Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: stropitori parbriz
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2
dadu221
m-ar interesa sa imi pun stropitori de parbriz cum au masinile vw, skoda sau audi adic cele care pulverizeaza stopi pe tot parbrizul. Perecehea am intele sca se invarte la 180 000 lei vechi si consider ca ar fi o investitie buna avand in vedere ca diuzele pe care la am in prezent sunt patetice si o parte a stergatorului merge pe uscat. Nu stiu daca se potrivesc pe gaura celor initiale dar ma gandesc ca le-as putea monta pe grila de plastic de pe capota. Si-a mai montat cineva ceva asemanator pe masina lui ?
C a t a l i n
Cele enumerate de tine se prind sub capotă pe mașinile de origine... Exact pe buza capotei, dar sub ea vin prinse, și pulverizează o perdea de lichid... Nu prea merg montate deasupra, și nu sunt estetice, au o formă dreptunghiulară din câte știu...

Unde ai găsit de vânzare?

Alternativa sunt diuzele de Logan sau Solenza, cu jet dublu... sad.gif
SYL
Dar duze incalzite nu se pot monta ?? Stiu ca la Skoda, VW, etc exista optional duze incalzite pt stropit parbrizul...
C a t a l i n
Teoretic da...

Spunea cineva pe aici și de o alternativă: trecerea furtunașului cu lichid printr-o zonă mai caldă a motorului... smile.gif
SYL
Si a dat rezultat asta cu zona calda?? Eu cred ca duza trebuie incalzita, ca aia se infunda cu gheata, etc...
dadu221
catalin , diuzele is asa numa la vw. la fabia de ex is prinse asa cum se cuvine si ma gandeam ca le pot adapta pe grilajul ala de plastic de pe capota. Or fi ele insetetice dar daca vezi cum stropesc ..... costa 10 roni bucata la skoda lg carrefour dar tre sa astepti 4 zile lucratoare asa ca incerc maine la boldesti-scaieni la dezmembrari poate gasesc si le pot studia mai pe indelete. revin cu informatii
C a t a l i n
La Octavia 1, 2 , mai toate VW, Seat, sunt prinse sub capotă... Știu cum stropesc, eu caut de ceva timp...
Ar fi bine să fie cum spui la Fabia, dar din ce poze am găsit acum pe net, nici Fabia 1 nici 2 nu au diuze vizibile pe capotă...

Aștept noutăți... biggrin.gif
pastrama
Si la mine la Pluriel sunt tot asa...pe capota, la vedere, aparent n-au nici o prindere speciala.
Poze diseara sau maine ca n-am camera acasa. dry.gif

M-am dus sa ma uit. smile.gif Sunt un pic cam mari da merita. smile.gif
C a t a l i n
Păi fă-mi comandă de 2 bucăți acolo unde ai găsit plasticele pentru acoperiș... biggrin.gif

Fabia nu are diuze pe capotă.
fx_
Am Octavia 2, am schimbat candva o duza, in primavara, a costat cca 11lei noi la dealerul Skoda din orasul meu. Din ce mi s-a zis, toti au pe stoc, se vand fara probleme. Daca veti vedea vreuna veti intelege ca se pot monta pe capota (tehnic posibil) dar arata inestetic, si sunt si maricele.

In ciuda numelui, cele cu incalzire nu incalzesc lichidul, doar previn inghetarea duzelor in zonele foarte reci, sau cand se sta mult cu zapada pe masina. De altfel nici nu va recomand sa pulverizati pe un parbriz inghetat lichide fierbinti, ca poate iesi urat (a se citi scump).

Salutari.
SYL
Pai imi au seama ca nu incalzesc lichidul, dar sa inclazeasca duzele....Acum cu frigurile si zapada asta, s-au infundat duzele(am de Logan pe masina), m-am chinuit pana s-au desfundat...probabil ca s-au infundat pt ca in momentul cand curat zapada de pe capota, inevitabil intra zapada si in duze, si se formeaza un fel de dop.

Dar ca idee, cum sunt exact duzele incalzite ?
fx_
Daca ajuta informatia, eu pe-alea tip perdea n-am reusit sa le infund niciodata. De fapt doar pe cel schimbat, am cumparat antigel care arata identic cu lichidul de geamuri pe care il foloseam si fusese mutat in acelasi loc in Metro.

La cele incalzite mai vine cate un fir pe sub plastice si au o mica rezistenta inauntru care le incalzeste puternic, probabil atunci cand pui contactul, ca in genul bujiilor incandescente. Probabil sunt si facute din alt material, caci astea mi-au zis baietii c-ar fi costat vreo 70 lei bucata.

La preturile astea deja devine foarte interesant sa torni in ele un pic de lichid de-ala de degivrat incuietorile cand se mai intampla fericirea. Cred ca in cateva secunde se dezgheata, iar restul o face jetul de lichid.
C a t a l i n
Lichidul oricum nu îngheață, dacă e special pentru sezonul rece.

