Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cutie Viteze in 4 trepte
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
qwertyro
Salut!

Am o dacie din 83' si am o problema cu marsalierul. Si anume iese din viteza in sarcina. Am inteles ca e ceva cu trenul fix.Am ocazia sa iau o cutie de dacie sport tot in 4 trepte. Ce sa verific la cutia asta? Exista vre-o diferenta intre ele? Daca poate cineva sa imi raspunda ma duc pe la 18:00 sa vad masina.
razvanarghius
daca vrei sao schimbi trebuie sa schimbi si planetarele
qwertyro
pai am inteles ca nu sunt decat doua tipuri de planetare? lungi / scurte..Nu stiu exact din ce an e masina dar cred ca ar trebuii sa fie ca ale mele. O sa ma uit mai exact cand o vad . Multumesc.
djasu82
Planetare scurte sunt pentru cuti de viteza cu 5 trepte iar cele lungi pentru cuti de viteza cu 4 trepte.
nelu_1985
nu e adevarat, inca de la sfarsitul lui '85 s-au montat planetare scurte si pe cutiile cu 4 trepte. de prin 86-87 absolut toate daciile cu cv. cu 4 trepte ieseau cu planetare scurte
PaulT
Din '87 s-au pus scurte si pe cutiile cu 4 trepte.
dacia_gpg
Si o serie limitata din 1991 motor1400,cv4 trepte wacko.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.