Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problem inghet
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
psihoursu
Sal de cand a inceput sa ninga am cel mai tare antifurt . Imi ingheata iala si nu mai pot sa deschid masina decat cu 2l de apa calda. Ce pot sa fac sa nu imi mai inghete iala ca m-a disperat. un vecin imi spunea sa pun lichid de frana in ea.
Adrian_Boy
Am luat eu o sticluta mica de lichid de dezghezat dintr-un supermachet mare, 4 lei.

Sau spray de dezghezat, s-a mai vb pe aici de asa ceva biggrin.gif
tarzy
ulei de motor ... mai subtirel si bagat in iala cu seringa

mai la indemana cred ca gasesti ulei de se foloseste la gresarea masinii de cusut

diaconuliviu
QUOTE(psihoursu @ 17 Dec 2007, 11:03)
Sal de cand a inceput sa ninga am cel mai tare antifurt . Imi ingheata iala si nu mai pot sa deschid masina decat cu 2l de apa calda. [...]

Ingheata butucul sau mecanismul?
Adica:
1. Nu poti roti cheia in butuc = butuc inghetat - pune putin antigel in el, cu o seringa.
2. Se roteste cheia in butuc dar nu se descuie usa = mecanism inghetat - se demonteaza fata interioara a usii, se incalzeste cu un "fon" pina se dezgheata si se evapora apa, se unge mecanismul cu ulei bun.
psihoursu
mecanismul ingheata. Am inchidere centralizata si nu mace nimic cand ii dau sa o descui


<span class='edit'>17 Dec 2007, 14:05:</span>
am o suflanta la munca pot sa incalzesc iala fara sa desfac usa. are piese din plastic?
Adrian_Boy
Cu bateria cum stai ?
psihoursu
e buna nu cred ca are un an

17 Dec 2007, 14:17:
nu e din baterie ca nu mere sa o descui nici cu cheia. Cand o descui totn apa calda pe iala si o deschid si o inchid din alarma
Rafi
QUOTE(psihoursu @ 17 Dec 2007, 11:03)
Sal de cand a inceput sa ninga am cel mai tare antifurt . Imi ingheata iala si nu mai pot sa deschid masina decat cu 2l de apa calda. Ce pot sa fac sa nu imi mai inghete iala ca m-a disperat. un vecin imi spunea sa pun lichid de frana in ea.
*


SA NU FACI ASTA ph34r.gif o sa rugineasca din cate stiu eu sleep.gif
PS:eu odata am facut p..i pe usa ca sa se deschida ca nu aveam de unde sa pun apa calda 04.gif sper ca nu sa suparat masina ca am facut treaba asta la propriu am amenintato de multe ori ca fac asta radmasa.gif
psihoursu
rugineste mai tare de la pipi tongue.gif
diaconuliviu
QUOTE(psihoursu @ 17 Dec 2007, 13:03)
mecanismul ingheata. Am inchidere centralizata si nu face nimic cand ii dau sa o descui
am o suflanta la munca pot sa incalzesc iala fara sa desfac usa. are piese din plastic?


Sint piese din plastic; una din ele e "furculita", piesa de legatura dintre "yala" si mecanismul de zavorire. Probabil prin incalzire mai usoara si pe termen mai lung se va evapora; solutia cea mai sigura insa e cea "lipsa de lene", demontare, vazut la fata locului, rezolvat problema; poate sint gripaje combinate cu inghetul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.