Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Disc ambreiaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
BlueSoulFusion
Stimatzi "DACIOFILI",



Am o problema cu ambreiajul cred: la anumite turatii joase cand accelerez si chiar la plecarea de pe loc daca nu accelerez destul de tare, se aude un shuierat (cred ca patineaza) la fel si in mers cand vreau sa o pisc deodata...patineaza si motorul se tureaza in gol, nu trage. Cata viata mai are si care ar fi costul unei reparatii pentru asa ceva? Mersi frumos.
apollo
QUOTE(BlueSoulFusion @ 6 Dec 2007, 13:36)
Stimatzi "DACIOFILI",

Am o problema cu ambreiajul cred: la anumite turatii joase cand accelerez si chiar la plecarea de pe loc daca nu accelerez destul de tare, se aude un shuierat (cred ca patineaza) la fel si in mers cand vreau sa o pisc deodata...patineaza si motorul se tureaza in gol, nu trage. Cata viata mai are si care ar fi costul unei reparatii pentru asa ceva? Mersi frumos.
*




suieratul poate fi de la rulmentul de presiune.la mine tot ala fluiera de rupe.daca ridici de tot ambreiajul, nu se mai aude.

daca zici ca patineaza, de acum poti sa incepi sa le schimbi.

rulment+disc+placa presiune ~ 230 RON
autom
Disc, rulmemt, placa= 1,8 mil
manopra = 1,2 mil

timp= 2 ore

Schimbate azi la masina subsemnatului. Deci, stirile sunt proaspete.

Kit-ul e de Valeo Coreea nu Turcia

Ps. diametrul de 180
razvanarghius
va contrazic. placa + disc 75 de lei si manopera o faci u cu vreo 2 vecini
autom
Nu contrazice ca nu ai de ce. Eu am scris cat m-a costat pe mine. Daca m-am tepuit, este paguba mea. Oricum, nu aveam tragere de inima ca sa ma bag sub masina sa schimb cu vecinii tot acaretul.Ploua ingrozitor si nici rampa sau canal nu aveam. M-am dus ca boierul, cu minile in buzinar. Piesele de conex sunt mai ieftine, adevarat.
djasu82
Eu am montat toba de evacuare conex si nu vad sa isi dea duhul momentan am deja 8 luni dar daca incepe sa cedeze schimb toata evacuarea.
BlueSoulFusion
Am cumparat disc + placa de presiune = 200 RON. Marti le montez, manopera 100 RON.
floryyn
QUOTE(autom @ 6 Dec 2007, 15:14)
Disc, rulmemt, placa= 1,8 mil
manopra = 1,2 mil

timp= 2 ore

Schimbate azi la masina subsemnatului. Deci, stirile sunt proaspete.

Kit-ul e de Valeo Coreea nu Turcia

Ps. diametrul de 180
*



Unde ai gasit kit Valeo coreean?
autom
Avea si varianta turci si vriant corea.

Un magazin, care mi-a dat si montaj, prin Rahova.

DAca vrei amanute , discutam in privat!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.