Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce piese se potrivesc la DSN DE LA SLZ/CLIO
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2
compp
salut!!!!poate cineva sa-mi spuna ce piese(atat de motor cat si alte piese de caroserie) de la renault clio sau solenza s-ar potrivi la dacia supernova?(chiar si cele care ar trebui sa fie un pic retusate,modificate pentru a se potrivi)--multumesc........
......si daca stie cineva de unde pot cumpara un eleron secon hand,ca nou ii cam scump
Bejenaru Ionut
Pe tine ce piese te-ar interesa? Ca piese sunt multe care se potrivesc.
AR-18-MOS
QUOTE(compp @ 12 Dec 2007, 02:02)
stie cineva de unde pot cumpara un eleron secon hand
*


Dezmembrari, piata, Bursa.
compp
pai m-ar interesa sa stiu daca pot sa pun telescoape si/sau arcuri de clio sau solenza in locul celor de supernova(ca cica sunt mai bune).as vrea sa stiu daca se potrivesc piese gen filtre(ulei,aer,benzina)de la cloi,solenza la supernova;si orice alta piesa care se poate schimba de la una din cele 2 modele mentionate anterior....multumesc..
mvali
Despre arcuri si amortizoare pot sa i'ti spun eu ca merg cele de solenza. Mi le'au inlocuit in service - arcuri din acelea aveau si amortizoare monroe pe ulei. si nu simt asa rau gropile. Dar ma rog combinat cu mers normal pentru ca exista un dezavantaj: daca iei un viraj mai strans cu viteza se cam lasa masina pe partea opusa. Asa ca gandeste bine problema innainte sa faci o schimbare.
LeBron
Ma intereseaza si pe mine dk se potriveste bordul de SLZ la DSN....cu tot cu "matze" cu tot ce are.....si cine stie mai multe despre orice la DSN sa foloseasca acest id (radu_2m) vreau multe informatii.....dar vreu sa fie serios fara mistouri.Va multumesc anticipat. wink.gif
bogdan_90
ce pot sa spun ca la motorul de DSN se potriveste aproape orice de la motorul e clio 1,4 8v.
andreiy
Care stiti daca merg puse arcurile de solenza de spate pe supernova fara sa schimb telescoapele?Cu schimbarea arcului cu unul de solenza trebuie pus neaparat si telescop de solenza sau se potriveste si telescopul de supernova?
PS:Din cate stiu telescoapele de supernova si solenza sunt la fel,dar vreau ceva concret nu vorbe din auzite sau mai stiu eu ce...
djasu82
intrebarea se pune daca intra arcul de solenza pe talaerul de super nova fiindca arcurile de solenza sunt mai inguste la interior .
Eu sunt multumit cu noile arcuri originale de super nova .
vladut88
si daca intra trebe puse ambele la fel ca arcurile de solenza sunt mai lungi ca alea de supernova
Bogyciu
Sunt 100% interschimbabile, cele de SLZ cu cele de SN de spate. Cele de SLZ sunt putin mai "rasfirate" si spatele o sa fie putin mai ridicat. Talerule e acelasi, diametru spirei e fix acelasi. Aceleasi cu cele de Reno 9/11
eugenionutz
a incercat cineva sa puna pana acum arcuri de solenza pe spate la supernova dar cu amortizoare de supernova?
emil_t
putin offtopic: Se potrives jentile de renault 19 pe supernova ?
emil_t
nu stie nimeni ?
tibinea
Din cate am citit, arcurile de Solentza se potrivesc pe SuperNova. Am intelesc ca sunt prea rigide la gol. La mine ar disparea aceasta notiune pentru ca am GPL si implicit am mereu o greutate pe spate cam de 40-50kg. La incarcare maxima se lasa tot asa de rau ca cele de Supernova, sau isi pastreaza oarecum linia?
boditza
bolturile de la usi se potrivesc de la sn la solenza si invers smile.gif.. chiar si nova. le-am cumparat eu ieri si asa scrie pe ele.
Ivdanyel
de la clio2 benzina 1.4 si 1.4 16v se potrivesc tampoanele.
discurile de frana , placutele si pivotii se potrivesc de la clio2 la dsn?
Ivdanyel
pivoti de la reno se potrivesc
placutele frana

29 Mar 2011, 10:01:
intrati pe oscaro la solenza si gasiti repere de piese compatibile renault -dacia.
Ivdanyel
bieleta renault 9,
rotula de directie are si oe de solenza deci merge la supernova
DACIA :
7701 461 141
RENAULT :
7701 461 141 - 7701 469 231 - 7701464151
dar rotula de directie interioara are acelasi cote ca si ceea de solenza si aici am dubii daca s-o comand sau nu.
Longueur [mm] : 298
Taraudage/Filetage 1 : M12X1
Taraudage/Filetage 2 : M14X1.50

astept pareri.


30 Mar 2011, 14:32:
bucsi bascula r11 oe 7704 000 681 merg pe solenza implicit pe sn
acelasi cod l-am gasit si pe situl sidem cat si pe mai multe situri turcesti.


