Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: modificare frane
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
horiabogdan
Salut!
Problema:
am pe masina pompa de frana cu circuit simplu si vreau sa o schimb cu o pompa cu dublu circuit.
cum este mai bine sa fac?
Merced
S-o lasi asa.
horiabogdan
merci
ideea e urmatoarea: masina e carosata in '85 si am inteles ca ma poate lua RAR-ul la intrebari daca am pompa cu simplu circuit
Kruger
Nu stiu cum era in 85, dar banuiesc ca erau cu simplu circuit. Eu dimpotriva trebuie sa am cu dublu, dar am cu simplu circuit.
Stalin
Si eu ti-as recomanda s-o lasi asa, daca franeaza bine n-ai de ce s-o schimbi, in plus toata lumea se plange de pompele astea pe dublu circuit sunt foarte proaste, eu am pe dublu circuit si e jalnica
horiabogdan
ca sunt proaste pompele cu dublu circuit am auzit si eu, dar ideea era sa nu am probleme cu "militienii" vreodata daca raman pe simplu circuit.
oricum trebuie sa-mi cumpar alta pompa ca asta a obosit.



11 Dec 2007, 09:32:
revin cu o intrebare, totusi cum erau in '85?
cu simplu circuit sau dublu, macar sa stiu daca e vreodata sa ma lovesc la RAR de problema asta.
argon
La RAR conteaza anul fabricatiei sau recarosarea?
horiabogdan
nu stiu nici asta


11 Dec 2007, 09:59:
eu nu inteleg de ce ma forteaza ei sa trec pe pompa cu dublu circuit !!!!
diaconuliviu
Pai in certificat cum scrie? anul carosarii, ca masina s-a innoit, caz in care e foarte posibil ca si caroseria sa fie nevoia a avea frine conform anului.
Cel mai corect, scieti la RAR; mie chiar mi-au raspuns o data. Sau, luati telefonul filialei, vorbiti si gata.
horiabogdan
daca scriu la RAR nu am probleme pentru ca pana acum eu am mers cu masina asa cum e si am facut si inspectiile periodice fara sa se ia nimeni de mine.
diaconuliviu
Scrii ca vrei sa cumperi o masina recarosata dotata numai cu pompa monocircuit. Dai datele (originala din anul, recarosare in anul..etc.)
horiabogdan
multimesc frumos

12 Dec 2007, 12:42:
Am auzit o chestie: daca piulitele la conducte sunt M10 atunci nu merge pompa cu dublu circuit in schimb, daca sunt m11 merge.
Stie cineva daca e adevarat sau nu?
Multumesc frumos!

12 Dec 2007, 12:43:
Inca ceva, piulitele care prind pompa pe servo sunt pe 11.

12 Dec 2007, 12:50:
iar cele care prind conductele pe pompa sunt pe 10
diaconuliviu
La dublucircuit cu 4 conducte ai filet M11, intr-adevar, exceptie conducta bypass care e mai mare (M12, parca). De asemenea, daca ai simplucircuit va trebui inlocuit si limitatorul, fiind necesar unul cu 3 orificii. Apoi, inca o conducta (cea cu holender majorat, asa ceri la magazin). Daca tot faci investitia ia tot setul de conducte din Cu; cele dintre repartitor si roti pot ramine daca sint din Cu, daca nu, schimba-le si pe alea.
Ar mai fi o solutie, mai ales daca ai conducte din Cu:
Faci rost de holendere M11, tai "bercul" dinspre pompa la conductele existente, schimbi holenderul si re-"bercuiesti", dar asta presupune sa ai dispozitivul si sa ai si habar de ce faci.

"Berc"=termen impropriu dat acelei evazari sau umflaturi a conductei care ajuta la fixare-etansare.

Daca pui pompa dublucircuit cu 3 conducte...nu stiu daca filetele is M10 sau M11.

v_razvan_c
Eu am auzit ca este nevoie de servo-frana pentru a trece ITP-ul... Asa mi-a spus un mosulica, ca nu i-a dat ITP-ul... huh.gif Iar mie nu imi place deloc cu servo-sh*t... mad.gif
horiabogdan
eu am servo si pompa simplu circuit si am inteles ca trebuie dublu circuit, adica asta era problema dezbatuta, daca sti ceva despre asta spune-mi si mie.(masina e recarosata in '85)
servo nu-ti trebuie decat daca asa se fabricau daciile in anul din care e masina
v_razvan_c
Atat mi-a spus si mie omul, ca e nevoie de servo-frana sa luam ITP-ul... Chiar nu stiu treaba cu anii, a mea este recarosata in 92 si pompa simplu circuit fara servo`. Acum sa vedem, in Ianuarie imi expira ITP-ul+ ca trebuie sa o inscriu...

14 Dec 2007, 12:33:
De asemena nu stiu daca trebuie simplu sau dublu circuit
horiabogdan
la 1310 eu zic sa-i pui si servo(parerea mea), in rest bafta!
v_razvan_c
Da, nu-mi place, dar si eu cred la fel! Bafta si tie, numai bine! smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.