Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pompa la stropit parbrizu'
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
vi_escu
Are cine vre-o idee cum se repara pompa de la istalatia aia de stropit parbrizul?
dantes
se schimba...320k lei
camouflage
pompa sau motorasul care o antreneaza?
gcristi
QUOTE(camouflage @ 19 Nov 2004, 09:31)
pompa sau motorasul care o antreneaza?
*



Daca e vorba de motoras ai sanse sa il repari , il scoti il desfaci il ungi cu ulei pe la lagare dar ulei fin si in cazu in care nu e ars ci doar gripat o sa isi dea drumu in rest daca ai 1300 de aia care are pompa deci nu motoras habarnam nam vazut asa ceva doar am auzit .
mewtwo
QUOTE(camouflage @ 19 Nov 2004, 10:31)
pompa sau motorasul care o antreneaza?
*



Pai ce model este ? Cumva pompa este un corp de culoare neagra pe langa rezervorul de lichid ? Daca da, afla ca pompa nu gasesti (la modelul respectiv se afla atasata la motorul electric) daca o desfaci, nu o mai poti rapara, solutie : una noua care se livreaza cu tot cu motor, si montata cu pompa in jos, pentru ca dupa un timp va curge lichid din ea ! Vezi si ce lichid bagi sa speli parbrizul : pune ceva gata preparat nu ceva facut in casa !

Eu am schimbat vre-o 3, le-am montat asa cum am zis mai sus si degeaba, dupa o vreme se blocau . Acum am gasit la o Dacie veche un sistem cu tot cu rezervor, (e micut ce-i drept, intra cam 1.5-2 litri) si merge pe orice vreme super...este un model la care pompa are legatura cu fundul rezervorului, dar este atasata la rezervor prin exterior si este fabricata de nemti ! Vad ca de 4 ani tine fara vre-o figura ! N-ar fi rau sa incerci pe la dezmembrari sa gasesti asa ceva !

Bafta !
ydaniel
eu o am din 95 de kand era limuzina noua!!o folosesc ffff fmult pe dn1 consum kam 12 litri de solutie pe iarana.solutia e 25k litru 3 soluitie restul apa.merge sssssssssssssssuuuuuuuuuuper bine
AC
QUOTE
mewtwo  19 Nov 2004, 10:28
QUOTE

Acum am gasit la o Dacie veche un sistem cu tot cu rezervor, (e micut ce-i drept, intra cam 1.5-2 litri) si merge pe orice vreme super...este un model la care pompa are legatura cu fundul rezervorului, dar este atasata la rezervor prin exterior si este fabricata de nemti !

Si eu am l afel la masina mea si merge brici de 16 ani! smile.gif
pleosc
Porcaria mea de pompa am schimbat-o anu trecut si acum,in pragul iernii m-a lasat.Am auzit ca pompa de RABA se potriveste si e mai buna,e adevarat?
adumitrachy
Eu anul asta am cumparat 3 pompe, iar de-abia a IV a vad ca imi merge bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.