Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sigurante usi logan crom.
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Imparatul
Am gasit pe un site niste sigurante pentru usile de la Logan, cromate si arata foarte bine.
Dar avand in vedere forma acestora, este imposibila schimbarea acestora prin insurubare/desurubare.
Stie cineva cum se procedeaza la scoaterea si montarea celor cromate? Trebuie data jos fatza de la portiera, sau doar prin tragere in sus mai fostzata?

Multumesc.
speed_fane
pune si tu un link ceva
Imparatul
Am gasit din greseala acel link. momentan nu mai dau de el. dar cum o sa-l gasesc o sa postez.

ideea e daca pentru a le schimba e nevoie de dat jos fata de portiera sau nu. asta era intrebarea principala.

am gasit http://www.auto100.ro/products.php?id=60 - astea sunt. eu zic ca se potrivesc, nu?
alexis
Sigurantele originale au plasticul turnat pe tija de comanda. Eu le-am schimbat cu cele pe care le-ai gasit tu pe net in felul urmator 053.gif :
1. am demontat fetele de usi;
2. am demontat tijele de comanda;
3. am taiat tijele de comanda astfel incat noul buton sa apara la aceeasi inaltime fata de fata de usa ca in varianta originala (de plastic);
4. la noile butoane am largit si adancit gaurile existente astfel incat sa intre pe tija de comanda;
5. pe tijele de comanda am realizat niste striatii cu ajutorul unei mini-freze (la rigoare merge si cu o lama de bonfaier);
6. in gaurile din butoanele de aluminiu am indesat putin(!) poxipol si le-am infipt in tijele de comanda pregatite anterior (vezi pct.5).

O sa revin cu poze pentru a vedea cum arata varianta finala.
alexis
Poze
driverx
Gizas craist........rolleyes.gif
PaulT
Doamne...Asta vrea sa fie imbunatatire???
chelloo83
mare e gradina ta Doamne !!!
klaus
Mie spre exemplu imi plac mai mult decat alea standard...
cosmin_2300
QUOTE(chelloo83 @ 19 Jan 2008, 19:00)
mare e gradina ta Doamne !!!
*


Daca omului ii plac , cine esti tu sa te c*aci in gustul lui ?!
Eu nu ma omor dupa ele , dar daca proprietarului ii plac , toate cele bune !
IRONICK
Degeaba arata mai bine sigurantele, daca nu se potrivesc pe masina. Crom si plastic mult ...
chelloo83
QUOTE(klaus @ 19 Jan 2008, 19:52)
Mie spre exemplu imi plac mai mult decat alea standard...
*



sunt uimit!!! (ca tocmai lu' matale ii place) dar dupa cum am mai auzit pe undeva : viata e complexa si are multe aspecte !!!

QUOTE(cosmin_2300 @ 19 Jan 2008, 20:25)
Daca omului ii plac , cine esti tu sa te c*aci in gustul lui ?!
Eu nu ma omor dupa ele , dar daca proprietarului ii plac , toate cele bune !
*



nu am vrut sa supar pe nimeni !!! doar ma mir !!!!

IRONICK are dreptate !!! sigurantel poate du bine ... dar nu pe logan

19 Jan 2008, 20:36:
scuze pentru analfabetism dar am varsat apa pe tastatura... blush.gif
cosmin_2300
Nu cred ca ai jignit pe cineva ... eu am vrut sa subliniez faptul ca gusturile nu se discuta ... desi tie nu-ti plac , altuia poate-i plac ...

speed_fane
Desi apreciez munca depusa........tiganie curata.....parerea mea.
AR-18-MOS
Se pare ca si aici " se face tiuning" ... sleep.gif
V a L y O
Sunt ok din punctul meu de vedere. Dar, eu as vrea unele mai scurte. Cand inchizi sa nu le poti deschide decat din butonul de pe bord.
AR-18-MOS
Vrei sa faci "prostii"? naughty.gif
Serje
V a L y O pai atunci ce rost mai are sa pui altele? Nu-i mai simplu sa le desfintezi pur si simplu, si sa pui niste capacele sa acoperi spatiu gol?
lulu-gl
sa nu creada pasagerii ca sunt brichete, si sa se repeada cu capu'n geam, dupa scanteie..... radmasa.gif
alexis
Ca sa inchei seria de comentarii "colorate" ale coforumistilor: am uitat sa precizez ca sigurantele respective sunt din aluminiu si sunt pentru Clio, fiind fabricate de Lampa (Italia).
Toate bune...
chelloo83
QUOTE(alexis @ 20 Jan 2008, 01:54)
Ca sa inchei seria de comentarii "colorate" ale coforumistilor: am uitat sa precizez ca sigurantele respective sunt din aluminiu si sunt pentru Clio, fiind fabricate de Lampa (Italia).
Toate bune...
*



risc...ca nu pot !!!

asta explica tot icon_mrgreen.gif
B-53-SDP
Oameni bunni eu nu va inteleg de ce atata ironie pentru chestia asta ?

