Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dacia 1310 avariata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
eXistenZ_Tg
[COLOR=red]Buna , sant nou pe aici si as avea si eu cateva intrebari legate de o dacie 1310 avariata frontal. Dupa cum se vede in poze masina a nimerit carligul de la masina din fatza , dupa mici interventzii in curte la un preten arata altfel dar mai este de lucru. Eu nu am cine stie ce banii la dispozitzie , si vreau sa o repar cat se poate de mana mea iar ce este necesar sa cumpar, acuma intrebarile sunt: 1 se poate sa repar cat de cat masina ca sa pot sa o indrept si sa pun alta ripa in locul celei indoite? 2 mai renteaza sa o fac avand majoritatea pieselor ? 3 cum sa procedez si cam cat m-ar ajunge pretzul?
Valentin Grama
     Pune mana pe un ciocan si exerseaza-ti talentele de tinichigiu - cele mai placute momente cu dacia sunt cele in care dai cu ciocanul in ea. Am si eu niste operatii de facut, pe care deabia le astept, he he. Oricum, daca nu-ti iese ramai cu experienta si cu banii in buzunar - datul cu ciocanul nu costa.
     Nu te strofoca sa o faci ca scoasa din fabrica pentru ca oricum dacia aia nu arata grozav si in mod sigur asta nu o sa fie ultimul ei incident.
     Indreapta-i botul si contraaripa suficient cat sa vina oarecum bine aripa si apoi pune-i ori aripa ei daca o mai poti indrepta, ori una veche de prin targ - se gasesc pe toate drumurile.
     Daca n-ai ce face prin casa si vrei sa-ti faci masina boboc, remediaza tabla cu grija folosind un ciocan de cauciuc. Unde este indoita prea rau, foloseste petec de tabla prins cu pop-nituri mici (recomand de 3.3) si apoi chit si vopsea. La cum arata masina, ai ceva ciocane de dat. Bafta!
     A... inca ceva. Inspecteaza cu atentie piesele directiei si eventual fa-i si cateva verificari. Se poate sa nu fie afectata dar mai bine sa verifici.
butter
remat , cea mai la indemana .
eXistenZ_Tg
Stiu ca am ceva de lucru la indreptat , am aripa de la cealalta dacie pe care o am , ii mai veche si mai stricata, dar de pe aia veche pt sa iau niste piese si le pot pune cu incredere pe aceasta, dar mai trebe sa cumpar plasticurile si mici chichitze pe care nu le mai are in urma accidentului , iar dupa ce indrept cat de cat am sa cumpar chit smirglu grund si vopsea sa refacunele chestii , numa ca mii cam groaza sa ma apuc singur , si astept sa treaca si anul nou sa am ceva timp si sa mai dau de cineva sa ma ajute ca nici nu stiu de unde sa incep, daca are cinev sugestii sau cum sa fac as fii bucuros sa urmez, am mai auzit de la preteni care au vazut pozele ca ar trebuii schimbat aripa interioara , care nu ii mult 65 de lei , dar mai intra si sudoru care se ocupa de treaba si mai vrea si ala niste banii si asa ca incerc sa fac eu cat mai mult
CriSTI68
QUOTE(butter @ 29 Dec 2007, 19:43)
remat , cea mai la indemana  .
*



