Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sasiu de papuc cu caroserie de 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ciobelix
salut domnilor, sunt nou pe aici si nici nu am varsta dvs , si am o intrebare ce ma framanta de ceva vreme...merge pusa o caroserie de renault 12 (primu model) pe un sasiu de papuc 4x4? ma gandesc ca ar fi un avantaj la raliu daca ai 4x4...sau macar tractiune spate. distanta dintre roti e aceeasi la papuc si berlina? adica rotile pe sasiu de papuc intra in aripile de la berilina? bafta!
NokiaNokia
In primul rand Dacia nu are sasiu are caroserie autoportanta.
Cat despre transmisia clasica adica (motor fata si punte motoare in spate) se poate face pe Dacia dar trebuie bani si o masina donatoare, cat despre 4x4 este Dacia Pick-up si faci un transplant de cutie,planetare,cardan si punte spate si podea. dry.gif
MyKe89
Da? Și care e diferența dintre ele (șasiu - caroserie autoportantă)? :n00b:
NokiaNokia
ȘASÍU, șasiuri, s.n. 1. Cadru rigid de rezistență care se montează pe osiile unui vehicul cu tracțiune mecanică și care susține caroseria. 2. Nume purtat de diferite tipuri de rame sau de cadre, întrebuințate în industrie, în legătoria de cărți, în tipografie etc. – Din fr. châssis.

Unele automobile au sasiu si caroserie adica pe sasiu se monteaza o caroserie, altele au caroserie autoportanta si nu au sasiu iar cadrul rigid pe care se monteaza osiile se numeste lonjeroane.

In poze ai un sasiu si o caroserie autoportanta cel cu mov este sasiu si cu gri o caroserie autoportanta de dacia 1310. dry.gif

Sper ca ai inteles.
argon
Aro are sasiu, Dacia nu, mai bine intrebai de montarea unei caroserii de Dacia pe sasiu de Aro 10, chiar exista asa ceva, a pus vizavi poze.
ciobelix
merci mult pentru lamurire, si totusi mai am ceva intrebari, si parca nu as face alte topicuri ca sa ocup si alt spatiu:
1, cum e cu axa aia cu came defazata? adica cu ce e mai speciala? s-a mai pus intrebarea p-aici da' nu a raspuns nimeni. o sa revin si cu altele pe masura ce o sa mi le aduc aminte. multumesc inca o data
stima,
NokiaNokia
pai cica.....stau mai mult supapele deschise....ceea ce inseamna mai multa benzina.......or sta ele deschise mai mult dar cand inchid tre sa inchida mult mai rapid
deci tre si niste arcuri mai tari la supape
axa cu came iti modifica plaja de turatii urca mai mult in ture si...se simte si daca ai si o aprindere electronica este parfum
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.