Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Distanta mica intre roata si aripa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
valo
Cred ca a fost lovita frontal de catre fostul proprietar, dar nu stiu daca problema e de acolo. Distanta intre rotile din fata si aripi este de 3-4 centimetri, pe directia orizontala, in partea din spate.
[attachmentid=1627424146]
Daca virez, anvelopele se apropie si mai mult de aripa.

Ce pot face pentru a le "trage" mai in fata? Sau mai bine spus, se poate face ceva? Cineva mi-a spus ca se pot "trage din tiranti", apoi reglat unghiul de fuga, astea intr-un service. Cat de adevarat este?
argon
Daca masina merge drept, si nu atinge in aripi cu rotile, nu trage din nimic, presupun ca ai gume si jante standard?!

De unde stii ca nu aripile sunt vinovate? mai ales daca a pus de SRL...
diaconuliviu
Mergi la un centru de reglaj directie, e posibil sa ai dezaxari, fuga prea mica, uzuri in bucse, etc. E posibil si cum a spus argon, sa ai aripi de srl dar....
valo
Jantele si gumele sunt standard, exact cele trecute in talon, adica 165/70/r13.

Nu stiu daca aripile sunt de vina, nici nu-mi imaginez cum pot fi dealtfel, pentru ca la mecanica nu ma pricep, prind si eu tot ce pot, odata cu experienta. Imi spunea cineva sa-i pun aripi de papuc, ca alea ofera un spatiu mai mare pentru roti.

Masina merge drept, unghiul de fuga e bun, dar nu am constientizat problema pana cand am vazut primii fulgi de zapada. M-am gandit brusc ca eu nu pot sa-i pun lanturi. Asa ca de cand cu zapada am mai gasit un motiv de stres (inca mai am mamaliga in geam...)
argon
Daca la verificarea unghiurilor a iesit bine, eu zic ca problema sunt aripile. Daca din cauza lanturilor nu poti dormi noaptea, stai linistit, peste 90% din soferi nu au folosit lanturi niciodata, sau foarte rar.

Mai e posbil sa fi avut un accident urat, si sunt sudate aiurea lonjeroanele, prea mare bataie de cap sa te apuci sa rezolvi asta, mai bine iei alta masina.
valo
Nu am facut verificarea unghiului de fuga. Masina o am de un an si o conduc de 6 luni. Unghiul de fuga spun ca e in regula pentru ca dupa 11.000 km arata tot ca noi (sunt niste matadoare). Ceea ce ma streseaza cu adevarat este ca mi se pare ca roata din stanga-fata e apropiata ceva mai mult decat in momentul cand am observat asta. Abia astept sa merg la un service, dar am preferat sa intreb si aici de teama sa nu ma ia de idiot (cu toate ca poate chiar sunt).

Momentan, alta masina nu-mi permit...
argon
Cel mai bine mergi in service, sa-ti verifice directia si bucsaria, poti sa-i intrebi orice, ca tu dai banii.

De curiozitate, masoara ampatamentul, si vezi daca corespunde cu datele oficiale.
valo
Voi reveni aici, multumesc mult!
argon
revin cu ampatamentul ala, ar trebui sa fie 2441 mm masurat din centrul rotilor, ma uit si acasa sa vad, ca valoarea asta am gasit-o pe net. Deci e vorba de distanta masurata din centrul rotilor de pe o parte.
nelu_1985
din cauza aripilor proaste. eu am vazut masina care avea intre aripa si roata 2,5 cm masurat de mine ca eram tare curios.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.