Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pompa de apa....
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dan99
am cumparat din bucuresti o pompa de apa....bun.....am montat pompa pe motor......ce sa vezi....in capacul pompei era ditamai' gaura...apa curgea pe acolo fara nici o grija.....am adaugat 1 m cub de mastic siliconic......capacul e ca nou.....dau o cheie....fac o tura......caldura nema {de precizat ca inainte sa schimb pompa...nu puteai sa stai in masina de caldura}...schimb termostat...nimik.....schimb radiator...nimik.....schimb conducte....nimik....verific caloriferul......nimik.....nu vrea ea sa dea caldura...... excl.gif acum ca am avut timp liber....am dempntat toata instalatia de pe masina.....nimik....totul OK....am demontat pompa de apa.....si ce sa vezi????pe calorifer....apa se ducea....dar pe retur....nici un fel de orificiu pt ca apa sa ajunga din nou la fulie.......asa ca am practicat una bucata gaura=caldura in masina.......asa ca fiti atenti sa nu patiti ca mine...ca tare rau e sa faci Bucuresti-Buzau la -6 grazi.....
Alexu7
cat ai dat pe pompa ?
razvanarghius
proasta pompa
dan99
cam 100 de lei...cu tot cu "t"de aerisire....
GARFIELD 87
cumpara o pompa de uzina nu de producator si ai sa vezi diferenta , asa este este mai scumpa dar sunt altfel lucrate smile.gif
Bogyciu
Salz, am si eu probleme cu pompa de apa in sensul ca picura din ea... Am cumparat capac nou si ma gandesc sa il schimb eu. Ce pasi trebuie sa urmez? Eu ma gandeam sa slabesc cureaua de la alternator, sa demontez elicea, fulia, apoi capacul. Trebuie dat si radiatorul jos sau merge cu el pe masina. Eu zic ca e prea putin loc acolo, da ma descurc eu. E ceva la care trebuie sa am grija neaparat? Stie cineva un truc de care ar trebui sa tin cont? Erau niste carti tehnice pe aici, ma ajuta cineva cu un link? Daca stie cineva ceva sa zica acum, ca maine de dimineata ma apuc de ea, am 2 ore la dispozitie smile.gif . Urati-mi succes!!!
maseax
Dai cureaua jos, Golesti instalatia de racire, Dai raiatorul jos sa ai loc, Fulia jos, Si apoi desfaci cele 6 suruburi (nu stiu exact cate sunt la numar dar poti sa te uiti la capac sa vezi cate gauri are).

Cand desfaci suruburile de capac ai grija sa nu rupi vre-un surub ca apoi tre sa dai toata pompa de apa jos sau mai rau chiulasa.


Cand il montezi la loc.

Garnitura noua. O ungi cu vaselina sau mai sigur pui silicon de temperatura.
Pui capacul, dai si tu cu putina vaselina pe suruburi le pui la loc si iar AI GRIJA CAT LE STRANGI SA NU LE RUPI.

Montezi fulia, pui cureaua o intinzi si ... Drum bun.

Mai bine mai astepata sa mai posteze cineva sa nu fi gresit eu cu ceva. biggrin.gif
Bogyciu
QUOTE(dan99 @ 27 Dec 2007, 18:06)
am cumparat din bucuresti o pompa de apa....bun.....am montat pompa pe motor......ce sa vezi....in capacul pompei era ditamai' gaura...apa curgea pe acolo fara nici o grija.....am adaugat 1 m cub de mastic siliconic......capacul e ca nou.....dau o cheie....fac o tura......caldura nema {de precizat ca inainte sa schimb pompa...nu puteai sa stai in masina de caldura}...schimb termostat...nimik.....schimb radiator...nimik.....schimb conducte....nimik....verific caloriferul......nimik.....nu vrea ea sa dea caldura...... excl.gif acum ca am avut timp liber....am dempntat toata instalatia de pe masina.....nimik....totul OK....am demontat pompa de apa.....si ce sa vezi????pe calorifer....apa  se ducea....dar pe retur....nici un fel de orificiu pt ca apa sa ajunga din nou la fulie.......asa ca am practicat una bucata gaura=caldura in masina.......asa ca fiti atenti sa nu patiti ca mine...ca tare rau e sa faci Bucuresti-Buzau la -6 grazi.....
*




Cum ai rezolvat-o pana la urma. Am demontat capacul pompei de apa si am vazut ca la mine e la fel, returul la calorifer nu are continuitate, se "inchide" in capac blink.gif . Si tot pe la o gaura din capac imi curge si mie, gaura aia ai astupat-o? Stie cineva ce rol are (e in stanga jos pe axul fuliei)? La mine pana acum se simtea foarte rar caldura in masina, am incercat mai multe solutii dar toate au ramas fara rezultat. Stie cineva daca sunt mai multe tipuri de pompe de apa? Si ce e recomandabil? blush.gif
tgg2k
gaura aia... se numeste presetupa si teoretic pe acolo trebuie uns rulmentul fuliei.

