Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Apa in masina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Pages: 1, 2
marianno88
Salut am si eu o problema si nu stiu cum sa o rezolv...
Gasesc mereu apa sub presurile de cauciuc din fata...m-am uitat pe la parbriz nu curge...am fost la un mecanic si inainte sa o vada a zis ca s-au gaurit stalpii de sub aripile din fata... Cand a venit la masina a verificat a zis ca nu sunt gaurite si ca problema nu ar putea sa vina de la rugina, gauri, crapaturi, etc la cum arata masina (an 1997)...Apoi mi-a zis sa deschid capota si mi-a scos 2 furtune cu un plastic in cap (scurgerile de la grila) care erau pline cu noroi si a zis ca sa le iau acasa sa le curat de noroi si inainte sa le pun sa scot grila sa dau o galeata de apa si sa curat tot pe acolo...asa am sa fac...credeti ca de la asta e sau imi iau gandul ? Nu am timp pana sambata sa umblu si tre sa gasesc rezolvarea daca in caz nu e de la scurgerile alea infundate... Ce parere aveti? Va rog ajutati-ma smile.gif Multumesc
razvanarghius
apa iti intra ca la toti pe la aeroterma.
Muratu
Am umblat astazi la eroterma si am vazut si minunatie de rugina exact in dreptul lui, prin care poti sa bagi si degetu.
Cam cat costa o reparaie la tinichigerie pt astfel de problema?
CriSTI68
QUOTE(razvanarghius @ 6 Dec 2007, 20:36)
apa iti intra ca la toti pe la aeroterma.
*



cazult tau poate eu unul nu am probleme tongue.gif

incearca sa izolezi masina cu antifon, polisitren de parchet pe la aeroterma la usi si cauta sa pui chedere mai bune la usi
yo9hrb
QUOTE(Muratu @ 7 Dec 2007, 21:37)
Am umblat astazi la eroterma si am vazut si minunatie de rugina exact in dreptul lui, prin care poti sa bagi si degetu.
Cam cat costa o reparaie la tinichigerie pt astfel de problema?
*


Se poate rezolva in felul urmator: se scoate rugina de acolo (pozitia fiind nasoala, ma vei injura, dar asta este). Se curata cat se poate de bine, apoi se trateaza local cu Metalfix. Asta este o chestie care reactioneaza cu rugina, face ea ceva bine (la chimie am fost cam bata, asa ca nu ma puneti sa va explic, dar au fost cativa utilizatori de asa ceva fericiti). Dupa ce se usuca pe acolo poti pune mastic/ etansant. Toate operatiunile se fac cu aeroterma scoasa, ca sa ai loc. Nu recomand sudarea autogena, deoarece dupa catva timp apare rugina, nu ai cum sa cureti bine. Oricum zona aia nu e de rezistenta.
marianno88
deci nu-mi intra pe la chederele de usi :| intra pe undeva prin fata...ori cum mi-a zis si aratat ala la service ca erau pline cu noroi scurgerile alea (2 furtune) si nu avea pe unde trece apa...ori pe la parbriz ceea ce e 99% imposibil ca nu e rugina deloc si am paiele alea de scurgere sau pe la aeroterma...nu stiu ce sa cred...
Muratu
Gaura este practic enorma, e cam imposibil de astupat, iar un surub de la aeroterma nu mai are in ce sa prida.
yo9hrb
Poti pune o poza?
marianno88
mie nu mai im izice nimeni nimic sad.gif ? Maine curat acolo sub grila si spuneti-mi exact ce anume sa fac daca tot umblu...eventual pentru mai multa caldura si sa elimin orice problema de apa...Va multumesc smile.gif
Sorin_18
si eu am aceias problema cu apa in masina intra dar nu stiu pe unde.... am pus silicon pe la parbriz poate intra pe acolo....nici vorba am pus silicon la antena nici un reultat la o ploaie mai serioasa (cum a fost zilele astea ) scot apa cu galeata din masina wub.gif masina este din 82
Kruger
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1158067


