Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accident
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Ahernar
Duminica pe seara am reusit sa fac o tampenie si m-am ales cu masina usor ciufulita .Am casco la tiriac dar e cu fransiza gigantica , 8 mil .Pana una alta am dat cu vaselina peste zona avariata si ma gandesc cand si cum sa o repar . Din cate am citit pe forum mai putin de 5 mil nu am cum sa-o scot iar in materie de service vad ca este recomandat Dacoserv. Cum pot sa fac sa nu-mi fure din benzina (am rezervorul full) si sa nu-mi umble la motor (am 2400km cu ea ,merge perfect) . Ceva sigilii ? Fotografii ? A mai rezolvat cineva o avarie de genul asta? Unde si cu cat ?

Multumesc.

Vad ca nu pot sa postez foto - aripa spate zgariata de la roata pina la usa pe o portiune de 20x15 cm si infundata cam 2 cm .In anumite zone se vede tabla.
R19/16v
Redimensioneaza pozele si le vei putea posta.
Ahernar
Multumesc , erau intr-adevar mari de 300k ,2048x3072
Tudor
Partea cu pazitul benzinei e simplu: se face proces verbal de predare in service, in care este trecut si nivelul combustibilului. Dupa reparatie trebuie sa fie tot acelasi sau foarte foarte putin consumat.
Despre partea cu motorul: sigilii discrete cu oja, poze, prezenta personala cat mai lunga in service etc.
Ahernar
Credeti ca pot trece de ITP cu julitura aia ? Am ales sa nu o repar si asa Bucurestiul este un abator de masini iar cu banii am ales sa fac chestii mai interesante wink.gif .
gotty
nu stiu daca vei putea trece de itp,dar orice echipaj de politie care te va opri la peste 30 de zile de la data eliberarii autorizatiei de reparatie te va putea sanctiona contraventional.
R19/16v
Si in plus, va rugini smile.gif
vijelie
QUOTE(Ahernar @ 24 Jan 2009, 17:04)
Credeti ca pot trece de ITP cu julitura aia  ? Am ales sa nu o repar si asa Bucurestiul este un abator de masini iar cu banii am ales sa fac chestii mai interesante wink.gif
*

Eu am trecut fara spaga si cu o aripa infundata, se leaga doar de deterioriarile cu impact asupra sigurantei sau daca e loc de spaga.
Cat priveste interesul politiei pentru o zgarietura... au alte treburi mai importante.
Oricum, la ce balamuc e in ateliere, nu prea ai sanse sa o rezolvi LEGAL si fara mita pana in 30 zile. wink.gif
rtBK
ai putea sa repari singur... era un topic pe aici pe undeva cum sa repari zgarieturi. In mare parte trebuie sa indrepti si sa chituiesti... nu o sa iasa ca in service, dar iesi mai ieftin.
adi_ar
1. Nu-i cam tarziu sa-ti mai bati capul si sa pui intrebari? Pentru asigurari este prea tarziu!
2. Discutia este complet offtopic si offsection, eventual posteaza la sectiunea ITP.

Aici se inchide!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.