine cu ochii inchisi sa iti iei 2 masini?

Daca cer putine garantii (doar existenta pe planeta de mai mult de 1 ani) inseamna ca iti cer avans mare si cu costuri de te cocoseaza...
YO4RLP
Stai cuminte, că ți-o iei de nu te vezi! Să nu fie ăia de la Euroline sau EFG ... sau cum dracu' le-o mai zice ...
sadi
de obicei creditul doar cu buletinul ascunde in spate comisioane si dobanzi mai mari. important este sa vezi cat vei plati la sfarsitul leasingului, care sunt comisioanele de analiza si mai stiu eu care si sa compari apoi cu un credit auto de la banca.
daniM
am fost la Ford Caransebes(ma intereseaza un FFocus 2)si in timp ce ma uitam prin ele,vine unul si imi zice-ai permisul si buletinul la tine?am crezut ca ma invita la un drive-test.zic ca nu am timp,ca ma duc la lucru,ala-nu,nu daca vrei iti fac actele si peste 4 zile ai masina,leasing pe persoana fizica.la 30%avans pe 5 ani si lucreaza cu Allianz-Tiriac.pai la 6500 euro avans cat le dau eu,cade o rata lunara de 200 euro cu casco inclus cu toate comisioanele incluse in cei 6500.zice ca nu-i intereseaza ce salariu am,aia e problema mea(FFocus 2 -12.721 euro)
AlexC
6500 + 200x60 = 18500 EUR pe o masina de 12700. Gandeste-e ca in banii aia ai masina de 1,4 80CP. Masina e foarte buna, dar NU cu motorul ala. Iar din cate ai pus pe alt topic, din 850 RON pe luna sa dai 700 RON pe rata mi se pare foaaarte mult.
daniM
sunt tehnician dentar .nu e o problema

4 Dec 2007, 22:10:
apropo,megane-ul tau cum se comporta?esti multumit?

4 Dec 2007, 22:11:
ma refer la directie si suspensii,ca de motor..tot benzinar caut
AlexC
Megane-ul meu este brici, dupa 35k km merge ca nou. CA suspensii duap ce am pus rotile de 15" e mult mai confortabila, insa si inainte era mai confortabila la gropi decat Focus2. Focus 2 pe benzina (al tatalui) sta mai bine pe sosea la curbe la viteza, insa in oras zgomotele sunt mai profunde, datorita spatiului mai mare interior si implicit a spatiului de rezonanta.

Directia e mai usoara la Megane, insa nici la Focus nu este tare... La Focus ai un feedback mai bun, adica daca vrei sa "simti" masina e mai aproape de natural. La Focus pozitia in scaun e ceva mai OK, in sensul ca spatiul de picioare e mai adanc, ceea ce creeaza mai mult senzatia de stat pe scaun (Focus), decat stat in fotoliu cu genunchii mai sus (Megane).

Mergi la drive-test si o sa vezi ca 80CP la 1300kg sunt prea putin pentru masina aia, se misca efectiv mai incet decat Solenza care are 75CP la 850-950kg.
sadi
discutiile despre test drive si despre cum se comporta o masina nu aici, va rog
iubitordedacie
salut,

deschid acest topic dupa ce am dat un search pentru "leasing buletin", ca sa nu fie discutii.
a apelat cineva de aici la metoda asta de finantare? cateva pareri si impresii poate posta? la ce ar trebui sa casc ochii cand fac un contract din asta? am gasit o oferta cu 20% avans pe 4 ani leasing doar cu buletinul. garantia din cate inteleg este pe masina... mi se pare ok.
niste sfaturi de la batrani ar fi utile smile.gif
sadi
care e oferta pe care ai gasit-o? cat e dobanda?
ca sa te putem ajuta, da-ne niste detalii.. si citeste mai sus smile.gif
daniM
Am vrut sa iau eu un Ford astfel ,dar l-au aburit pe un vecin cu CASCO,mai bine zis i-au spus ca e inclusa in rata care i-au aratat-o,si dupa ce a luat-o a vazut ca rata era mai mare cu 59 euro lunar,a facut scandal ,dar...degeaba,asa ca am renuntat.Calculeaza si tu cum iti pica mai ieftin,eu am scos bani din banca in euro si cumpar masina cash,dar imi fac CASCO unde,cat timp si cum vreau eu.Bafta!
AlexC
Reclama "leasing doar cu buletinul" este doar un instrument de marketing. Daca nu ai niste venituri care sa iti permita rata lunara nu au cum sa iti dea finantare, ca ii salta BNR de le sar capacele. E posibil sa fie vreo firma fantoma. La leasing NU se pune gaj nimic, caci masina ramane proprietatea finantatorului pana achiti rata reziduala.
iubitordedacie
am intrebat si se pare ca asiguratorul e la alegere dintr-o lista destul de mare... nu cere nici o adeverinta de venit, iar garantia o constituie masina. altceva la ce sa ma uit?
sadi
la ce firma ai gasit oferta fara documente de venit? cum fac? te cred pe cuvant? le zici ca ai 3000 EUR salariul si ei o iau de buna? intreaba care e dobanda, ce comisioane ai..
J o h n n y

Ia mai bine un credit din banca ca acolo te poti informa corect - poti vedea si un grafic de rambursare unde apare tot, inclusiv DAE. Faza cu leasing cu buletinul e cu siguranta cu o bodanda astronomica, gandeste-te ca nimeni nu te verifica sa vada ce venituri ai, ce cheltuieli exista pe familie, grad de indatorare.... e evident ca in astfel de conditii, adica atunci cand creditorul nu are nici o idee despre cel caruia ii da banii dobanda este ff mare, sunt IFN-uri care au DAE in 2008 de 80%.
iubitordedacie
firma se numeste impuls
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.