Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu intra in viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bicosu
Salut. De 3 zile am o problema zic eu grava. Nu mai vrea sa intre in viteza a-1-a aproape deloc, decat cu chinuri mari si cu riscul de a rupe schimbatorul. In a -2-a intra tot greoi, dar intra. In a 3-a intra si scapa, iar in a 4-a nu face nici o problema. In marsarier intra dar caraie foarte urat. Am mers cu masina cam 8000km si nu a mai facut asa. Va rog sa-mi dati niste sfaturi ca m-am saturat sa plec cu a 4-a de pe loc.

Am Dacia 1310 Berlina 1992.
DACIA-Wrc
man.. da ai ulei in cutie?
ase am patit si eu in vara in 1 si`n 2 nu intra deloc..
pana i`am pus ulei..
si`n spate caraia..
acuma intra bine..
vezi de inceput uleiul..
si daca are ulei ... face tot asa.. vezi sa nu`ti fie duse sincroanele... sau sa`tz fi sarit arcurile
draku
pana la sincroane si toate cele verifica intai de toate nivelul uleiului
si apoi, daca intra greu in viteze in mers sau pe loc, tot timpul sau aleator, cu motorul oprit ai incercat?
daca intra cum trebuie cu motorul oprit, inseamna ca ai probleme cu ambreiajul (placa sau discul)
sau, pt vitezele 1, 2 si AR, mai poate fi de vina placuta de reglaj de sub schimbator (sub podea)
apoi mai poate fi bieleta de legatura dintre schimbator si timoneria cv, daca a capatat joc pe la diferite bucsi
apoi, de verificat starea de fixare a elementelor care concura la realizarea unghiurilor corecte pt schimbarea vitezelor (ce exprimare "academica", este ? 090.gif )
am un prieten care a avut un break din '79 si care la un moment dat imi zice ca nu mai intra k lumea in viteze...ne uitam noi pe la bucsi, jocuri, etc. toate par in ordine. cand "aprofundam", constatam ca se retezase podeaua in jurul schimbatorului (partea de jos, cu bila) si asta se mai tinea doar in partea din spate, unde este drept. atunci cand incerca sa bage in viteza, schimbatorul se misca cu tot cu "postament", de trebuia sa ajungi cu maneta sub polita ca sa intre in vit 1 si 3. deh, tac-su avea mana grea si nu se uita la asemenea "amanunte".
dar aici nu cred ca este cazul de asa ceva
eu cand am avut probleme cu cv, nu intra bine in viteza 1, dar aleator, cand intra, cand ma rugam de ea. si cand a fost desfacuta cv, s-a constatat ca arculetul de la sincronul vitezei 1 era rupt. a fost schimbat si gata, s-a rezolvat
bicosu
Multumesc de sfaturi, cand motorul este oprit intra fara probleme in orice treapta, foarte usor.
Nu stiu daca are vreo legatura, dar arcul care tine schimbatorul intre treptele 3 si 4 la liber este rupt de cateva luni, schimbatorul stand la liber intre 1 si 2.
george_d
Verifica si starea cablului de ambreiajt. Masina mai are demaraj sau simti ca patineaza ambreiajul?
dragos.a
Jocul la cablu..sa fie slabit si la apasare sa nu mai debraieze placa la o distanta corespunzatoare sau s-ar putea sa fie ceea ce au spus predecesorii mei mai multe cauze.
DACIA-Wrc
uite eu am patit o alta treaba.. mmi s`o marit locasu de la cablu de ambreiaj.. acolo la pedala...
si din cauza la catziva milimetrii nu`mi intra in viteze ....
vezi de inceput cablul....
apoi fa o proba pe loc..
pe urma pune ulei...
vezi pe loc..
apoi in mers...
zi`mi si mie ce ai rezolvat si cum sa stiu daca cumva o sa am probleme
bicosu
Multumesc de sfaturi, cred ca maine fac o vizita pe la mecanic sa vad cum sta treaba, o sa va povestesc care a fost buba.
MosMartin
E clar ca ambreiajul e problema, probabil iti prinde si foarte jos.
1 poate trebuie reglat cablu ambreiaj
2 placa presiune uzata
3 cablu ambreiaj pe duca ..cu fire rupte slabit etc
bicosu
Gata am rezolvat problema, dupa mai mult de o saptamana de mers numai cu a 2-a si a 4-a, ieri nu imi mai intra in viteze deloc deloc si am decis sa fac o vizita la mecanic. Beleaua: cablul de ambreiaj, se desfacuse surubul si nu mai avea deloc cursa, in 2 minute s-a rezolvat problema si acum merge mult mai bine ca atunci cand am cumparat-o. Multumesc tuturor pt. sfaturi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.