Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Protectie discuri de frana
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2
IRONICK
Pentru cine vrea sa isi monteze. Protejeaza discurile de mizerie si elementele suspensiei de caldura degajata de disc.

[attachmentid=1627424422]

[attachmentid=1627424423]

[attachmentid=1627424424]
bobo77
Tu le-ai montat?
IRONICK
Ale mele stau pe balcon de foarte mult timp. Am cumparat doua seturi (al 2-lea set tocmai s-a vandut la bursa ... ), dar din lipsa de timp nu le-am montat nici acum. Cand mi-am schimbat amortizoarele, nu le-am avut la mine.
vi_escu
QUOTE(IRONICK @ 20 Dec 2007, 13:49)
Protejeaza ..... elementele suspensiei de caldura degajata de disc.
*



Nu vreau sa fiu carcotas dar asta nu insemna ca impiedica o racire optima a discurilor?
IRONICK
Sa incep cu Transfagarasanu? Sau sa iti zic sa te uiti la alte masini din tarile cu apa calda? Ghidul ala de aer din carenaj ghici unde duce?

PS. Pana si Lada 1200 (din '78) avea asa ceva.
YRX
Cat costa?
De la ce masina provin?
parpanel
Cam mult de munca...
Am vazut la "bursa" cu 25 RON.
IRONICK
QUOTE(parpanel @ 20 Dec 2007, 15:01)
Cam mult de munca...
Intradevar, mai bine un autocolant de usa sau niste ploape. Eventual niste geamuri afumate si un ornament pentru esapament din inox ...
QUOTE(YRX @ 20 Dec 2007, 14:56)
Cat costa?De la ce masina provin?
4,35Euro cu TVA/buc
Suruburile nu stiu cat costa acum, dar cand am cumparat "tablele", pretul suruburilor depasea cei 4,35Euro x 2 ... . Se monteaza pe versiunile de export.
YRX
Da, merita investitia, dar cand voi umbla la placute sau discuri (ca sa nu muncesc de doua ori).
Ai dracu', tot la export merg lucrurile bune! biggrin.gif
han_1.6 mpi
cum sa fie mult de munca ? apropos: si dacia 1300 avea ceva asemanator.
argon
QUOTE(vi_escu @ 20 Dec 2007, 14:26)
Nu vreau sa fiu carcotas dar asta nu insemna ca impiedica o racire optima a discurilor?
*



Da' la masinile mai rasarite impiedica racirea? De fapt nu la masinile rasarite, daca stau bine sa ma gandesc Dacia 1300/1310 are standard din fabrica asa ceva, si de 40 de ani nu s-a plans nimeni de racire, la Logan nu-s puse din cu totul alt motiv, acelasi cu bara stabilizatoare.

PS: mi-a luat-o han_1.6 mpi inainte.
Corbu'
IRONICK cate suruburi trebuie pentru una bucata protectie? Se gasesc si in reteaua Renault sau numai la Dacia?
Poti da te rog codul la suruburilor cu cap infundat ca sa putem comanda, eventual daca sunt diferite in functie de unde se pun baga codurile la toate! 10x
Din pozele cu pachetele, discul apare ca o bucata/disc, dar din schema sunt 2/disc. Cum e pana la urma?
klaus
e una/disc, doar ca-s diferite sunt stanga/dreapta.
parpanel
Eu nu am avut pe 1210, dar probabil o fi demontat protectiile primul proprietar.
Pretul nu e mare dar trebuie timp si ceva cunostinte. Nu am reusit nici luna asta sa schimb placutele de frana din cauza vremii.
IRONICK
QUOTE(Corbu' @ 20 Dec 2007, 17:11)
Poti da te rog codul la suruburilor cu cap infundat ca sa putem comanda, eventual daca sunt diferite in functie de unde se pun baga codurile la toate! 10x
Ce cod sa iti mai dau ? In schita aia gasesti dimensiunile surubului.
Corbu'
Nu am vazut dimensiunile pe poza si acum vad si codul 6001548245 smile.gif. Ala cu 77......... e pentru cele gasite la Renault? Intreb pt ca de montat le montez intr-un service Renault, nu la Dacia, macar sa ii le zic ce sa faca rost.
Si din desen parca vad 4 suruburi/disc, vad bine sau nu?
C a t a l i n
3.
Corbu'
Pe aparatoarea metalica sunt 3 "semigauri" si o gaura normala (ce penal suna). Pe schita apare undeva mic x4 de asta am intrebat? Se pun suruburi doar in gaurile "gaurite" sau si in cea "plina" ?

