Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cutia de viteze fluiera la peste 90 pe ora
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dr doc
Am o dacie din 84 si la peste 90 pe ora fluiera de nu se poate sta in masina. In plus, cred ca curge si ulei din cutie ca tot timpul sunt ude planetarele. Stie cineva in Bucuresti un service ca lumea, si cam cat costa?
dragos.a
Te-ai uitat sa nu ai un rulment care e 'pe duca' si la o rotire mai repede a satelitilor sa urle mai ales ca ai spus ca iti curge uleiul peste planetare( semeringurile cred ca sunt duse si daca nu mai ai ulei in cutie intervine uzura prematura a cutiei)
Dyda
Cutia a mai avut interventii ?
Incearca sa completezi uleiul la CV
dr doc
Te rog frumos, daca nu-i cu suparare, sa-mi spui si cum se face treaba cu completatul uleiul;ui in cutia de viteze. Cu cat mai multe detalii, pentru ca nu ma pricep de loc la masini, pana acum un an cand am primit masina, de la o ruda, nu am mai avut o masina in preajma. Iti raman recunoscator daca imi spui cum sa completez uleiul, daca sa pun aditiv, si alte amanunte. Multumesc mult.
diaconuliviu
QUOTE(dr doc @ 19 Nov 2004, 10:30)
Te rog frumos, daca nu-i cu suparare, sa-mi spui si cum se face treaba cu completatul uleiul;ui in cutia de viteze. Cu cat mai multe detalii, pentru ca nu ma pricep de loc la masini, pana acum un an cand am primit masina, de la o ruda,  nu am mai avut o masina in preajma. Iti raman recunoscator daca imi spui cum sa completez uleiul, daca sa pun aditiv, si alte amanunte. Multumesc mult.
*


ca sa completezi uleiul: pe partea stinga a masinii - privind cum sezi la volan - pe cutie exista un buson cu cap partat - se desface cu o cheie speciala sau, daca se mai poate si nu-i rotunjita, cu una fixa de 10. Se introduce pe acolo ulei pina nivelul ajunge la acel orificiu.
In cazul tau, daca nu stii ce ulei ai avut, mai bine il schimbi-pentru golire cutia are un buson identic dedesupt.
Daca ai pierderi cel mai bine ar fi sa vezi de unde provin, sa elimini cauzele si apoi sa pui ulei. Daca nu faci asta, vei completa des nivelul.

Uleiul de preferat sa-l introduci cu o "spritiera", daca il introduci prin cadere libera prin pilnie o sa se scurga extrem de incet.
Dyda
In principiu nu este asa de complicat
- cumperi ulei de cutie viteze - 1l
pregatire scula completat ulei:
- bidon de 1/2 l din plastic ( futifres,cola, etc )
- furtun de plastic transparent la grosime de 12-13 mm si lung de max 30-40 cm
-gauresti capacul bidonului incit furtunul sa intre presat in gaura capacului dupa care matisezi cu sirma de cupru la distanta de 10mm de capat si cu patentul stringi cele 2 capete de sirma prin rasucire - asta se face pr a nu arunca furtunul din dop cind stringi bidonul ptr a crea presiune
- umpli bidonul cu oil pui dopul cu furtunul atasat
Si acum vine partea mai grea ptr ca trebuie sa desfaci dopul de umplere din cutie , asta se afla pe partea DR a cutiei pe axa planetarei si in spatele ei la cca 20 cm. Se desface cu o cheie de 10 sensul catre botul masinii.
In gaura respectiva introduci celalalt capa de furtun si incepi sa strigi de bidon ptr a crea presiune in bidon
In momentul cind va incepe sa curga ulei din cutie nivelul este facut si pui la loc dopul CV
ATENTIE masina trebuie sa fie pe un teren cit de cit orizontal nu se admit inclinatii
Cam atit - Bafta
ydaniel
asta am intalnit-o la un break din '00 pe inj cu 2000 km la bord .dupa o verificare atenta a cutiei se pare k asa E!cum bag eu uleiul la cutie?fff simplu cu o pompa de ulei de dacia , i-am pus o manivela acolo unde se prinde sa fie invartita de motor si o cutie de tabla de la un panou de sigurante !cost 100-150 mii. rezultat? in max 2 min am cutia plina, fara imbarligari,mizerie si alte belele asa k confectionati-va si voi una!!!
cristidb
ydaniel nu toata lumea are o pompa de ulei la indemana.
Metoda lui Dyda este foarte buna. In 2-3 minute bagi 1 litru de ulei in cutie. Daca il lasi sa se scurga singur dureaza foarte mult. Eu nu am folosit nici o sarma la furtun. Am largit furtunul la un capt, si am dat gaura in capacul bidonului incat furtunul sa intre fix. Nu curge ulei pe langa el.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.