Cititi aici ce am scris, poate va ajuta. Sunt doua topice cam cu acelasi subiect. Ca idee, pana nu golesti masina in fata de tot ce are, si nu te bagi in ea cu tabla goala sa vezi pe unde intra....cam greu.
Sorin_18
Kruger poate sa intre pe la aeroterma?....faza e ca yo gasesc in ambele parti apa si in dreapta si in stanga in spate nici urma de apa
marianno88
La fel si la mine...sambata am curatat sub grila tot si am desfundat scurgerile alea 2 si astept sa vina ploaia sa vad...daca tot mai ploua in ea nu stiu ce ma fac
Sorin_18
marianno88 si yo sunt in aceasii sitoatie ca si tine sunt disperat nu stiu ce sa ii mai fac daca afli ceva anunta-ma si pe mine te rog....ai vro banuiala ceva pe unde ar putea intra?
slaiciprian
si la mine intra.m-am consolat cu ideea. solutia mea? scos mocheta, uns tabla cu ulei ars, pus ziare peste, mocheta, covorasele de cauciuc.
Kruger
Mai oameni buni. Cititi ce am facut eu. Atata timp cat lasi tabla goala, imposibil sa nu vezi pe unde intra apa. Dar e de munca, e mai simplu sa dai gaura in podea, nu ?
Sorin_18
eu am descoperit pe unde imi intra alaltaseara pe ploaie mam dus in masina si mam uitat pe unde intra apa....imi in tra pe la imbinarea pragului cu aripa se pare ca exista acolo un loc care nu e sudat cum trebui.....o sa ma apuc de siliconat nu am c face
Alex_84
baieti am avut si eu la o dacie din 98 si nu stiam pe unde la parbriz nimica, la aeroterma nimica si pana la urma am descoperit unde... la usile de pe fata au niste doape ce cauciuc( asa este la mine) iar gaurile din prag care sint pentru scurgerea apei erau infundate cu vasilina si noroi se umplea cu apa si curgea pe la doapele alea nici nu erau puse calumea si gaseam mereu dupa ploaie apa in fata parca era piscina si am desfundat gaurile de la praguri am pus doapele mai bine si nu am mai avut probleme de atunci
baranga
NU mai demontati biata masina degeaba!!!!!!!!!!
Aceeasi problema am avut-o si eu dar rezolvarea e alta!!!
Pe stalpul din fata este o gaura prin care apa din stalp trece in prag.spre spatele masinii in aceeasi gaura este un orificiu de scurgere cu diametrul aprox 5mm care sigur e infundat cu noroi venit din apa+praful de pe masina ce curge pe aici.
Aceasta situatie este rezolvarea in cazul in care apa este sub pres nu pe pres!!!
Daca doriti pot maine sa pun poze!!!
Trebuie doar sa curatati noroiul si/sau mizeria de acolo cu o sticla cu apa+o bucatica de furtun ca acela de la stergatoare montat la dop si dati cu jetul pana se curata noroiul.
A si daca nu aveti acele dopuri cum scrie mai sus ori cautati ceva asemanator ori banda de scoci de hartie+antifon,pentru gaurile de la prag nu cele de care v-am scris mai devreme!!!!!!!!!!!
Sorin_18
QUOTE(baranga @ 10 Feb 2008, 19:40)
NU mai demontati biata masina degeaba!!!!!!!!!!
Aceeasi problema am avut-o si eu dar rezolvarea e alta!!!
Pe stalpul din fata este o gaura prin care apa din stalp trece in prag.spre spatele masinii in aceeasi gaura este un orificiu de scurgere cu diametrul aprox 5mm care sigur e infundat cu noroi venit din apa+praful de pe masina ce curge pe aici.
Aceasta situatie este rezolvarea in cazul in care apa este sub pres nu pe pres!!!
Daca doriti pot maine sa pun poze!!!
*


