Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Geam usa fata -inclinat in fata !
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tuxi
Salut,

Am schimbat recent culisa gemului lateral de la sofer (dacia 1310)....Problema ca dupa ce l-am montat, cind inchid geamul acesta se inclina putin in fata si lasa o fanta in partea opusa. Chestia e ca schimbasem culisa sa nu mai intre frigul si acum cu problema asta prin fanta creata intra mai tare frigul decit inainte.
Provizoriu, cind ridic geamul il TRAG cu mina in spate si il inchid corect dar la actionarea normala a macarale nu vrea sa se aseze deloc. Are cineva o idee cum s-o rezolv? Eu banuiesc ca galetul (sau rotita) dinspre fata nu impinge SIMULTAN cu cel dinspre spate , sau are joc pe canalul de culisare dar nu stiu cum s-o rezolv....
Astept solutiii.......Multzam in avans
iubitordedacie
nu stiu daca sa fac un topic separat pentru ca am o problema legata de acelasi geam fata stanga. problema este ca la urcare merge ok, dar la coborare are o intepenire la inceputul cursei, si dupa aia merge ok. intepenirea e destul de tare, atat de puternica incat am observat ca s-a desprins bucatica aia de burete cauciucat din coltul de sus al portierei. in special dupa ce o spal face asa. daca trebuie unsa, poate sa imi explice cineva cum se face, fara sa dau tapiteria jos?
shaq_rose
tot la stg fata am si eu o pb, ridic geamul si la o groapa ceva imi cade 2-3 mm din partea din fata, cred totusi ca e din macara toata treaba, e bosibil si din sptiul pentru rotita, sa fie largit?
Daddy
Pt Tuxi si Shaq_rose , schimbati macaralele cu unele noi.
Pt Iubitordedacie , da panoul jos si vezi unde agata, ai un surub mai lung sau ceva impiedica deschiderea, geamul nu se poate agata in cheder.
tuxi
Eu am rezolvat problema in felul urmator: am desfacut panoul si am desfacut macaraua din suruburi cu geaml ridicat la pozitia maxima. Am reglat geamul in culisa (chederul geamului) si apoi am strins macaraua in pozitia cea mai buna (adica atunci cind nu am mai avut joc intre geam si macara). Apoi am uns cu putina vaselina culisa sub geam (atit in partea din fata cit si cea din spate). Dupa citeva culisari sus-jos geamul a inceput sa mearga usor si se ridica corect la pozitie.
Totusi pentru cei carora le cade geamul trebuie verificat jocul intre galeti si glisiere si jocul in sectorul dintat.....stiu ca se poate roti un dinte acesta si prelua jocul....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.