comentasi si tu ca sa nu adormi

@eXistenZ_Tg se repara doar este fier, bine ca nu ai patit nimic, iti trebuie un tinichigiu bun care sa respecte liniile cand schimba diverse chesti pe acolo, piese se gasesc wink.gif
Valentin Grama
     Pune mana pe ciocan si da-i cu incredere ca doar nu o sa o strici, ce naiba. Cumparaturile lasa-le la urma. Asa cum am zis, sa dai cu ciocanul nu costa. Vezi ce talent ai la indreptat tabla mai intai. Mare inginerie nu e - vezi unde e stramb fata de original si dai usor usor pana o indrepti. Eu am invatat (singur) sa centrez roti de bicicleta si acolo nu poti sa dai cu ciocanul. Acolo ai 36 de piulite pe care trebuie sa le strangi sau sa le slabesti corelat - una in functie de alta. Si daca o piulita (niplu) este mai stransa sau mai slabita decat trebuie, iti bate roata. Si tine cont ca fiecare este influentata de rest.
     Te descurci tu la table, ca aici e chiar simplu - e fierul stramb spre stanga, dai din stanga spre dreapta pana cand il aduci pe centru. Si tot asa.
     Vezi sa nu te apuci de bocanit pe la orele astea si sa deranjezi vecinii :-) Si ce sudura? N-ai nevoie de sudura, se poate si fara. Ti-am spus, daca ai belele mai mari foloseste pop nituri. In caz ca te intrebi, tin al naibii de bine doua table impreuna. Mai bine ca sudura chiar.
eXistenZ_Tg
Multzumesc mult pentru indicatzile date , cred ca am sa ma pun singur sa bat la ea , dar dupa anul nou ca deocamdata is sarbatori si de alea , si o sa am vecini pe capul meu , am sa mai fac pe lumina niste poze sa vad in ce stare sun lonjeroanele si celelalte piese de rezistentza , si sa vad grila de metal din fatza pe care stau farurile si radiatorul , sa vad in ce stare is si ce pot face cu ele , iar la anu am sa ma pun sa indrept , sper ca am norocu sa vina o ruda de a mea care a avut dacie sa ma mai avut dacie si poate am sa mai am noroc cu el , in schimb am mai intrebat niste clovni , si fiecare cu diferite pareri , ma voi bucura de ori ce sfat imi putetzi da ca readuc masina la normalitate, deocamdata la ea ii defect : grilaju si aripa interioara indoita , radiator spart , alernator spart suportul de faruri spart , plasticurile din fatza si grila si spolerul , aripa exterioara adio , si inca cateva chichitze mici , dar aripa , radiatoru si alternatoru le am de la fosta dacie , si asa ca am scazut considerabil pagubele , multzumesc de spaturi pana acuma si astept si in continuare sa ma mai ajutatzi cum putetzi



P.S. cum imi pun si eu poza ca voi
djasu82
Te v-a costa afacerea pina in 10 milioane daca mai gasesti si piese pe la remat. Daco motorul nu are nimic si tot ce tine de rezistenta masini e in regula ce ai tu scapi ieftin .
geopsi
dar mai bine te duci cu ea la un tinichigiu ca aia au mai multe forme si ciocane si ti-o face bine. io mi-am gasito de mai multe ori lovita in parcare dar nu am mai facuto(chestii minore) sau am mai indreptato pe la cate un service, am luat dovada de la politie si atat ca oricum nu se poate dar odata a intrat unu in portbagaj si a facuto ala pe asigurare la tinichigiu si foarte buna treaba a facut... dar de curiozitate cum naiba si busito in asa hal?
eXistenZ_Tg
am sa incerc sa merg si la un athelier sa vad cat mi-ar lua asa o distractie dar asta numa la anu , ca acuma nu mai face nimeni , si in legatura cu accidentul , nu am fo eu , ci un preten de al meu a facut distractzia , iar in legatura cu ce a zis de pretzul de 10 mil , sper ca nu ii doar manopera , ca asa nu renteaza sa fac dacia , am mai mentzionat ca am majoritatea pieselor , iar daca va fii necesara schimbarea aripii interioare am de unde sa iau la 65 de lei , sau daca merg in piatza poate gasesc si mai ieftin , am sa vad totul la anu
CriSTI68
0721 405 053 daniel lucreaza super ok are atelierul in bercnei langa IMGB
djasu82
Il faci pe daniel cu bani biggrin.gif ,dar de ce nu daca face omul treaba .
mad toz
E din timisoara omu Adriano laugh.gif
djasu82
Mad ai fost tare frate 10 puncte.
RIon
Lonjeroanele cum sunt? Directia?
eXistenZ_Tg
din cate mi-am dat seama pana acuma sant ok lonjeroanele si directzia mi se pare buna dar din cate ma pricep eu la dacie , cat am condus pana acuma , mai stiu cat de cat , asa ca tre sapun pe unu mai expert sa imi zica cdaca mai ar putea si alte probleme , deci cred ca sant bune amindoua
ZTV
pai daca vrei iti dau eu un nr de tel al unui tinichigiu pe pm, ieftin si destul de bun, e din Timisoara, aventura mea a fost mai grava decat a ta...si manopera cu tabla + vopsitul ma costat 500 ron, in total am cheltuiit 1400 ron ( 2 aripi fata + capota motor + grila + masca + plasticul fata + radiator + popma de apa + elicee + farurile + semnalizaztorul ) tot am luat nou in afara de radiator + capota motor....deci 1400 ron a ajuns manopera + tabla + vopsitul + vopseaua.....pe tine fiind modelul mai vechi, gasesti la dezmembrat ( schrot ) destul, in giroc este o femeie care se ocupa si avea suficiente.......daca ai noroc si iei piesele de la dezmembrat, iti iese tot cu manopera cam 650 - 750 ron.....400 manopera + vopseaua si vreo 250 + 350 piesele, asta in cazul in care nu vrei sa faci tu, manual...
bafta multa, si daca ai nevoie de nr acea, iti trimit pe pm

