Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: becuri arse bord
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
vlad_dragos
fratilor am si eu o problema . mi s-au ars becurille pe consola centrala acelea de la aeroterma (rece-cald) . cum le schimb ? si ce fel de becuri trebuie sa cumpar ?
ionut232
QUOTE(vlad_dragos @ 18 Nov 2004, 13:26)
fratilor am si eu o problema . mi s-au ars becurille pe consola centrala acelea de la aeroterma (rece-cald) . cum le schimb ? si ce fel de becuri trebuie sa cumpar ?
*




este bec la aeroterma?
Dyda
Eu o numesc grila cu maimutoi - deci dai jos grila - este fixata cu niste pinteni elastici, cu o surubelnita mai finuta actionezi asupra grilei dar cu ceva atentie sa nu rupi pinteni.
In spatele acestei grile vei gasi cele doua becuri + firele,sistemul de fixare becuri nu este complicat , dai jos firele scoti becele si mergi cu ele la pravalie , cere altele,dupa care procedezi la operatia inversa demontarii
Atentie, papuci firelor datorita vibratiilor se mai desprind, verifica acest lucru inainte de a purcede la inlocuire
vlad_dragos
QUOTE(Dyda @ 18 Nov 2004, 12:14)
Eu o numesc grila cu maimutoi - deci dai jos grila - este fixata cu niste pinteni elastici, cu o surubelnita mai finuta actionezi asupra grilei dar cu ceva atentie sa nu rupi pinteni.
In spatele acestei grile vei gasi cele doua becuri + firele,sistemul de fixare becuri nu este complicat , dai jos firele scoti becele si mergi cu ele la pravalie , cere altele,dupa care procedezi la operatia inversa demontarii
Atentie, papuci firelor datorita vibratiilor se mai desprind, verifica acest lucru inainte de a purcede la inlocuire
*



mersi o sa fac ceea ce mi-ai zis
Dyda
am omis ceva - scuze - nu poti da jos grila daca nu dai mai intii butonii actionare comanda climatizare. Ai atentie mare cum sunt pozitionati ca sa nu-i montezi invers, simplu tragi de ei , ceva mai tare la remontare iar atentie la pozitionare sii impingi fara bataie
iubitordedacie
in cazul bordului cn se procedeaza la fel?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.