ACIA ~ SOLENZA (2003 / --) | BURÇ

Ürün Adı : BURÇ
Oskim No : 50400
OE / Referans no : 7704000681
Açıklama :
Henüz bu ürün için açıklama eklenmemiș!
bogdanelkva
Telescoapele spate din fabrica Monroe de pe Solenza se potrivesc si la Supernova?Am doua bucati pe care le-am schimbat din cauza ca se uzasera bucsele,vreau sa le vand si poate le vrea vreun posesor Supernova,sa stiu ce sa-i raspund,daca se potrivesc sau nu... smile.gif
tr04www
Se potrivesc amortizoarele. smile.gif
Maskatu
Se potrivesc si piesele de la sistemul de franare. Am cumparat eu pentru a mea, discuri de frana klaxcar, pe care scria "for solenza 1.4/1.9". Evident placutele sunt aceleasi si 90% si sabotii pe spate + rulmentii. Si probabil bucsi, pivoti, bascula.
NorbertC
Nu știți, e vreo diferență la bara anti-ruliu de la Solenza 1.4 la 1.9?

Și, dacă e mai rigidă cea de 1.9, și se potrivește pe DSN, la ce preț ar fi una?

Înafară de bara anti-ruliu, m-ar interesa și niște telescoape mai bune, mai rigide puțin decât cele originale.

La arcuri nu mă prea bag, fiindcă ar forța prea tare talerii.


Eu îmi cumpăr o DSN, săptămâna aceasta, și aș fi interesat în acele lucruri. Eu sunt pe punctul de a-mi achiziționa o DSN și îmi plac mașinile puțin mai rigide.

Mulțumesc mult!
Iulikk
QUOTE(NorbertC @ 14 Aug 2011, 23:26)
Eu sunt pe punctul de a-mi achiziționa o DSN și îmi plac mașinile puțin mai rigide.
*



Ce ai scris tu aici... se cam bate cap in cap.
NorbertC
știu, de-aia spun că aș fi interesat de acele piese, dacă ar oferi o oarecare îmbunătățire a ținutei de drum.

Nu îmi permit altă mașină momentan, și e cam nevoie mare, așa că...
Iulikk
Mai bine ii pui doua bare d-alea intre oalele de la amortizoare, in fata si in spate.

Stiu ca m-am exprimat aiurea... dar sper sa intelegi ce am vrut sa zic.
NorbertC
Stru-bar. Ms de idee. biggrin.gif

Îndată ce-o aduc acasă, pun poze cu ea. Urați-mi baftă! biggrin.gif
spielbergl
Maskatu vezi ca placutele de frana nu stiu daca se potrivesc de la Solenza la Supernova. Supernova are etrierele diferite fata de Solenza stiu 100% sigur pt. ca am cumparat 2 furtune de Solenza si a trebuit sa le duc inapoi.
b 45 bwy
merge,am pus pe nova mea discuri de solenza si placute(originale)am cu ele cam 20000 si nu au obosit,discurile sunt klaxcar,pivoti TRW de renault clio ,si capete de bara de SLZ.
Maskatu
Sunt destui pe forum cu solenze care au pus placute Ferodo FSL 114. Atat la super nova cat si pentru solenza, trebuiesc polizati pintetii de ghidaj pentru a intra mai usor in suportul etrierilor.

Cat despre discuri de frane, 100% merg de solenza. Sau daca merg pe solenza, merg si pe super nova sau nova si invers. Cand am luat klaxcar-urile, pe cutie scrie "for dacia solenza"...
b 45 bwy
eu zic mai bine sa iei placute originale de slz,nu mai polizezi nimic si au si o viata mai lunga(parerea mea)
acum cam 1 an si ceva mi le-a adus un prieten cu 150 ron discurile+placutele
lucian_1985
Spuneti-mi si mie va rog daca merge sa pun de pe o Solenza oglinda interioara pe Supernova.
Am gasit una de Solenza de vanzare si nu stiu daca sa o cumpar.

Multumesc
BoR
Oglinda interioara de Solenza are sistem de prindere pe parbriz, de asemenea la Logan.Daca tii neaparat sa montezi oglinda respectiva,iti trebuie talpa/sina care se lipeste pe parbriz si un adeziv foarte bun.
Am incercat si eu asa ceva,insa nu am gasit un adeziv eficient.Pana la urma am combinat sistemul de prindere si tija oglinzii de Dsn cu corpul propriu-zis al oglinzii de Solenza.A iesit cam asa:[attachmentid=1627759519]
NorbertC
Salut! Mi-am cumpărat o supernovă recent, și am rupt șurubul lagărului de la ștergătorul dreapta. De ce? / Cum am reușit? - Simplu: zimții pe care venea ștergătorul în sine, erau uzați, așa că am fost forțat să pun ceva șaibe cu zimți, să pot să folosesc ștergătoarele fără probleme și din exces de zel s-a rupt.

