Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Acceleratie care moare (= motor care "da in nas")
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dacis
Intr-un topic anterior (...) ma plingeam ca in mod neasteptat, DUPA SPALAREA CARBURATORULUI, masina mea (Dacia 1410, 1995, 100k km) functiona mai prost decat inainte de aceasta operatie de rutina. Am primit citeva sfaturi utile, dintre care o buna parte priveau pompa de sprit ori "ciocul de papagal" prin care aceasta arunca benzina in carburator. Demontand pompa de sprit (ori, dupa altii, "de reprize") am constatat ca de fapt de aici era problema. Mai precis de la faptul ca atunci cand am spalat carburatorul am inlocuit membrana pompei de sprit cu una noua. Aceasta are inspre capac o piesa (nu stiu care este numele sau corect - piston ori altcumva) pe care apasa pirghia legata la acceleratie, iar acest piston nu este de aceeasi dimensiune la toate membranele.Consecinta este aceea ca, cu cat piesa (pistonul ?) e mai lunga, cu atat amplitudinea miscarii membranei de cauciuc scade.

Artificiul la care am recurs eu a fost simplu: am scos capacul acestei piese (sa-i zicem pistonas) si am gasit inauntru un arc mic (ATENTIE: nu cel vizibil si mai mare dinspre membrana si corpul carburatorului !) pe care l-am comprimat cu un patent. (O varianta evident mai bun ar fi aceea sa polizati o parte a acestui pistonas - dar tot scos ca sa nu cumva caldura degajata sa topeasca membrana de cauciuc - cu 2-5 milimetri). Astfel acest pistonas a devenit mai scurt. In plus am extins arcul dintre corpul carburatorului si pompa astfel incat acesta sa determine o revenire mai ampla si mai rapida a membranei pompei de sprit.

Consecinta a celor doua schimbari a fost aceea ca atunci cand calc acceleratia, membrana pompei de sprit are o miscare mai ampla si, in consecinta, trimite spre "ciocul de papagal" o cantitate mai mare de benzina. Practic acum cand calc acceleratia constat nu doar ca nu mai moare motorul dar chiar ca masina se "infinge" mult mai bine decat inainte.

Am acum o intrebare grea: va consuma sensibil mai mult (>=0,5l/100km) masina mea de acum inainte ?...
RIon
eu nu inteleg de ce nu ai postat tot in acel topic, sa stie lumea care experimenteaza astfel de probleme toti pasii...?? 182.gif 182.gif 182.gif 182.gif 182.gif
dacis
Pentru ca aceasta chestiune - a dificultatilor la accelerare in diverse contexte - am gasit-o, cautand sa ma dumiresc eu, in numeroase topice.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.