Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Refacere filet Chiulasa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
goad
Salut! Am avut probleme cu filetele ,care fixeaza capacul de chiulasa.
A trebuit sa le majorez de la 6mm la 8mm,dupa care am insurubat filet nou de inox(se gaseste la ROCAST)tot de 6mm(interior).Totul e OK ; filetul nou e mai rezistent ca cel vechi; singura problema e ca se desurubeaza odata cu surubul...
Am inteles ca se poate lipi cu METAL LOCK sau LOCTITE (asta e cam scump).
De unde le gasesc si oare or sa tina? unsure.gif
Dyda
De regula stringerea in astfel de cazuri ( prezoane )se face cu doua piulite
Se fixeaza la capatul liber cele 2 piulite , cu ajutorul a doua chei se string acestea destul de puternic intre ele , dupa care se infileteaza prezonul in chiulasa si se stringe de la piulita superioare tot asa destul de puternic
Capacul chiulasa nu se stringe f puternic ptr ca se deformeaza si ating culutorii in el iar mai departe se deformeaza coada supapa= functionare anormala motor
goad
La mine nu pot sa folosesc prezoane decit pe o parte ,ori sus ori jos !
Planul de etansare intre capac si chiulasa este curbat si daca pun prezoane nu mai am cum sa pun capacul.
Exista la Bison un adeziv pt. asigurat filete ii zice LOCK BOND sau METAL LOCK pe www.bison.net,in functie de piata.Are si LOCTITE ceva de genul asta dar e foarte scump(pe la 1200.000 lei-10ml).
Am gasit la www.vitacom.ro Bison pe la 300.000 lei dar numai la comanda si minim 2 flacoane unsure.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.