P.S. Se recomanda a se citi postul meu numai de catre persoanele trecute de 18 ani. Categoria > patratelul rosu. ph34r.gif
C a t a l i n
În schiță nu apare cea de-a patra gaură (probabil are alt rol, parcă și alt diametru tongue.gif )... Sunt 3 șuruburi pentru fiecare apărătoare.
vi_escu
QUOTE(klaus @ 20 Dec 2007, 17:17)
e una/disc, doar ca-s diferite sunt stanga/dreapta.
*


Aha, m-am prins, am crezut ca "imbraca" discul pe ambele fete! (nu ar fi fost o problema cu prezoanele rotii ca sunt foarte apropiate de ax, parca pe un cerc de 100mm).

QUOTE(argon @ 20 Dec 2007, 15:22)
... Dacia 1300/1310 are standard din fabrica asa ceva...
*


Oare? A mea nu a avut (am fost unicul proprietar si in 24 ani de surubarit prin ea le observam sigur tongue.gif ). E drept ca am cumparat-o in '83 in plina epoca de aur! Le-o fi ciordit Sechelariu, ca el era mecanic la IDMS pe atunci. radmasa.gif.
cosmin_2300
QUOTE(vi_escu @ 20 Dec 2007, 18:42)
Oare? A mea nu a avut (am fost unicul proprietar si in 24 ani de surubarit prin ea le observam sigur  tongue.gif ). E drept ca am cumparat-o in '83 in plina epoca de aur! Le-o fi ciordit Sechelariu, ca el era mecanic la IDMS pe atunci.  radmasa.gif. Si le-a furat si din manualul de service, ca nici acolo nu apar!
*


Fosta dacie 1410 a familiei ( an de fabricatie 1995 ) avea asa ceva smile.gif
Cumnatul meu are tot o dacie 1410 , dar din 1997 si ghici ce ? Si asta are !
PaulT
A mea e din 73 si are.Cealalta pe care o aveam,din 77,avea si ea.
C@talin
QUOTE(han_1.6 mpi @ 20 Dec 2007, 16:21)
cum sa fie mult de munca ? apropos: si dacia 1300 avea ceva asemanator.
*


loganu cateodata e mai chel ca 1310 ,si da si daciile 1310 aveau stiu din servis cum dadeam cu ciocanu in ele sa le indoim cand schimbam bucsele sau discu,am uitat wacko.gif
IRONICK
Ma bucur ca v-ati lamurit!
vi_escu
OK, intra pe lista de prioritati! Un vecin de ... garaj zice ca a vazut ceva asemanator un ungaria dar i s-a parut ca sunt din plastic. Ati auzit de asa ceva?
C a t a l i n
I s-a părut...
juristul2000
Deci pana la urma de unde cumparam asa ceva?Ca vreau si eu!!!
Dsign
de la dealer, te duci cu codul
Cleo11
Am fost la dealer si nici macar nu avrut sa afle codul. Au spus ca nu au si nici nu pot aduce accesorii sau piese de schimb montate pe versiunile pentru export.
IRONICK
Si noi cum naiba am reusit sa le comandam?
klaus
Nu stiu cum naiba le comanzi matale, dar eu stiu ca mai mult decat comanda, mi-au si fost livrate...
GBi
QUOTE(Cleo11 @ 16 Jan 2008, 11:24)
Am fost la dealer si nici macar nu avrut sa afle codul. Au spus ca nu au si nici nu pot aduce accesorii sau piese de schimb montate pe versiunile pentru export.
*