Nu știți dacă merge acel lagăr de pe o altă mașină?
adrian.petrov
Pentru "NorbertC" , desi cred ca nu esti la sectiunea care trebuie,in sensul ca aici trebuiesc specificate numai piesele care se potrivesc de la clio/solenta pe supernova - pot sa iti spun ca trebuie sa desfaci tot ansamblul stergatoare si sa schimbi tot axul cu probleme ( ax pe care il iei de nou sau il cauti la dezmembarari ), nu este greu dar ai ceva de lucru .
NorbertC
pff, merci. Știu că e ceva de lucru, dar mă gândeam dacă or fi compatibile. La dezmembrări nu am avut succes, iar să iau tot ansamblul cu motoraș, costă vreo 500RON, bani care nu-i am acum.

Merci de răspuns! smile.gif
adrian.petrov
Cred ca scapi mai ieftin, daca dai jos tot ansamblul ; desfaci axul cu probleme si te duci in vitan barzesti si cauti doar axul afectat ( ca parca am vazut pe acolo - nu stiu daca se potriveste de la dacia 1310- trebuie masurat , ca asa seamana ) - sau vezi la dezmembrari supernova pe ocazii.ro
slash21
QUOTE(NorbertC @ 8 Nov 2011, 17:37)
Salut! Mi-am cumpărat o supernovă recent, și am rupt șurubul lagărului de la ștergătorul dreapta. De ce? / Cum am reușit? - Simplu: zimții pe care venea ștergătorul în sine, erau uzați, așa că am fost forțat să pun ceva șaibe cu zimți, să pot să folosesc ștergătoarele fără probleme și din exces de zel s-a rupt.

Nu știți dacă merge acel lagăr de pe o altă mașină?
*


cred ca este vorba de acel suport pe care vine prins bratul stergatorului.si eu am reusit sa rup filetul,da problema sa rezolvat.la magazinele de piese auto nu cred ca gasesti dar incearca,daca nu gasesti desfa acea piesa si cauta un strungar care iti va face alta.mie mi-o facut-o maicamea care ii strungar si nu m-o costat nimic.
NorbertC
exact de acela este vorba, tot aceeași problemă (filetul rupt).

Mersi mult, nu m-am gândit la un strungar până acum. Ms de idee! biggrin.gif
crick
Stie cineva, ansamblul stergatoare(ce se afla sub capota nu bratele) Solenza este identic cu cel de DSN(Nova)? Ma intereseaza o biela din acel ansamblu si vreau sa stiu daca sunt compatibile.Multumesc.
crick
Tot eu dau raspunsul: este diferit ; biela este mai scurta, motorul cu angrenajul este asezat invers.
DaciaNovaGT1999
Salut!
Am un Nova si ma intereseaza daca se potriveste cadrul motor de la DSN, Solenza sau de la Clio ? ( chiar daca trebuie ceva modificari minore, al meu era tare ruginit si acuma este sudat ... si nu imi place )
CT-03-JTR
QUOTE(DaciaNovaGT1999 @ 22 Apr 2012, 21:45)
Salut!
Am un Nova si ma intereseaza daca se potriveste cadrul motor de la DSN, Solenza sau de la Clio ? ( chiar daca trebuie ceva modificari minore, al meu era tare ruginit si acuma este sudat ... si nu imi place )
*




Din cate stiu eu merge cadrul de la toate 3.
SERGIULICA04FUX
de supernova sigur se potriveste
NorbertC
am rezolvat cu ștergătorul așa: am luat un burghiu de 3mm, un cui și pe cineva să țină ștergătorul în poziția dorită. am dat gaură, am pus cuiul, merge perfect!:))


acum că sunt în situația că trebuie să fac câteva reparații la mașină mă întreb dacă merg următoarele pe DSN:

bară anti-ruliu de CLIO/SLZ diesel și implicit-> e vreo diferență?

ce combinație de amortizoare+arcuri ar cea mai bună?

discuri frână+etrieri de pe logan mcv?

bolțurile de uși de pe logan?


și dacă v-aș ruga să-mi da-ți un sfat pt suspensia spate, configurația stock e bună sau poate fi îmbunătățită luând piese de pe unul din modelele înrudite, și dacă da, care?


Vă mulțumesc foarte mult anticipiat!
br85shu
eu folosesc discuri de asam si placute de renault 5 turbo de la ferodo si sunt foarte multumit . Stima. trebuie polizat un pinten pe partea inferioara a placutei .
Catamarios
salut!am si eu o intrebare: se potriveste cupla volan de la slz pe dsn?adica sa fiu mai explicit vreau sa cumpar de la o solenza de 1.9d cupla volan(axul care se prinde volanul pana in caseta cu tot cu axul cardanic pana in caseta de directie) se potriveste?am gasit sa o cumpar noua cu 80 de lei!Ma scuzati daca nu am spus denumirile corect dar...nu prea stiu cum se numeste axul acela
danciusergiu84
ax volan si nu se potriveste
electronistul21
nu,nu se potrivesc la dimensiuni,desi sunt foarte asemanatoare.
Traznitul
Vreau sa-mi schimb portierele de la Super Nova mea cu unele de Solenta, mai précis ambele de pe dreapta. Poate cineva sa-mi dea un sfat la ce sa ma astept daca incerc o asemenea operatiune?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.