Să revenim: diuzele de Citroen aruncă lichidul sub formă de perdea, și au prinderea pe capotă... De unde le luăm? smile.gif
fx_
Nu ingheata in duze. Cat timp e masina rece ingheata intr-o veselie pe parbriz chiar si amestecul meu de lichid -20 cu concentrat -70 in proportie 5:1.
Vorbesc de cea cu duze perdea, aia din semnatura nu o conduc eu.
C a t a l i n
Ok, dar nu ăsta era subiectul principal. smile.gif Mulțumim pentru informații. Ai cumva niște poze cu diuzele VAG nemontate?
fx_
Nu, dar sunt usor de descris. Practic inchipuie-ti duza paralelipipedica, asa cum o vezi montata pe masina continuata in jos cu un tub cu o canelura in capat.

Practic asta e si sistemul de fixare, duza se infige intr-o garnitura de cauciuc lipita pe un alt stut, iar la capatul opus vine furtunasul cu lichid. O duza de-asta se demonteaza in 30 sec, odata ce ai ridicat capota ca sa ai acces mai bine.
dadu221
mi-am pus de logan pana una alta. cele de wag se monteaza pe sub capota si stau cu burta in sus cele de fabia se monteaza pe plasticul ala care opreste frunzele sa intre la aeroterma .. cel care a aparut si la logan si care la supernova ar acoperi compartimentul in care e admisia aerotermei si bidonu cu lichid pt parbriz... nush daca ma fac inteles dar eu am cautat diuze care sa aiva aceeasi pozitie de prindere ca sa nu fie probleme la reglatul acestora. nici nu imi inchipui ca le voi monta in locul celor vechi ci ma gandesc sa le adaptez cumva pe grila de plastic de pe capota (cea dintre stropitori) ceva gen cum sunt montate la mercedesuri. La dezmembrari au vrut sa ma bata aia cand au aflat ca nu vreau sa cumpar un motor sau elemente de caroserie.. cred ca daca eram putinel mai subnutrit nu mai ajungeam intrec acasa smile.gif). La o adik cred ca ar putea fi montate si cele de wag dar pe sub grila de care vorbeam si cumva la un unghi de 45 de gade.. numa ca trebuie sa vad o astfel de stropitoare ca sa imi pot face o idee. Dupa cum spuneam momentan ma bucur de cele de logan si astept sa ajung in bv sau bacau ca poate aia au pe stoc si pot sa vad exact cum arata si cum se prind.

catalin, daca mai stii si alte dezmembrai in afar de cele din boldesti scaieni da-mi de veste ca am chef de plimbat smile.gif

fx... la un bora trosnit din ce am putut vedea datorita fatului ca avea capota putin ridicata spre parbriz (de la impact) diuzele alea paralelipipedice se continuau cu un picior lun in partea din spate (dinspre motor) si nu am reusit sa vad nici un furtun care sa intre in ele si asta m-a cam debusolat.. poate luni au deschis astia de la cardinal din ploiesti...
C a t a l i n
Păi nu știu dezmembrări... Dar am aflat ce diuze vreau: de Citroen. Cel puțin pe C3 Pluriel, au prindere pe capotă, exact ca la SN, și stropesc sub formă de perdea. Diametrul lor e puțin mai mare se pare, dar nu ar fi asta o problemă...

Acum rămâne să vad de unde le cumpăr... smile.gif
SYL
Si eu as fi interesat de astfel de duze, care stropesc ca o "perdea" si se prind pe capota...Catalin, daca afli ceva, poate ne anuti ,te rog, si pe noi ! icon_mrgreen.gif
dadu221
cautam.. desi pe net nu gasesc dealer in ploiesti. \dar esti sigur ca stropesc sub forma de perdea?
SYL
Ce stiu sigur ca si cele de Pejo 206 stropesc sub forma de "perdea", dar nu stiu unde sunt prinse...Iar cum Pejo si Citroien formeaza grupul PSA si au multe modele/componente comune...
C a t a l i n
100% stropesc ca cele de VAG.
dadu221
Si citroenul si pejotul stropesc sub forma de perdea si le au prinse pe capota. Dealer peugeot se gaseste lg carrefour iar dealer citroen in bariera bucuresti pana in podul de la unitehnica spre tatarani cu vreo cateva sute de metri inainte pe partea drepata a sensului de mers.
dadu221
se potivesc perfect ... numa ca is 22 lei bucata si am zis ca mai caut si alt aspect negativ este faptul ca nu am vazut care ar fi modul lor de reglare si avand in federe la la c-3 inclinare acapotei este alta si ca stropitorile is mai apropiate de centru. Daca al e gasesc la 10 lei bucata imi cumpar.
C a t a l i n
Mda, eu în CT am găsit de C3 cu 30 RON bucata... Așa că pentru moment am renunțat la idee... smile.gif