anyway, nu esti singurul care a patit-o... mie mi-a cedat la 30 de minute dupa ce am instalat-o. si tot pe principiul ca pompa noua de firma (pe naiba) nu are cum sa cedeze asa repede. solutia: capac de pompa de uzina schimbat la service ca deja nu mai stiam ce sa-i fac.

instructiuni gasesti pe-aici. punctul 6 si 10. asa se desface capacul, la fel se pune la loc, doar pui niste silicon, ca in poze. daca masina nu a suferit vreun accident la bot, nu trebuie sa dai jos radiatorul, este destul loc.

bafta
ydaniel
un capac pompa de apa scornicesti e 56 lei.la voi cam ce preturi sunt?si gasiti ceva mai bun calitativ?
tgg2k
la mine a fost direct din reprezentanta... cica 112 lei. in cutie albastra, cu holograma and stuff. anyway, am avut sponsor la momentul respectiv si ma bucur ca fucntioneaza.

de scornicesti e 63 lei la magazin.
Minel
Capac pompa apa 55 ron in cutie albastra cu holograma si bla-bla laugh.gif
Luucian
Exista pe piata ceva capac de pompa de apa facut in Ungaria si importat de astia de la pitesti. Eu din ala mi`am pus acum cateva zile, dar din pacate mi`am rupt un surub, in fine acolo l`am lasat ca nu curge. Pompa m`a costat 45 lei cu tot cu garnitura si din spusele unora e de treaba.
Cipiotul
capac pompa de ASAM Iasi - 47 lei
pompa tot de ASAM Iasi - 79 lei
motanpaul
eu am luat din timisoara capac pompa de apa, pe cutie scria AUTOSPEED. Am dat 120 lei pe:capac pompa apa,placa de presiune,disc de ambreaj,rulment de presiune. Piesele au deja aproximativ un an si merge ceas.Masina a mers numa cu antigel.
andreiutzu
azi dimineata am obs ca imi curge lichidu de racire intr-o veselie! am obs ca picura lichid si cand stau pe loc pe la garnitura dintre pompa si capac
am 2 intrebari:
1. cum imi dau seama daca nu cumva este si pompa de apa de vina?
2. cam la ce preturi se gaseste capacul pompei de apa?(cele de scornicesti am inteles ca ar fi cele mai bune) si eventual costul unei pompe de apa.
va multumesc anticipat.
vallyyy
Pai daca zici ca iti curge pe la garnitura dai capacul jos si pui o garnitura noua cu mastic de jur imprejur............in general capacul este defect cand are joc ,de fel mai scoate si un huruit cand are rulmentii dusi ......verifica daca are joc ,daca nu are nu-l schimba ..............cat despre corpul pompei trebuie si el verificat ,spre exemplu la al meu am avut o gaura mica din cauza depunerilor ............stiu ca o pompa costa ceva bani,in jur de 1 milion .........eu am luat-o de la dezmembrari desigur am verificat-o pentru eventuale jocuri ........problema este ca majoritatea detinatorilor de dacia 1300/1310 folosesc apa de la chiuveta pe post de lichid de racire ..............NU MAI FOLOSI APA DE LA CHIUVETA ,FOLOSESTE ANTIGEL INDIFERENT DE ANOTIMP PENTRU CA ANTIGELUL ASIGURA SI O UNGERE A CAPACULUI POMPEI DE APA SI NU LASA DEPUNERI .........bafta
v_razvan_c
HELP!

Nu mai pot sa infiletez surubul incercuit in poza si curge apa... Ce surub trebuie sa pun acolo? ...sa mearga cheia de 10 pe el, nu? Cand l-am desfacut s-a rupt capul surubului vechi, dar am reusit sa-l desfiletez, ca am rupt capacul de la pompa de apa... Ce mai e de facut? Reusesc cu un surub mai gros sau...? sad.gif