mult noroc
eXistenZ_Tg
TZUKU daca ii asa dami te rog nr de tel a lu ala , ca sa vorbesc cu el , sa ii explic si sa vad ce zice , ca in mare reusesc eu sa fac dar daca cumva daca imi zice varumiu cand o veni prin tm , ca ii grav atunci nu o sa am de ales si am sa schimb aripa interioara , ca aia ii cea mai grava in rest cred ca ma pot descurca si singur daca rezolv problema cea mai mare
ZTV
ok, iti trimit acu in pm

bafta multa
eXistenZ_Tg
Mersi mulkt de nr lui , dar ai zis ca ii masina ta la facut , presupun ca stii mai multe despre dacii , daca mai vb tu cu el pana in 3 sau mai incolo , te-as ruga daca potzi sa ii explici tu din poze , cam ce are masina , ca eu nus cum is free , ca am ceva probleme de familie si nus cand apuc sa dau de el , deci te rog frumos daca potzi sa il intrebi din ce ai vazut tu in poze sa ii faci o idee despre ce ii vorba , cat de grav ii ce se poate face sio cat coste , ti-as ramane indatorat
ZTV
bine, nici o problema vb cu el, masina mea e la el si sta la vopsit eu am botit fata rau de tot, a facut treaba si acu tre sa stea la vopsit si e gata in 31.12.2007, dar el nu mai lucreaza numai incepand din 3 ianuarie 2008, eu vb cu el luni dimineata daca nu e prea tarziu, vad ce spune , si revin....ok?