Cred ca cei care raspund cu chestii de genul " Asta e inbunatatire....."; "Arata urat..." s.a. sunt cei care nu au nimic modificat sau in plus fata de ce a pus fabrica pe masina.

Oameni buni daca voi nu agreati asemenea modificari atunci de ce va uitati pe topic.

@alexis: Bravo arata foarte bine felicitari si prezinta si alte modificari si nu pune la suflet ce spun unii si altii care au masina cum a iesit din fabrica asa moare.
lulu-gl
serios ? tongue.gif
aici e chestie de gust, nu de o impunere, dar "asa e unii", se reped...
daca omului ii place, e fix problema lui.
in rest mai "cetim"si noi pe acilea, ca de, ne mai cultivam....offf, gramaticaaaa....
IRONICK
QUOTE(B-53-SDP @ 21 Jan 2008, 00:46)
Cred ca cei care raspund cu chestii de genul " Asta e inbunatatire....."; "Arata urat..." s.a. sunt cei care nu au nimic modificat sau in plus fata de ce a pus fabrica pe masina.
Vobeste unu care si-a dat jos emblema Dacia!
Mario_b
QUOTE(klaus @ 19 Jan 2008, 18:52)
Mie spre exemplu imi plac mai mult decat alea standard...
*


Mie in schimb nu-mi plac. De fapt nu-mi plac cioturile alea cu totul, daca as putea le-as da jos.
Serje
Si cine sau ce te opreste?
V a L y O
Gaura care ramane. Capacele sa astup gaurile nu am vazut. sad.gif
PaulT
QUOTE(B-53-SDP @ 21 Jan 2008, 01:46)
Oameni bunni eu nu va inteleg de ce atata ironie pentru chestia asta ?

Cred ca cei care raspund cu chestii de genul " Asta e inbunatatire....."; "Arata urat..." s.a. sunt cei care nu au nimic modificat sau in plus fata de ce a pus fabrica pe masina.

Oameni buni daca voi nu agreati asemenea modificari atunci de ce va uitati pe topic.

@alexis: Bravo arata foarte bine felicitari si prezinta si alte modificari si nu pune la suflet ce spun unii si altii care au masina cum a iesit din fabrica asa moare.
*




Te asigur ca masina nu e asa cum a iesit din fabrica.Nici una din masini...Dar modificarile nu sunt de genul acesta..Si daca ma citezi,te rog sa ma citezi corect.Am spus:"" asta vrea sa fie imbunatatire?""
Serje
Capacele sa astupi gaurile alea nu-s greu de facut , n-ai vazut ca probabil nu-i multa lume interesata sa le astupe. Dar daca chiar vrei studiaza pe acolo mai atent si o sa vezi ca nui greu de confectionat niste capacele.
unEL
Dupa cum se zice fiecare cu gustul lui.
Cum arata in poza acolo imi place.
Dar totusi trebuie sa se potriveasca cu restul interiorului.
Oricum, cel care le-a pus trebuie macar apreciat pt. munca depusa, si pt. postul lui explicit.
D-FENS
N-arata rau,principalul e sa-i placa celui care le foloseste,nu?
fullfit46
QUOTE(klaus @ 19 Jan 2008, 19:52)
Mie spre exemplu imi plac mai mult decat alea standard...
*




QUOTE(B-53-SDP @ 21 Jan 2008, 01:46)
Oameni bunni eu nu va inteleg de ce atata ironie pentru chestia asta ?

Cred ca cei care raspund cu chestii de genul " Asta e inbunatatire....."; "Arata urat..." s.a. sunt cei care nu au nimic modificat sau in plus fata de ce a pus fabrica pe masina.

Oameni buni daca voi nu agreati asemenea modificari atunci de ce va uitati pe topic.

@alexis: Bravo arata foarte bine felicitari si prezinta si alte modificari si nu pune la suflet ce spun unii si altii care au masina cum a iesit din fabrica asa moare.
*




Da chiar asa....are dreptate si Klaus si B-53-SDP :e mult mai bine asha....decat plasticul ala negru...care se "ZGARIASE" de la atata armat-dezarmat. 10561582.gif Tot EU biggrin.gif
banutu
Puteti introduce in aceste sigurante cate un led care sa se aprinda cat timp este alarma activa (gen VW ,audi). Cum am facut eu ...
Dsign
Esti nebun!!! Bravo! Felicitari pentru migaleala
AR-18-MOS
QUOTE(banutu @ 19 Jul 2008, 22:03)
Puteti introduce in aceste sigurante cate un led care sa se aprinda cat timp este alarma activa (gen VW ,audi). Cum am facut eu ...
*


Da' plictisit mai esti ... Bravo.
IRONICK
QUOTE(banutu @ 19 Jul 2008, 23:03)
Puteti introduce in aceste sigurante cate un led care sa se aprinda cat timp este alarma activa (gen VW ,audi). Cum am facut eu ...
Eu mi-am montat led langa siguranta de la sofer. Cred ca are mai mult de un an si jumatate de cand am pus.
banutu
Na fiecare cu "pasaricile" lui.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.