cleo la dealer_ul la care ai fost tu "Laz.... Servi..... " nu ai sa gasesti nimica sunt retardati down.gif habar nu au ce e cu ei pe acolo crazys4.gif , cauta in alta parte, codurile sunt ok !
Bujor Stefan
Pentru montarea protectiei trebuie demontat discul de frana si furca de la etrier?
IRONICK
Da, dar vezi ca este posibil sa nu ai gauri filetate pentru suruburi ... si trebuie sa le dai tu.
Bujor Stefan
Misto, ce pot sa spun...
Am bormasina si tarod, ma gandesc sa nu fie prea dur materialul fuzetei.
O sa dau roata jos sa incerc sa vad daca are gauri sau nu.
Multumesc pentru explicatii.
IRONICK
Acum toate au gauri, dar la vreme aia, doar alea de Rusia erau in topul preferintelor.
Bujor Stefan
Am sunat la Dacoserv si pot aduce piesele la 52 lei (un reper). Am uitat sa intreb daca e cu tot cu TVA.
Mi se pare cam mult pentru doua table 104 lei.
Mai vedem pana in primavara, cand o sa schimb iar rotile, cum o sa evolueze pretul.
IRONICK
Pai da, scarbele alea de la Dacia am crescut pretul de la 4.35E/buc la 12Euro/buc. Aceeasi tabla acum costa dublu, pardon, triplu. Sa nu ii iti vina sa iubesti in gura?
zanzie
QUOTE(Bujor Stefan @ 7 Nov 2011, 16:50)
Mai vedem pana in primavara, cand o sa schimb iar rotile, cum o sa evolueze pretul.

Doar in sus. rolleyes.gif
daciafan
vreau si eu, unde gasesc?
IRONICK
Cresc pe marginea oricarui drum, nu trebuie decat sa le culegi. Sunt campuri, campuri.
SorinXp
Eu nu am gauri in fuzeta pentru asa ceva, ca sa dau gauri si sa ma chinui sa le pun... Nu stiu cat se merita. Pana acum am peste 65000 km si discurile arata foarte bine pe ambele parti. Nu au dungi sau ceva de la mizerie...

Eu stau si ma uit, ca de pus nici gand.
Bujor Stefan
Nu e problema pentru discuri, problema e pentru elementele articulatiilor, pentru caldura radiata de disc spre burdufurile de cauciuc ale capului de bara, pivotului, planetarei.
Asa mi s-a dus mie un cap de bara, s-a incalzit burduful, si-a pierdut elasticitatea, a intrat apa la capul de bara si a ruginit ca naiba.
Daca aveam tabla montata, mai tinea linistit multi km capul de bara.
vi_escu
tinea, cum sa nu...
Bujor Stefan
Stii tu mai bine ca mine...
Ai vazut tu piesa, stii cum s-a manifestat defectul, ai condus tu masina in locul meu?
La inceput imi scartaia cand luam de volan, fapt ce arata ca articulatia era foarte fixa, deci burduful deja lasase apa sa intre, articulatia era compromisa.
Dupa ce am mai facut vreo cateva mii de km a disparut si scartaitul, pentru ca deja rugina frecase in bucsa de plastic, iar dupa un timp a inceput sa bata din cauza uzurii.
Nu din cauza ca am luat gropi cu ea, nu din cauza de socuri, ci doar pentru ca a intrat apa la articulatie.
Am schimbat multi pivoti si bielete asa ca am vazut si articulatii de calitate proasta, ce capatau joc fara sa le deranjeze apa, fara sa iasa vaselina afara.
IRONICK
Daca te referi strict la pivot, eu zic sa te uiti mai bine la desenul din primul post, la masina si disc mai atent. Ca o sa ai niste surprize.
Nu de alta, dar aici nu discutam de Focus 3, unde pivotii au in dreptul lor niste mici ecrane termice de protectie.
pufosu
Golanasul meu are asa ceva din fabrica.Este prima varianta si l-am cumparat in 2006 din Romania.Singura problema care poate aparea la eu am patito este pe drum neamenajat sa intre vreo piatra intre tabla de protectie si disc.Sa vedeti galagie ce face.
Bujor Stefan
Nu, vorbeam de articulatia capului de bara de la directie.
Cred ca oricum ar fi ea construita, situarea langa o suprafata incinsa la 200 grade o afecteaza in timp.
bobo77
QUOTE(pufosu @ 9 Nov 2011, 18:25)
Golanasul meu are asa ceva din fabrica.Este prima varianta si l-am cumparat in 2006 din Romania.
*


Esti sigur?
pufosu
Foarte sigur.Eu nu stiam daca asa vin ele din fabrica dar la prima revizie ma atentionat mecanicul.El nu vazuse si la celelalte.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.