pey chiar te rugam cu pozele alea
baranga
promit maine dupa 12
Sorin_18
QUOTE(baranga @ 10 Feb 2008, 19:40)
NU mai demontati biata masina degeaba!!!!!!!!!!
Aceeasi problema am avut-o si eu dar rezolvarea e alta!!!
Pe stalpul din fata este o gaura prin care apa din stalp trece in prag.spre spatele masinii in aceeasi gaura este un orificiu de scurgere cu diametrul aprox 5mm care sigur e infundat cu noroi venit din apa+praful de pe masina ce curge pe aici.
Aceasta situatie este rezolvarea in cazul in care apa este sub pres nu pe pres!!!
Daca doriti pot maine sa pun poze!!!
*


pey chiar te rugam cu pozele alea

10 Feb 2008, 20:53:
QUOTE(baranga @ 10 Feb 2008, 19:48)
promit maine dupa 12
*


ok multumim si scuze ca am postat de doua ori tongue.gif
bygy007
mie imi intra pe la aripa fata ca nu aveam etansat intre aripa si stilpul din fata se scurgea pe stilp si intra pe la butonul de usa sau pe la cealalta gaura
thedragon
post-336-1110552439.gif deci eu nu am rezolvat nimica tot imi intra apa pe la aeroterma (mam uitat mai atent si apa nu intra prin aeroterma ci pe langa ea ) acum cunrge si pe la sofer si gasesc si pe sub pres. Astept sa vad poze cu metoda lui baranga poate functioneaza si la mine 251.gif
vis-a-vis
Verificati daca jos la colturile parbrizului mai exista niste bucatele care tin ridicat chederul. Undeva pe acolo, sub cheder exista si niste fante de scurgere. Alea trebuiesc curatate si saltat chederul exact langa ele.
stefi_sv
salu. am ctit si eu topicul asta si mi s-a parut foarte interesant ca si eu am am apa in masina cid ploua. pe la aeroterma nu imi intra ci prin alta parte am incercat sa bag silicon pe linga chederul de la parbriz dar degeaba tot intra apa. daca are cine va vro explicatie si cu vrun desen ceva as fi bucuros sa aflu si eu va multumesc anticipat. biggrin.gif biggrin.gif
thedragon
pai spune unde gasesti apa:)
stefi_sv
apa o gasesc sub pres. scuze pt intirziere am fost plecat in weekend. smile.gif problema e ca nu depistez gaurile de la stilpi de care zicea colegul de mai sus. dar din cite am ami auzit eu problema asta cua apa in apare cam la toate daciile, rar cite una care sa nu aiba apa dupa o ploaie. sad.gif
bygy007
cred ca de mine este vorba , in poza care am atasat-o se vede sageata cu rosu si zona incercuita acolo am pus silicon apa se scurgea de pe acoperis se infiltra prin spatiul ramas intre cele doua si se prelingea pe stilp (ala unde vine usa prinsa) intra pe la butonul de usi (care stinge plafoniera ) si pe o gaura mai jos care cred ca era pentru firele de boxe , o lua prin stilp si se ducea pe podea