25 Nov 2008, 18:32:
Uitasem de poza...
vallyyy
Surubul ala intra in chiulasa ........il am si eu rupt ,doar ca nu am mai reusit sa-l desfiletez(probabil la tine s-a dus filetul din chiulasa)........ca sa nu mai curga antigel am bagat un surub cu cap de 13 ............l-am bagat ca un dop ..........nu pierde nicio picatura .......daca ti s-a rupt in chiulasa nu prea ai ce sa faci decat sa aplici metoda asta .........adica cu un surub mai mare se astupa gaura de la capacul pompei de apa
v_razvan_c
Aoooleu, super!!! Problema e ca ar trebui sa fie si strans, pentru ca da apa si pe la garnitura aia... Clar am belit-o... 022.gif
vallyyy
Pai avand in vedere ca va lipsi surubul de intra in chiulasa pune garnituri noi si excl.gif mastic excl.gif si nu o sa ai problema ,nici macar o picatura
v_razvan_c
Si de ce s-a ridicat acul rau de tot de la temperatura? E capacul prost? Am luat la 50RON parca, scrie ceva de Pitesti pe ea, daca am citit bine. Sau nu-si face racirea bine daca curge apa din chiulasa?
vallyyy
Pai vezi pe unde pierde ........daca ai pierderi majore in special e normal sa stea ridicata temperatura ............la mine ultima problema am avut-o cu corpul pompei aveam o gaurica la stutul unde bagi termostatul ............capacul pompei de fel e dus cand are joc ,cand ii huruie rulmentii desigur toate astea insotite de pierderi ..............daca montezi pompa si capacul corect (garnituri noi cu mastic) nu ar trebui sa ai probleme .....totodata faci o aerisire la circuit cum trebuie........evident ca daca zici ca pierde pe la chiulasa o sa ajunga sa-ti fiarba apa intr-un final .......nu te juca ca apoi arzi garnitura de chiulasa si e mai rau .....bafta
v_razvan_c
Da, pai capacul vechi avea joc in rulmenti... In fine, vad ce pot face. Multumesc! smile.gif
vallyyy
Cu placere ! bafta cool.gif
tzepesch
ce fulie mai mica putem pune ca sa invarta mai repede pompa?

nemaipunant elicea la loc. caz de electroventilator
ydaniel
pai ..fulie mica:) care s-a montat pe toate daciile dupa 1998.
tzepesch
a, deci s-a schimbat dimensiunea... bun de stiut, eu mhabar n-aveam daca nu mi-am pus problema pana acum
iulian.bisty
cea mai mica fulie este cea de nova si se potriveste fara probleme
CodeXS
Corect, cea de Nova potriveste perfect dar materialul din care e facuta (tabla ambutisata cred) "se lasa" in timp cred. Asa ca acum am o fulie de Nova descentrata si abia astept sa o schimb.(o fi fost descentrata din magazin si nu am vazut eu pana acum? bate lateral, nu mult dar misca nitel)
Mr_Devil83
Era descentrata din magazin. Bine ai venit si tu la club. Fulia de motor nu iti e descentrata cumva?biggrin.gif
v_razvan_c
Baieti, cu ce tarod sa refac filetul din chiulasa pentru pompa de apa?
za_kristake
no bine si tu acum, pune mana pe subler si masoara sa vezi ce metric este, (parca metric 6 este) si daca nu mai prinde filetul dupa ce ai rectificat cu tarodul majorezi gaura
v_razvan_c
Fie el al draq de subler ca nu stiu sa umblu cu asa ceva, chiar daca la liceu am tot facut practica cu el radmasa.gif Vroiam sa stiu ce tarod sa folosesc, pt. ca nu mai prinde filetul vechi, nu stiu de cat era diametrul, dar cheia era de 10 biggrin.gif
kindeeru56
metric 6
v_razvan_c
multam smile.gif
ct-03-tvy
fiti atenti la fulia de jos de la arbore ,ca ia se poate descentra,i zici ca e pompa de apa devina si fulia ei, porma o cumperi degeaba
v_razvan_c
Eu am rezolvat, sa nu radeti, surubul era prea scurt radmasa.gif , filetul din chiulasa bun...
Mare porcarie capacul pe care l-am luat, este descentrat. De asemenea am si fulia de la alternator descentrata, plus cea de la motor... Super! cool.gif
ydaniel
ia nene de scornicesti nu turcesti/master/asam/klaxcar
v_razvan_c
Nu e turceasca, scrie ceva de Pitesti parca pe cutie si avea holograma cu DACIA... O sa ma uit mai bine. Mi-a dat si garantie, un an. tongue.gif
kog
daca ma gandesc bine si pompa mea e asam si de cand am montat-o nu prea am caldura, adica se incalzeste in masina cat sa stai comfortabil, dar nu ma da caldura afara, pffffaaaaaiiii, ce nervi imi fac acuma, mai bine o lasam pe aia ce scartaia
v_razvan_c
Apropo de scartait, am vazut ca-i o gaurica sub axul de la capacul pompei de apa... la ce foloseste? Sa baga vaselina...? radmasa.gif
ydaniel
daca vrei pompa buna ia una HEPU>
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.