Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cum se monteaza ceasurile de apa si ulei?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
kaput
Salut sunt nou pe forum, am o batranica 1300/1977 si as dori sa-i montez ceasuri de temperatura apa si presiune ulei.
multumesc celor care vor avea amabilitatea sa ma ajute.
bdaniy
pai prima data iti trebuie un "t" pt ulei si un bulb de ulei de ceas, o placa la motor in care sa intre cei doi bulbi de apa si un bulb apa ceas, cele 2 ceasuri, un suport in care sa le montezi si ceva fire.Partea electrica la ceasuri:masa, + pozitie(daca vrei iluminare la ele), + contact(alimentare ceasuri), si cate un fir de la cei doi senzori noi, apa si ulei. "T"-ul ala intra in loc la bulbul de ulei existent acum pe masina, iar acesta si cel nou in capetele ramase libere, iar placa de pe motor se schimba(ia si o garnitura sa o inlocuiesti) si se monteaza senzorii.
Spor
Minel
Daca nu ma insel "T"-ul acela este montat pe masina dar nu a fost legat decat manocontactul de ulei ,care iti aprinde becul cu pricina in bord la punerea contactului.
Sonda pt indicare temperatura apa se afla pe chiuloasa in dreptul bateriei,de fapt sunt 2, un manocontact care aprinde becul de la apa in bord cand pui contactul si cealalta care iti indica temperatura apei .
Ceasurile sunt model analogic ma gandesc iar legaturile se fac exact cum a precizat colegul mai sus ,ai un (+) pe contact ,un (-) si firul de la sonda indicator presiune ulei ,respectiv temperatura apa si un locas unde intra un bec de 2 W cu soclu baioneta !!!
Bafta !!
kaput
Multumesc mult de tot o sa incerc si o sa va tin la curent.
bdaniy
QUOTE(Minel @ 18 Dec 2007, 09:42)
Daca nu ma insel "T"-ul acela este montat pe masina dar nu a fost legat decat manocontactul de ulei ,care iti aprinde becul cu pricina in bord la punerea contactului.
Sonda pt indicare temperatura apa se afla pe chiuloasa in dreptul bateriei,de fapt sunt 2, un manocontact care aprinde becul de la apa in bord cand pui contactul si cealalta care iti indica temperatura apei .
Ceasurile sunt model analogic ma gandesc iar legaturile se fac exact cum a precizat colegul mai sus ,ai un (+) pe contact ,un (-) si firul de la sonda indicator presiune ulei ,respectiv temperatura apa si un locas unde intra un bec de 2 W cu soclu baioneta !!!
Bafta !!
*



La modelel care nu au ceasuri din fabrica nu exista nici "t"-ul nici placa de la chiulasa pentru 2 bulbi, asta daca nu a modificat careva si nu o terminat lucrarea.

post-336-1110552475.gif

Cultura generala: mano = presiune - mano-contact, mano-metru
termo=temperatura - termo-contact, termo-metru
Poate nu era momentu dar am considerat ca e util
floryyn
QUOTE(kaput @ 18 Dec 2007, 10:09)
Multumesc mult de tot o sa incerc si o sa va tin la curent.
*



Salut! Am si eu de ceva vreme ceasurile alea de apa si ulei, luate noi din magazin, de Electroprecizia. Pana acum n-am avut vreme de ele, dar intrucat am unele dubii privind lubrifierea motorului dupa schimbul de ulei, vreau sa le montez.

Mi-am procurat tot ce trebuie, insa m-am blocat la o chestiune aparent simpla: unde si cum sa le montez pe bordul de 1300?! kaput, tu unde le-ai fixat pe batranica ta? O idee ar fi sa le fixez cumva sub bord, sub scrumiera. Acolo vad ca exista o cutie dreptunghiulara de tabla, in care intra scrumiera, cutie de care este fixat in partea de sus si ansamblul comenzilor de incalzire-dezaburire.

Acum, cu chiu cu vai as fixa eu ceasurile acolo, nelamurirea este insa urmatoarea: cutia aia metalica are in spate 2 borne, la una din ele sunt legate 2 fire care merg pe undeva pe sub bord: alea sunt legate la masa sau ce reprezinta. Daca prind prin suruburi cadrul metalic al ceasurilor de cutia aia metalica cu fire legate de ea, e ok sau trebuie procedat altfel? Intrebarea poate ca e stupida, dar decat sa fac vreo prostie mai bine intreb icon_mrgreen.gif, am dat 700 de mii pe ceasuri si n-as vrea sa le prajesc...
kaput
Tot la pb asta m-am oprit si eu. Nu stiu unde sa le pun mai ales ca vreau sa o vopsesc.
cred ca mai bine le montez dupa aia. Am in rest tot ce trebuie.
Daca ai o solutie buna tare as vrea sa aud si eu. Toate cele bune.
pavel_daniel
Salut.Ceasurile de apa si ulei se monteaza astfel:daca intorci aparatul cu bornele spre tine ai sa vezi trei borne.Cea din stanga are un inel verde.Este plusul.Borna din dreapta are un inel alb.Acolo se conecteaza firul care duce la aparatul tau de masura(mano-contact sau termo-contact).Borna din mijloc este masa.Plusul il iei de pe rigleta de sub bord,cea din stanga care are tensiune doar cu contactul pus.Succes.Daca te mai pot ajuta scrie-mi.Sunt electrician auto si-ti pot da sfaturi.
1300
un exemplu =>>
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.