in ambele parti am pus si nu mai am probleme cu apa inainte ccoteam cind ploua tare cam 1L din ambele parti
stefi_sv
mersi mult acum am inteles am sa incersc si varianta aceasta worship.gif
AB-05-PIW
inca nu mia putut da nimeni un raspuns. Problema este ca daca ploua mult afara mi se uda tapiteria de la plafonul din spate dar numa pe colturi. Am desfacut materialul si candm am dat de tabla in ambele colturi am vazut ca este ud dar daca bagam mana mai mult dadeam de antifonul acele ca un fel de lana si acolo parea umed io cred ca este de la condens. Dar de ce mi se uda colturile din cauza ca nu este antifon dinalcela si acolo pe la chedaer nu pare sa se prelinga va rog spuneti-mi si parerea voastra.ms
Minel
Iti ploua prin zona asta mai mult ca sigur
za_kristake
de ex mie imi intra apa in portbagaj pe la aerisirea din partea stanga spate,si eu care credeam ca e pe cheder
[attachmentid=1627444822]
criba
Am patit si eu o data asa ceva si dupa teste sub ploaie am descoperit ca pragurile erau pline de apa. In mers apa se plimba prin ele si iesea prin gurile interioare ale pragului. Baga o sarma prin toate gaurile pragurilor si vezi daca iese apa. Sunt cred 3 gauri de scurgere pe exteriorul fiecarui prag. Altceva nu stiu.
AB-05-PIW
uitati unde mi se uda mie plafonul in laterale si pe tavan sus in colturi in laterale este de la chederul de la luneta dar sus de unde sa fie ???
za_kristake
Nu ai montata in spate o antena care e prinsa in plafon?
AB-05-PIW
ba da uite in poza de la aia sa fie explicami te rog
SebyAvrig
pai pe la antena...mai mult ca sigur...
AB-05-PIW
mno acuma ii sigur , cred ca comunica cu ceallalte tabla de la plafon si merge exact pe santzul ala catre margini ca acolo se uda prima oara. oare daca bag silicon pe langa antena tine ?
marianno88
scoate-o si pune o garnitura subtirica... sau daca bagi silicon oricum scoate-o si preseaz-o in silicon nu pune pe langa...
AB-05-PIW
multumesc pentru raspunsuri mai baieti raman dator.
Hacker
Si eu am apa. Am avut un accident frontal acum vreo 8 luni, aripa stanga masca faruri. De atunci ploua si in masinuta. Eu apa o am pe presu din stanga, nu in cantitate mare dar e. Pe unde poate intra? Pe la aeroterma?
ceribros
laugh.gif Problema asta o aveam si eu, la mine era de la o garnitura care se pune in jurul cablurilor care vin de la motor la bordul masinii, pe undeva pe sub bord. Vezi sub baterie este posibil sa nu fie bine prinsa garnitura aia in jurul firelor si de acolo vine.
niculescu
mie imi ploua in masina pe la spatiu de depozitare din dreapta fata jos smile.gif)
SebyAvrig
QUOTE(niculescu @ 17 Apr 2008, 20:16)
mie imi ploua in masina pe la spatiu de depozitare din dreapta fata jos smile.gif)
*



intra pe la aeroterma...pica pe la cablu biggrin.gif
k_maro
uita-te langa aeroterma ..defapt scoate-o...ai sa gasesti gauri & rugina la greu.....apoi sa te uiti si in partea soferului tot asa ai sa gasesti...Desfunda gaurile din prag...si furtumele....cam atata cred
SSilent
salutare, mie imi intra cu galeata pe la chederu de la parbriz... l-am rezolvat, si tot intra .. dupa niste benoclari mai accentuate din partea mea...am constatat ca intra pe la aeroterma .... pe la fantele care sufla la picioare mellow.gif pe unde sa ma uit s-o umflu cu silicon? este posibil sa intre pe langa calorifer? si are ceva daca bag silicon pe la calorifer (pe sub el?).....
dupa ce ploua...de fiecare data e baltoaca pe presuri...si se uda mocheta... si e stresant ca miroase a covor ud...daca stiti mirosu ala ph34r.gif
Hacker
Sa va spun ceva si mai anormal. Ieri am venit pe autostrada Soarelui ( A 2 ) . Ploua torential si a inceput sa ploua in masina. rolleyes.gif
Faza e urmatoare. Ploua in dreapta ( pasagerul din dreapta exact pe picioarele lui ) si ploua serios. Ploua pe undeva sub bord pe mijlocul masini cum ar veni, in zona schimbatorului, dar sub bord. Ploua in stanga, la sofer. Am apa pe presuri nu multa, foarte multa.
Acum intrebarea mea, pe unde ploua ? Pe la cheder? pe la aeroterma? Cam pe unde?
Eu m-am uitat si am observat ca intre imbinarea dintre bord si tabla picura.
SSilent
verifica chederu la parbriz
mitza02JDS
am intalnit si eu doua prob cu apa la picioare .Prima prob este ca imi intra pe la garniturile stergatoarelor si doua pe la mitraliera de la volan exact acolo unde este prinsa in peretele acela de tabla de deasupra podelei pedalier.Am dat cu silicon la mitraliera si am inlocuit garniturile de la stergatoare si nu mai intra apa inauntru . bafta la toti care descoperiti chestia asta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.