Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: S-a rupt clpotul care tine telescopul pe spate
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
viktor177
Ieri plec si eu la tara ca omul, avand ceva greutate si drumul fiind plin de gropi, intr-o groapa mai mare luata cu 90 la ora s-a rupt clopotul fiind ruginit si vopsit peste sa nu se vada sad.gif (asa am cumparat masina). A venit o alta masina sa ia pasagerii si abia am ajuns mergand cu 30-40km/h. Cum as putea remedia problema si ca cat ar costa?

Atasez si o poza
Merced
Nasoala treaba. O sa te costa cateva sute de lei si probabil, depinde de cum/cine face reparatia. Mergi pe la tinichigii cu ea si vezi ce-ti vor spune. Probabil trebuie sa iei oala noua.
djasu82
Face cat nu face masina wink.gif.
viktor177
QUOTE(Merced @ 23 Dec 2007, 15:23)
Nasoala treaba. O sa te costa cateva sute de lei si probabil, depinde de cum/cine face reparatia. Mergi pe la tinichigii cu ea si vezi ce-ti vor spune. Probabil trebuie sa iei oala noua.
*




Se gasesc oale noi? blink.gif Sau tre sa umblu la dezmembrari?
Merced
Ar trebui sa se gaseasca oale noi, depinde de care. Conex si tot gasesti zic eu. Nu le am cu tablaria prea mult.
Si nu cred ca o sa faca cat face toata masina, mai mult de 300 de lei cred ca n-are ce sa coste. wink.gif
viktor177
QUOTE(Merced @ 23 Dec 2007, 15:47)
Ar trebui sa se gaseasca oale noi, depinde de care. Conex si tot gasesti zic eu. Nu le am cu tablaria prea mult.
Si nu cred ca o sa faca cat face toata masina, mai mult de 300 de lei cred ca n-are ce sa coste.  wink.gif
*



Phew sper sa o fac in banii astia, as fi chiar fericit ma gandeam la ceva mai mult din spusele lui djasu icon_mrgreen.gif
djasu82
Vezi si tu acuma eu doar am glumit biggrin.gif. Sper ca nu ai loato de buna wink.gif. Craciun fericit si dale naiba de fiare ca astea se fac wink.gif
viktor177
QUOTE(djasu82 @ 23 Dec 2007, 17:48)
Vezi si tu acuma eu doar am glumit biggrin.gif. Sper ca nu ai loato de buna wink.gif. Craciun fericit si dale naiba de fiare ca astea se fac wink.gif
*


Sincer ma cam speriasei, oricum sarbatori fericite si tie si nu mai baga oamenii in sperieti mad.gif
Merced
Vara-meu a carat in covata lui care e ruginita mult mai mult decat a mea fier beton sau nu stiu ce naibii si dupa 20 de kilometri i-au iesit ambele telescoape prin oale. A peticit-o cred ca si mai ieftin de atat. Bine nu este estetic si nici indicat. Daca poti s-o faci, fa-o cum trebuie, desi s-ar putea sa fie complicat ca vad rugina cam peste tot unde ar trebui sa vina sudura, dar se descurca baietii care o vor face, sunt sigur...
Brainie
Pe vremuri când aveam o și eu o tinichea ruginită s-a desprins lăcașul telescopului (ăla cam ca un trunchi de piramidă) de pe contraaripă. Am căutat peste tot numai respectivă piesă, n-am găsit-o. Am găsit contraaripa completă (prin '97 cred). Acum nu mai știu ce se mai găsește. Eu (mă rog, tinichigiul) am rezolvat-o atunci cârpind cu tablă bună peste lăcașul desprins (rupt în zona sudurilor). Cred că asta ar fi soluția care te-ar avantaja și pe tine: o cârpeală. Bineînțeles, s-ar putea să nu nimerească exact poziția telescopului, dar depinde ce intenții ai cu mașina. Oricum, un tinichigiu care vede problema îți poate spune ce se poate face, în funcție și de câtă tablă sănătoasă mai găsește.
ceaki
este de cumparat, si io am patit-o. manopera m-o costat anul trecut cam 50 lei iar profilu ala ce tine telescopul cam 16 lei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.