Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [CUTIA DE VITEZE]
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
gogosaru19
Salutare, am si eu o problema la cutia de viteze. Ma sfatui si pe mine cineva ce trebuie sa fac sau macar sa styu ce sa intamplat?
Deci am o dacie din 92 in 5 trepte care ii apartine lui tata, eu abia am luat permisu akum o luna si ca orice soferica incepator am tras o plimbare cu masina prin oras.
Chestia intrebatoare este de ce nu mai intra in treapta a 5 , cand am dat sa schimb din a 4 a 5 nu mergea si imi intra in a 3. si am impin de schimbator cat am putut spre dreapta apoi in fatza si tot in a 3 intra. Ma poate lamuri si pe mine ce sa intamplat oricum tata nu a aflat de chestia asta fiindca nu prea circula cu ea icon_mrgreen.gif

27 Dec 2007, 18:18:
o cunostiintza mia spus ca are ceav la furca nu styu exact sad.gif
PH-06-BOA
S-ar putea sa nu fie din cutie .Intra sub masina si vezi daca s-a dereglat levierul de legatura dintre maneta si cautator(de la cutie),daca este reglabil, sau s-a rupt vreun tampon de cauciuc,de la acelasi levier( la tipurile cu tampoane. Regleaza-l din nou, asa fel incat , ducand maneta spre picior, sa se opreasca ca de un perete, si ducand inainte (vit. intai) si inapoi (vit. a doua) sa intre usor ,fara alte cautari. Va intra si a 5-a.
razvanarghius
dar masina are sigur 5 trepte sau numa scrie pe schimbator?
gogosaru19
Mersi Ph-06-BOA o sa ma uit sa vad, si masina e printre primul model de dacie in 5 trepte deci DA are 5 trepte smile.gif
ydaniel
prima dacie cu 5 trepte a aparut in august 1986.si... cand vad si eu cum face cutia?pb e de la tije:)
gogosaru19
laugh.gif laugh.gif cand vrei ydaniel , dar trebuie sa-i fac un test drive sa vezi cum merge , asta daca ai curaj sa mergi cu mine biggrin.gif tongue.gif
GARFIELD 87
cred ca mai mult ca sigur este de la levierul de la cv , uita-te si la patina
djasu82
GARFIELD 87 zi la om ca sa faca rost de alta patina si gata sau sa o regleze pe cea veche cat de cat daca e tocita se cere sa fie inlocuita.
gogosaru19
hai baieti ca ma uit la ea dupa sarbatori si va anunt daca am facuto si ce a avut smile.gif
ydaniel
patina e 3 lei.nu cred ca aia e cauza:)
hai la un drive test;) da eu conduc:D
brigada_diverse
nu te baza pe schimbator
si la mine pe nuca de la schimbator arata ca ar fi cu 5, dar este cu 4
in certificatul de inmatriculare scrie cu cate e?

fa urmatoarea incercare
daca impingi din punctul mort, in dreapta apoi in fata intra in trapta I(teoretic)
dar daca impingi direct in fata(ca pentru a 3-a) nu intra tot in treapta I? daca da, e cu 4 viteze
ATM
Ei si noi acuma... o fi omul incepator, dar hai sa nu incercam sa-l convingem ca are 4 trepte doar din explicatii. Cate viteze o avea in cutie , macar asta o sti si el. Daca el zice ca are 5, atunci are 5 , si-ntr-a 5a nu intra din cauza de timonerie CV (furca, tampoane etc). Bagat pe canal, uitat, schimbat si gata.
Pt Cristitranca: in certificat nu scrie cate trepte ai. Nici macar nu scrie seria cutiei sau tipul, deci teoretic poti sa-ti pui cutie de Fuego sau mai stiu eu ce alte bazaconii, ca la un control nu prea are ce-ti face politia.

PS (pentru initiator). Fara mirc, fara mirc.
gogosaru19
hai ca am rezolvato am duso la un mecanic si am reparato si masina de fapt nu are 5 viteze are 6 tongue.gif laugh.gif cu marsalieru laugh.gif
StefanT
QUOTE(cristitranca @ 2 Jan 2008, 14:20)
fa urmatoarea incercare
daca impingi din punctul mort, in dreapta apoi in fata intra in trapta I(teoretic)
*



Si practic, a III-a, nu? icon_mrgreen.gif
gogosaru19
valabil numai pentru cei cu 4 trepte dar avand in vedere ca eu am 5 trepte inseamna ca intra a 5 nu?? icon_mrgreen.gif biggrin.gif

7 Jan 2008, 15:14:
haideti ca o sa pun niste poze cu ea sa vedeti ce imbunatatiri i-am facut si poate imi dati si niste sfaturi sa vad ce imbunatatiri sa-i mai fac smile.gif tongue.gif
argon
Pui poze in topicul dedicat acestui lucru, si numai dupa ce inveti sa scrii romaneste.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.