Sunt "reglabile pe înălțime".
aviator
Ma bag si eu asa ca musca... Am avut un Fiat Punto si avea "diuze" montate pe capota si stropeau sub forma de perdea. Iar ca dimensiune erau un pic mai maricele ca alea de pe Logan. Oricum mai putin vizibile ca acele kitch-uri cu beculete albastre biggrin.gif
smecheras
eu am pus de logan cu jet dublu...si sunt destul de bune...oricum fata de cele vechi sunt mult mai bune
singuru lucru e ca nu prea are putere pompa aia si la viteza mare 100-120 nu face fata si nu mai ajunge pe parbriz apa...solutii ceva??
pastrama
Cauta unele cu jet dublu dar cu gauri mai mici decat alea de Logan.
SYL
Eu am duze de LGN si nu am pb cu stropitul, chiar si la viteze mari...Poate conteaza si cum sunt reglate sa bata.
C a t a l i n
Mda, am pus și eu de Logan, cu jet dublu. La magazin am găsit și de SN, tot duble, dar erau mai înalte, nu mi-au plăcut.

Iar pentru efect complet, acum am 2 pompițe de lichid.
SYL
Vrei sa zici ca ai gasit de Solenza duble si inalte, cele de SuperNova sunt cu un singur jet.
C a t a l i n
Nu. Am vrut să spun exact ce am scris. De SN în sensul că intră perfect pe forma decupată în capota de SN, cu acel pinten rotit la 90 grade față de Logan. Erau făcute exact pentru SN, știu cum sunt cele de SLZ.
robyvol33
O idee in plus e sa mai pui o stropitoare la mijlocul capotei
Eu asa am si e prinsa in plasticul grilei de aerisire de pe capota ,iar furtunasu prin interior mufat de la celelalte stropitori .Voi reveni cu poze cit de curind
C a t a l i n
Eu spun că e suficient cu 4 jeturi și 2 pompe. smile.gif
rodmanel
salut !!! cum ai pus a 2-a pompita si unde ????
C a t a l i n
Lângă prima pompiță, deocamdată e fixată provizoriu cu izolier... blush.gif

Cum?

O pompă pentru fiecare diuză.

Acolo ai un T-eu ce împarte inițial jetul între diuze. Se mută acel T-eu pe furtunasul ce vine din rezervor, și va bifurca debitul spre cele 2 sorburi ale pompelor.

Legăturile electrice au fost făcute în paralel cu prima pompă.

O schemă: [attachmentid=1627435896]
balanescuadrian
am si eu o problema cu duzele ...

fiecare duza are cate 2 gauri nu inteleg cum cele din exterior ( ".. .. ") s-au infundat, cele din mijloc arnca bine lichidul, dar cle din exterior abea ajung pana la geam!!!

cum fac sa le desfund?..sau sa rezolv problema!!

multumesc frumos!! sad.gif
Relu_GTT
incearca cu un ac
Maskatu
Ce stropitori ai? De logan? Incearca cu un ac sau pune altele... costa 4 lei.
gabriel.bv
salut..Catalin tu de unde ai luat a doua pompa si cat te-a costat??
tr04www
aceasi intrebare am si eu.are cineva idee cat costa o pompita pentru spalat parbrizul? k a mea s-a defectat si e naspa fara.
liviu242006
80 de lei mi-au cerut mie,dar nu am luato si am pus de dacia 1410 cu o mica modoficare si nu am pb stropeste de o gasesc dracii
caphonne
Eu am stropitori de Matiz cu 2 jeturi fiecare stropesc foarte bine am stat ceva pana le-am reglat dar acum sunt ok.Mi le-a dat un prieten si nu necesita nici o modificare.
Maskatu
Nu vad utila montarea unei pompite suplimentare. Cea mai usoara si ieftina solutie este montarea unor diuze de logan. Costa 4 lei bucata si o diuza are 2 jeturi, iar canalul este mai ingust, drept urmare presiunea un pic mai mare.
caphonne
Idem nu are rost montarea inca unei pompe .La draciile mele daca nu erau reglate bine stopeau la 2 masini in spate si 2 in lateral de ma injura lumea.Dar daca vreti sa va faceti de lucru puteti monta si 3,4...... biggrin.gif
Koffy
Mi-am cumparat si eu diuze de logan. Le-am montat dar nu stropesc asa de sus precum cele vechi de Sn. De la ce oare sa fie ?
Iulikk
Le-ai reglat? biggrin.gif
and_rei
la mine stropesc un pic mai sus de jumatatea parbrizului.mie imi e de ajuns
Frank Martin
la diuze de logan ce reglaj poti sa faci?
Iulikk
Pai... nu merge cu un ac sa misti de gauricile alea?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.