29 Dec 2007, 23:58:
putem vb si pe mess, id: muchus2003
eXistenZ_Tg
Deci nu stiu cum sa iti multzumesc ca ma ajutzi , acuma bag id-ul tau pe mess, ca sa vb mai usor, vad ca tu te pricepi mai bine de masini , eu doar un pic ca nu am avut prea mult dacie si cu cea anterioara iara am avut multe probleme
geopsi
da imi place ca e tunata cu abtibilduri. sa sti ca mai bine cauti un tigan de pune tabla pe acoperisi ca iesi mai ieftin cu aia. astia care lucreaza la masini cer mai mult(fac si treaba) dar daca tu nu ti neparat sa o faci noua. o alta varianta e sa iei aripa de la dezmembrari si nu mai ramane mare lucru de facut. oricum sa fi constient ca dupa ce o faci e bine sa o vinzi ca iti va intra rugina in ea peste tot pe unde vei indrepta tabla. mie, mai spusai, mi-a facuto ala in service de nu mai ziceai ca a fost lovita si acum a inceput sa imi apara rugina si am inceput sa strang bani sa o vopsesc. si ai mare grija sa o vada un mecanic(sau un om care sa se priceapa) ca nu e de gluma cu directia!
Valentin Grama
     Desi pare, s-ar putea sa nu aiba mari probleme dacia aia, ma gandesc... Se poate sa fie chestie doar de aripa, capota si bot indoit, atata tot. Aruncati o privire atenta in toate pozele. In special in poza 2.
     La urma urmei, dacia s-a lovit de carligul masinii din fata, nu de stalp sau zid...
ZTV
dupa ce termina treaba tinichigiul tre sa mergi la un mic control la un mecanic, ...piesele sa le iei din giroc sunt ieftine si au destule, daca nu dai de doamna aia din giroc, sa mergi unde e reprezentanta de Ford in Timisoara, langa reprezentanta este schrot , acolo dai de o mosulica de treaba, dar cam scump.....eu nu am luat de la el pt ca scoteam cu 15 % numai din pretul de magazin, si in giroc nu am gasit pt modelul ce am eu.......ideea ca tre sa te uiti sa fie o munca buna, ieftin !!!
eXistenZ_Tg
Am mai vb cu un preten care a avut dacie si a mai reparat la ea cand a fo nevoie , si s-a uitat acuma la ea , si a zis ca cel mai bine si mai sigur este sa schimb aripa interioara si grila de fier si ochelaru , care sant peste capacitatea de reparare si ii mai sigur , iar aripa exterioara si capota sa le iau de pe dacia cealalta care o am , si asa o rezolv bine , ca nu este grav cum arata , si a zis ca lonjeroanele sant bune , nu sant indoite deci nu tre sa imi fac probleme de directzie , dar ca sa fiu sigur , cand ii gata am sa o duc la un mecanic sa imi zica cum stau cu mecanica la ea si ce alte problem,e ar mai putea avea , deocamdata mai astept ideei de la voi
PH-06-BOA
Pune mana si repar-o singur. Cu doua ciocane ,unul de 2kg si unul de o jumate cauta sa tragi mai intai catre in fata, ochelarul,si partile care sunt indoite mai grosolan.Tragand ochelarul ,isi va reveni cit de cat si aripa interioara. Dupa aducerea la poziotie, cu un ciocan (mare)dedesubt si altul batand pe deasupra(cu ala mic), si invers, rezolvi aproape tot. Dintr-o tabla oarecare faci un petic, si-l pui cu poc-nituri pe contraaripa (langa ochelarul stang) dupa care acoperi locurile ce n-au iesit chiar drepte, cu teroson, care-i 15 lei 1kg(o cutie) si-l poti da si cu pensula. Sunt convins ca si aripa se poate remedia, tot la doua ciocane,si rectificata cu chit, care, daca-l slefuiesti mai intai cu smirghel de 80 si apoi cu 240, nici nu-ti mai trebuie spritchit ( 30lei cutia +5 nitrodiluantul) care necesita si compresor( merge si la pensula dar se usuca greu si se va incarca smirghelul). Vopseaua o vei da cu "sufliciul"(nu rade ca eu am vopsit trei masini asa de la cap la coada,si a mai si iesit bine). Petele gazate, le scoti pulverizand finut, diluant peste ele, dupa vopsire,si nu se va cunoaste trecerea de la vopseaua veche la cea noua. Nu te va costa nici 200 de lei(mai putin bara ,daca-i de plastic). Se poate.
CriSTI68
pai bre mad toz cand am postat eu banuiam ca sta in bucuresti ca nu avea la profil orasu dry.gif
CiprianPJM
Cu a mea am agatat un gard la un moment dat. Am aindoit putin bara si mi-a iesit puntin in afara aripa, s-a bombat.Bara am lasat-o asa si la aripa i-am tras o talpa si s-a indreptat. La tine e putin mai lovita dar minic nu e ireversibil. Probabil ca o sa te coste un pic dar nimic tragic. Indreapta ce poti singur. Unde nu poti ceri ajutor.
mariusgmg
Salutare!
Daca ai unde sa o repari, ai putea sa te apuci tu de treaba.
Am patit si eu o treaba de asta. Iar masina era tare ruginita la aripile interioare si le-am schimbat. Intradevar, nu am reparat-o singur ci cu un prieten tare in ciocan biggrin.gif .
Conteaza unde dai cu ciocanul. pun si vreo doua poze pentru exemplificare. Imi pare rau dar nu am poze cu ea dupa ce am reparat-o. Reparatia a durat cam 2 saptamani (nu prea am avut timp sa stam zi lumina pe ea - heh, servici, etc) iar cabani undeva la 500 roni cu tot cu o bere, o atentie, o maslina, o scobitoare straina..... biggrin.gif .
asadar, bafta.

PS Nu am umblat deloc cu sudura, totul a fost prin in pop-nituri.
djasu82
Cu sudura in argon era alceva wink.gif la flacara deschisa gen autogen sau sudura cu eletrozi normali rugineste tabla biggrin.gif.
CriSTI68
QUOTE(djasu82 @ 6 Jan 2008, 11:00)
Cu sudura in argon era alceva wink.gif la flacara deschisa  gen autogen sau sudura cu eletrozi normali rugineste tabla biggrin.gif.
*



argon e sudor ? icon_mrgreen.gif
CiprianPJM
Cine se risca sa ma ajute si pe mine sa peticesc in spatele rotii dreapta-spate la un break unde am o gaura de bagi piciorul? Cate beri? Cati mici cu gratar cu tot? (Bani, desigur) Am o gaura cam cat palma si la vara trebuie sa fac ITP-ul. Dati PM catre mine.
Victoras2001
QUOTE(CiprianPJM @ 18 May 2008, 17:46)
Dati PM catre mine.
*


Poftim PM catre tine!
&feature=related
Ciprian, esti sigur ca scapi teafar din peticeala aia?

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.