Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fuge spatele
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
StefanT
Recomandati-mi va rog in Bucuresti un service sa verific ce trebuie pe spate (chiar, ce trebuie verificat?) sa nu mai fuga asa.

Precizez ca am 4 cauciucuri de iarna in stare f buna, rotile nu merg stramb, nu-s 8, e inexplicabil. Insa si la mers drept pe zapada, la 50 la ora fuge permanent si trebuie sa o redresez. Nu tare, dar e stresant.

In week-end am venit de la Bacau si am facut 5 ore si ceva.

Deci:

1. Ce poate cauza asemenea comportament?

2. Unde ii administrez tratamentul?

Multumesc!


P.S.: Eu banuiesc sa "agate" tamburii pe vreo roata din spate....
argon
Ridica pe cric spatele pe rand si vezi daca agata. Daca nu, poate ai puntea stramba?!
han_1.6 mpi
verifica bascula spate. ai acolo un element de fixare caruia ii mai zboara surubul .
StefanT
M-am gandit sa ridic spatele si cred ca asta o sa fac, dar as fi ales solutia mai comoda, un service, s-o puna pe ceva sa testeze unghiuri chestii, ce stiu eu...

Punte stramba nu cred, ptr ca am rugat pe cineva cu o masina sa mearga in spatele meu si nu se invarteau alandala, doar fugea usor spatele....

Multumesc!

@han_1.6_mpi, ms de asemenea


P.S.: repartirorul iese din discutie, zic eu, pentru ca spatele fuge si pe drum drept, la viteza constanta, nu la franare numai.
argon
ala ce a stat in spatele tau nu isi poate da seama daca e puntea stramba, doar daca e stramba in asa hal de sta sa cada, cel mai bine se vede la testul de unghiuri. Eu zic sa ridici spatele, macar stii de o treaba, sa nu mai platesti si testul de unghiuri, care e minim 60 ron.
han_1.6 mpi
ar fi de verificat si tendoanele. dar cel mai posibil este din bascula spate. am patit si eu treaba asta mai demult. te bagi sub masina si verifici singur ca e la vedere.
StefanT
Asa iau o punte SH de la o Dacie mai noua ca nu cred ca trece de 60 biggrin.gif
O punte noua cat e ?? parca era vreo 150 de lei

Han_1.6_mpi, vrei te rog sa imi explici unde anume sa caut surubul, ca nu prea am idee blush.gif
han_1.6 mpi
stii unde este bascula spate si cum arata ? daca da ai acolo un element de fixare intre bascula si punte, element caruia ii mai sare surubul si atunci puntea ramane fixata doar in tendoane si amortizoare. deci nu mai este rigidizata prin bascula .
StefanT
Merci mult, o sa verific maine dimineata smile.gif
msanyix
Ori ai perdut surubul acela ori ti s-a rupt bascula langa surub.
Dac nu ai probleme cu bascula masoara cu ceva daca cele doua roti din spate sint paralele.

Bafta
StefanT
Azi am observat ceva blink.gif
La mers f incet, genul 5-10 kmph, spatele se leagana. Mai mult pe verticala blink.gif de parca ar fi roata ovala blink.gif
Dar roata nu e ovala, ca-s si echilibrate, si tubless....

Idei...? blink.gif E tot un simptom al basculei? huh.gif
logan_dci_bz
problema ta este cu siguranta punte stramba.nu se poate vedea cu ochiul liber .am avut aceeasi problema si am schimbat puntea
mad toz
Ai inaltatoare la amortizoare?Verifica poate sa rupt tija de la vreun amortizor.Eu asa am patit-o si la viteza mare imi trepida masina,sau meream pe drumuri cu denivelari.
Merced
Mie asta vara mi s-a rupt suportul de brat(presupun ca aia e bascula nu? ) dar roata imi juca pe orizontala. Test simplu e sa impingi cu piciorul in roata, mie mi se ducea lejer spre prag daca impingeam intr-o bordura cu spatele de exemplu. Drumurile au fost uscate deci nu stiu daca ar fi si tras aiurea pe drumuri de iarna.
Mai merita sa verifici amortizoare/arcuri dupa cum s-a zis, eventual mergi si in service.
Totusi cel mai usor testezi cum ti-am zis eu, impingand cu piciorul intr-un sens de mers sau altul(normal, fara frana de mana trasa ca nu se misca roata) si verifici pe cric daca agata vreo roata cum ti-a zis argon. Daca nu, fuga in service.
StefanT
rotile n-au pic de joc (ridicat pe cric ieri).
Am niste arcuri suplimentare pe spate, montat asta vara. S-au lasat mult de atunci si ele, e numai bine acum. Daca stau sa ma gandesc bine, poate de acolo o fi sleep.gif S-o chinuit un pic nea ala sa le monteze, si am schimbat si un arc pe stanga. Puntea nu a fost lovita deloc, dar deloc. Nici macar borduri nu urc cu ea.
apollo
verifica cauciucurile pe interior sa vezi daca ai vreo gālma.

ridici masina pe spate si invarti de roata.te uiti din toate unghiurile la ea sa vezi daca deviaza.verifica , mai bine zis uitat-te pe centrul lui.acolo are o sarma la care multi ii zic "sarpe" dar nu stiu de ce smile.gif
StefanT
Cauciucurile nu au galme.
Intai am avut Semperit noi de vara (sau iarna-vara..) Si acum am montat de iarna, suspectand ca acest comportament se datora faptulu ca fata avea iarna si spatele nu. Dar nu s-a imbunatatit comportamentul aproape deloc.

Eu suspectez asa:

1.Montare defectuoasa a arcurilor
2.Punte stramba

Oricum la Bacau ma duc in service ca aici habar n-am unde smile.gif

Va multumesc frumos pentru sfaturi!
nelu_1985
da jos urgent arcurile alea suplimentare, ele sunt cauza derapajelor. banuiesc ca topaie masina..........
StefanT
Nu-s alea cauza, ci faptul ca topaie pe orizontala, suspectez puntea. Arcurile oricum de asta vara in 20-25.000 km s-au inmuiat destul, plus ca se manifesta la fel cu masina incarcata (200 km in portbagaj + o pers in spate). E clar ceva stramb.


Merci smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.